Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan1
    Membru
    • 08.mai.2013
    • 125

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Ce solutii puteti oferi la protectia unei locuinte impotriva caderilor de tensiune[ am cativa pe strada ce i-au facut natura sudori ],iar treaba asta m-a cam costat.Ma intereseaza un montaj care sa-l fac singur si sa-l pot monta in tablou.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Solutiile conta caderilor de tensiune sunt de doua feluri - cele care se monteaza in tablou si sub un anumit prag de tensiune atins pe o perioada de timp scot circuitul protejat de sub tensiune sau exista solutii de regulatoare/stabilizatoare de tensiune, care mentin circuitele sub tensiune si stabilizeaza tensiunea la 220V(230V). Acestea din urma au dimensiuni asemanatoare unui UPS pentru puteri mai mici sau pot ajunge pana la dimensiunile unui frigider mai mic pentru sistemele care sustin intreaga instalatie a unei case.

      Atat unele cat si altele nu cred ca sunt usor de realizat in regim DIY si merita cumparate.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bobina minima tensiune.jpg 
Afișări:	1032 
Mărime:	20,0 KB 
ID:	614466 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Stabilizator-de-tensiune.jpg 
Afișări:	809 
Mărime:	53,4 KB 
ID:	614467 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	stabilizator-de-tensiune-cu-servomotor-10kva-1920184.jpg 
Afișări:	585 
Mărime:	24,1 KB 
ID:	614468
      Ultima editare de Consultant electrice; 26.dec.2013, 18:20.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • bogdan1
        Membru
        • 08.mai.2013
        • 125

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Multumesc.Renunt la DIY pentru ceva ca in prima imagine.

        Postat în original de emil88
        Tarusii au d=60mm daca nu ma insel, conteaza asta? As vrea sa fac in L sapatura, e bine? Nu am achizitionat cablul care o sa vina de la impamantare pana in tabloul de sigurante masiv sau multifilar ce sectiune sa aiba ?
        Alte aspecte care "mi-au scapat" imi puteti spune sa pot face corespunzator treaba.
        Nu este corect executarea prizei de pamant in L.De obicei se executa in triunghi sau patrat[dreptunghi] pentru a va asigura o prindere a platbandului de tarusi in minim 3 puncte.De asemenea dupa executie ar trebui sa apelati la un pram.ist care sa masoare rezistenta de dispersie a prizei,ea trebuin sa fie mai mica de 4 ohmi.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Postat în original de emil88
          Tarusii au d=60mm daca nu ma insel, conteaza asta? As vrea sa fac in L sapatura, e bine? Nu am achizitionat cablul care o sa vina de la impamantare pana in tabloul de sigurante masiv sau multifilar ce sectiune sa aiba ?
          Alte aspecte care "mi-au scapat" imi puteti spune sa pot face corespunzator treaba.
          Conductorul de legatura dintre priza de pamant si tabloul electric trebuie sa aiba sectiunea cel putin egala cu sectiunea conductoarelor active ale coloanei electrice.
          Platbanda de legatura dintre electrozi ar fi bine sa fie "in inel", ca sa aiba doua puncte de conexiune (sudura) la fiecare electrod. Astfel, in caz de intrerupere a unei suduri, nu se intrerupe continuitatea legaturii.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • stefan1
            Membru Marcant
            • 20.sep.2009
            • 346

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Postat în original de bogdan1
            Nu este corect executarea prizei de pamant in L.De obicei se executa in triunghi sau patrat[dreptunghi] pentru a va asigura o prindere a platbandului de tarusi in minim 3 puncte.De asemenea dupa executie ar trebui sa apelati la un pram.ist care sa masoare rezistenta de dispersie a prizei,ea trebuin sa fie mai mica de 4 ohmi.
            Pe alt fórum am vazut o executie (cu foto) a unei prize de pamant in linie dreapta, cu 3 tarusi de 2m fiecare, montati la 4m distanta intre ei, se poate si asa sau doar in triunghi/patrat ?

            Comentariu

            • bogdan1
              Membru
              • 08.mai.2013
              • 125

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Si eu am vazut tablou electric alimentat din priza tripla cu stecher pe fiecare siguranta.Este corect executat?

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Postat în original de stefan1
                Pe alt fórum am vazut o executie (cu foto) a unei prize de pamant in linie dreapta, cu 3 tarusi de 2m fiecare, montati la 4m distanta intre ei, se poate si asa sau doar in triunghi/patrat ?
                Da, se poate.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Am mai discutat chestia asta in topicul dedicat de impamantari, legatura la sistemul liniar se face in mijloc cel mai bine. Se poate si asa atata timp cat se masoara si se ajunge la valoarea de sub 4ohm.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • emil88
                    Incepator
                    • 22.sep.2010
                    • 90

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Cand o sa ma apuc de treaba o sa postez ceva poze cel mai probabil in primavara cand o sa fie vremea buna.
                    Va rog sa imi trimiteti pe privat link-ul cu topicul de impamantari, nu il gasesc!

                    Multumesc pentru raspunsuri si SARBATORI FERICITE!

