Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • B K
    Incepator
    • 11.ian.2014
    • 84

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Nu e niciun fel de reclama . Cand m-am referit la evitarea magazinelor am vrut sa zic ca preturile sunt foarte mari in comparatie cu ceilalti distribuitori de electrice.
    Magazinul mi l-a recomandat un electrician si am cumparat de la ei. Produsele sunt de calitate si am zis sa ajut si eu mai departe. In afara de asta , mai stiu destule surse bune de materiale electrice de calitate la preturi normale . L-am recomandat pe cel de pe pagina anterioara pentru ca au o promotie.
    PS : Daca va convine sa dati 250 lei pe o diferentiala la Obi , nu aveti decat. La MisterBricolaj o siguranta Legrand p+N costa 40 lei.
    Ultima editare de B K; 08.feb.2014, 08:27.

    Comentariu

    • mercedes_benz
      Membru
      • 09.dec.2009
      • 117

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Si eu cautam Legrad, dar preturile erau mult prea mari. O sa profit de promotie.
      Cum ramane cu calculul de mai sus, si in final ce imi recomandati pentru sig generala? diferentiala de 20 sau 25
      O zi buna

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1192

        Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Multumim BK pt info, foarte utile. Si eu vreau sa cumpar 2 diferentiale pe care sa le montez una pt boiler, iar cealalta pentru masina de spalat. Am impamantare, nu au fost probleme, dar viata e mai importanta si de neinlocuit fata de cei 50-60 ron cat ar costa 2 diferentiale. Pentru jacuzzi am luat Legrand 16 a cu 10 mA, dar pt boiler cred ca sunt de ajuns 30 mA.

        P.S. Tablouri au ? Daca montez si cele 2 sigurante diferentiale, trebuie sa inlocuiesc tabloul !

        Multumesc

        Comentariu

        • B K
          Incepator
          • 11.ian.2014
          • 84

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          @gmtybi , Au de toate. Daca nu gasiti va dau alta sursa.
          @Mercedes_benz , la coloana de 4mm2 puneti diferentiala generala de 25A.

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1192

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Ok, merci. Saptamana viitoare o sa da o fuga !

            Week-end placut !

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1687

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Postat în original de mercedes_benz
              ...ar trebui montat releu ovp sau bobina msu avand invedere ca in cutia contorului de la stalp este si un DPS-MN?
              DPS-MN-urile mai au uneori prostul obicei de a se defecta, de aceea n-ar strica un iMSU (valabil doar pentru aparataj Schneider). Daca luati iMSU il puteti asocia direct cu o diferentiala din gama iDPNa-Vigi.

              Postat în original de B K
              Nu ma contrez , dar siguranta de 2-3 A nu exista.
              Inseamna ca siguranta pe care o am eu montata la centrala termica este o iluzie optica, ea nu exista in realitate. La fel si cele cateva zeci de sigurante de acelasi calibru pe care le am montate la serviciu in mai multe tablouri de distributie. In concluzie, trebuie sa ma duc la un psihiatru, ca am inceput sa montez si sa lucrez cu aparataj care de fapt nu exista si, de asemenea, sa iau legatura si cu cei de la Schneider Electric sa nu mai fabrice si sa nu mai comercializeze himere!!!!
              Vai si-amar de capul meu ce-am ajuns, dar multumesc lui BK pentru ca mi-a deschis ochii. Nu stiu ce m-as fi facut fara ajutorul sau.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • B K
                Incepator
                • 11.ian.2014
                • 84

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Nu-mi permit sa va dau eu sfaturi si nici ajutor. Puneti o poza cu o siguranta de 2A sau 3A sa le vedem si noi. Personal nu am vazut in vreun tablou si nici la vreun magazin. Deci stiu ca nu exista , posibil sa ma insel. Asteptam poza !

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 707

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Exista.La CET le folosim pe toate sertarele ca siguranta pe circuitul de comanda si releistica sertare

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	C60N 2A.jpg  Afișări:	589  Mărime:	153,5 KB  ID:	614979

                  Sugerez colegilor de forum sa mai rasfoiasca si cataloagele de specialitate.Sunt si online daca nu sunt la dispozitie in biblioteca.
                  Si eu le folosesc pe alimentarea soneriilor,senzorilor de gaz,centrala antiefractie si alti consumatori mici pe circuite separate,daca am diferentiala generala in TGD.