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Va atasez link-ul aici ca doar nu e secret:
                      Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice


                      Sarbatori fericite!
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • electricps
                        Incepator
                        • 07.ian.2014
                        • 3

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Postat în original de ionut_vechiu
                        -acelasi lucru am gandit si eu in legatura cu puntile si am sa le inlocuiesc cu piepteni, doar ca trebuie sa ii comand pe internet,
                        -siguranta generala este de ic60n C25 A,
                        Inainte de a alege intreruptorul general de 25A s-a facut un bilant energetic? Protectia din BMP(Bloc de Masura si Protectie) unde este montat contorul de cati A este? De cati mA este protectia diferentiala? Pun aceste intrebari pentru ca in aval sunt 11 intreruptoare de 16A, 1 de 20A, 4 de 10A si 4 de 6A, asta daca am citit bine din poza, ea nefiind foarte clara

                        Postat în original de ionut_vechiu
                        -pentru priza de C20A am folosit Cablu fy4mm, este in holul de intrare si m-am gandit sa am o priza pentru un consum mai mare,
                        Conductorul fy 4mmp este protejat de intreruptorul de 20A, dar te rog sa te uiti pe priza montata pe acest circuit si sa imi spui care este curentul maxim? Aceasta oare mai este protejata de intreruptorul de 20A?

                        Postat în original de ionut_vechiu
                        -ideal este sa montez diferentiale pe fiecare circuit.... am sa iau in calcul ceea ce mi-ai recomandat, adica o sig generala diferentiala pentru prize , una pentru iluminat si alte 3 pe circuite separate direct din alimentare pentru circuitele in contact cu apa( centrala, cada si hidrofor-pompa)
                        Insa din ce am citit pe forum am inteles ca daca am sig generala de 25 A si celelalte sigurante au 2 trepte de putere mai jos (ex 10A ) nu mai sare generala ci doar siguranta de pe circuitul cu probleme... nu se aplica si in cazul diferentialelor? plus curba de declansare poate fi diferita( la generala mai lenta si la sig dedicata mai rapida).
                        Recomandarea de a pune protectie diferentiala pe grupuri (iluminat, prize si sarcini speciale) este cea mai buna alegere facand raportul calitate/pret. Solutia ofera si continuitate in alimentare, nu ramane toata casa fara tensiune in cazul unui defect.
                        Ce ati citit pe forum se refera la selectivitate intre protectii magnetotermice. Daca alegeti solutia de a pune protectie diferentiala pe grupari, nu mai este nevoie sa puneti si pe general.

                        Postat în original de ionut_vechiu
                        Am reusit sa montez pieptenii..
                        Domnule Ionut, referitor la tabloul realizat de dumneavoastra am urmatoarele observatii:

                        Bareta tip pieptene trebuie taiata la ultimul disjunctor si pus capacul terminal, in acest moment sunt parti neizolate si reprezinta un pericol.

                        La instalatia dumneavoastra nu se cunoaste curentul maxim de scurtcircuit. Pentru a avea un back-up, recomand ca intreruptorul principal sa aibe curentul de rupere 10kA(iC60H), astfel in cazul unui scurtcircuit produs aproape de sursa(tablou electric) este posibil ca intreruptorul de pe circuitul respectiv protejat cu iDPN (care are o capacitate de rupere de 4,5kA) sa nu poata rupa curentul de scurtcircuit, astfel se pot suda contactii disjuntorului.

                        Asa cum s-a mai spus pe forum, si eu pun cerinta obligatorie a utilizatorului instalatiei sa faca teste lunar cu protectia diferentiala apasand tasta TEST „T”.

                        Cu stima,

                        Valentin Badea
                        Inginer sisteme electrice
                        Ultima editare de gabriel.dobrin; 26.mar.2024, 10:00.
                        EPS | Electric Power Systems "Energy... for a better life!"
                        Instalatii electrice: Proiectare, Tablouri electrice, Managementul si Eficienta energiei electrice.

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Este bine ca le puneti in vedere sa fac acel test. Din pacate, in viata reala clientii mei isi aduc aminte de test atunci cand ma vad pe mine.
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • mircu_81
                            Incepator
                            • 08.ian.2011
                            • 32

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Stimati Domni,

                            Exista un "indrumar" pentru realizarea unei instalatii electrice..?
                            Cateva sfaturi pe care puteti sa le oferiti pentru beneficiarul lucrarii...

                            Casa este la rosu (P+Et) si doresc realizarea instalatiei electrice.
                            De ex : Sa folosesc tablou la parter si tablou separat la etaj, protectie diferentiara contra curentarii ACCIDENTALE ...
                            Va multumesc pentru seriozitate.
                            Sanatate!

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 595

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Proiectare cu electrician autorizat
                              Executie cu alt electrician autorizat sau riscant cu Dorel
                              Verificare cu alt electrician autorizat
                              Ultima editare de mbostangiu; 17.ian.2014, 19:33.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • electricps
                                Incepator
                                • 07.ian.2014
                                • 3

                                Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Instalatia electrica recomand sa fie proiectata si executata de cineva autorizat.

                                Ca indrumar - i7-2011 Normativ privind proiectarea, executia si exploatarea instalatiilor electrice aferente cladirilor.

                                Il puteti descarca de pe internet.
                                Ultima editare de electricps; 19.ian.2014, 22:28.
                                EPS | Electric Power Systems "Energy... for a better life!"
                                Instalatii electrice: Proiectare, Tablouri electrice, Managementul si Eficienta energiei electrice.

                                Comentariu

                                Procesare...