                  Cu respect ... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • B K
                    Incepator
                    • 11.ian.2014
                    • 84

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Avem cataloagele

                    Eu n-am vazut pe nicaieri si d'aia am zis . Acum ca dvs lucrati cu ele inseamana ca exista , deci imi retrag cuvintele.
                    M-a deranjat faptul am fost laut putin peste picior , iar daca am pus cateva intrebari cand m-am inscris pe forumum , asta nu inseamana ca habar nu aveam. Am vrut sa vad si eu ce raspunsuri/sfaturi se da pe forumul asta . Daca vedeti ce se scriu pe alte forumuri ....eu am ramas masca , tot felul de aberatii despre tot ce inseamna electrica. Ca sa ma cunoasteti , sunt inca in scoala pentru a devenii electrician si lucrez cu un prieten electrician autorizat. Cu stima !

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 707

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Postat în original de B K
                      ... .........Ca sa ma cunoasteti , sunt inca in scoala pentru a devenii electrician si lucrez cu un prieten electrician autorizat. Cu stima !........
                      Succes !
                      Cu respect ... Ovi
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      • B K
                        Incepator
                        • 11.ian.2014
                        • 84

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Postat în original de RaspoElectric
                        Succes !
                        Cu respect ... Ovi
                        Multumesc Asemenea !

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1687

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Postat în original de B K
                          Ca sa ma cunoasteti , sunt inca in scoala pentru a devenii electrician si lucrez cu un prieten electrician autorizat. Cu stima !
                          Bine ai venit "in club". Eu sunt in el de prin 1987 (ba, daca socotesc si anii de scoala in care am inceput sa devin electrician, de prin '81) si mi-e teama ca o sa ies la pensie fara sa apuc sa stiu tot ce as fi vrut sa stiu in domeniu. Electricitatea e grea si multa, iar progresul tehnic in domeniu e atat de rapid incat ceea ce saptamana trecuta puteam sa bagam mana in foc ca nu exista, poate ca saptamana asta deja e pe piata.
                          De aceea mi-am permis sa fiu putin sarcastic (te asigur ca fara rautate)
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • B K
                            Incepator
                            • 11.ian.2014
                            • 84

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Da , aveti mare dreptate , e grea si multa si se invata treptat , plus ca noutatile in materie tot apar . Tocmai d'asta mai sunt bune si forumurile astea , asa mai invatam si aflam unuii de la altii diversele metode de lucru , sigur ca ele difera de la eloectrician la electrician , insa baza in electrica trebuie sa ramana pentru toti.

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Noi suntem electricieni. Domeniul nostru este foarte vast si este mai mult decat dificil sa acoperi toate subcategoriile. Cum spunea si dl Cherubino, in meseria noastra ca si in celelalte de altfel este normal sa inveti. Zi de zi. Daca nu o faci, risti sa vina clientul la tine cu un aparat si sa te uiti la el mirat, intrebandu-l "ce e asta?". Cred ca vremurile in care intr-o casa erau necesare doar doua circuite au trecut. Nu sunt fan "camera de comanda de la Cernavoda". Dar nici nu-i inteleg pe colegii nostri care la o priza pun o siguranta de 25A, Sa tina! E bine ca dvs doriti sa invatati. Sper sa ramaneti mereu la fel. O ultima observatie: pe acest forum intra oameni care au diferite probleme (de natura electrica) si de multe ori parerile exprimate aici sunt luate litera de lege. De aceia este bine sa dam un sfat atunci cand suntem siguri de justeta lui. O zi buna!
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • B K
                                Incepator
                                • 11.ian.2014
                                • 84

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Tocmai d'aia am si ramas pe forumul asta dle Raducu , mi-au placut abordarile , raspunsurile si experienta. Asa cum ati spus si dvs , au trecut vremurile cu 4 sigurante si cum spuneam si mai sus referitor la sfaturile forumiste , sunt persoane care sfatuiesc oamenii care nu se pricep la electrica , sa puna sigurante de 16 A pe becuri si 20-25 pe prize (vorbesc de circuite normale de apartament) . Oamenii astia se numesc oricum vreti dvs , numai electricieni nu , de fapt electricieni n-au cum sa fie.
                                Ma bucur ca am descoperit forumul asta si oameni ca dvs. Sanatate !

                                Comentariu

                                Procesare...