Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Postat în original de ghimarcat
    Disjunctoarele sunt 1P+N, dar am mai luat in calcul un circuit sau doua de rezerva, intreruptorul general si o bobina de protectie. In plus vreau sa fie loc mai mult sa pot aseza firele. Deci ar fi loc pentru atatea?
    Sal. In cazul circuitelor cu consum mare pe ele si protejate cu sig.atomate(disjunctoare) P+N 2 in 1 (ma refer la siguranta de grosime normala de 1 post ce are si faza si nul) am intilnit destule cazuri cu ele prajite.Nefind spatiu am pus sig. numai faza iar nulul l-am legat direct.Singura problema cu sig. monopolare este cazul in care nea Ghita de la Enel daca schimba contorul si nu tine cont de polaritate apare faza pe direct si nulul prin siguranta.
    In rest sig. monopolare sunt mai solide (imi plac chestiile care tin o viata,si daca le schimbi nu le schimbi findca sunt stricate ci din alte motive)
    In mediul industrial se monteaza P+N dar practic sunt doua sig.alipite, nu varianta 2 in 1. La consumuri casnice,normale merge si varianta 2 in 1
    Orcum imi plac si mie tablourile in aerisite, cu spatiu de rezerva in ele

    Spor la lucru de calitate
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1687

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Hai sa lamurim putin situatia : Sigurante 2 in 1??? De unde ati mai scos-o si pe asta? Si de unde pana unde ideea ca disjunctoarele de tip 1P+N "se prajesc"? Am montat, vazut si reparat destule tablouri la viata mea ca sa pot afirma ca nu este adevarat. Daca sunt de calitate, daca sunt montate corespunzator si revizuite periodic (macar o data pe an pusa surubelnita pe borne ca sa se elimine eventualele slabiri ale presiunii de contact) nu se prajesc.
      Chestia cu nulul dat pe direct nu prea e in regula la circuite finale. Trebuie ca un defect pe un pol al circuitului sa intrerupa ambii poli ai alimentarii.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Postat în original de Cherubino
        Hai sa lamurim putin situatia : Sigurante 2 in 1??? De unde ati mai scos-o si pe asta? Si de unde pana unde ideea ca disjunctoarele de tip 1P+N "se prajesc"? Am montat, vazut si reparat destule tablouri la viata mea ca sa pot afirma ca nu este adevarat. Daca sunt de calitate, daca sunt montate corespunzator si revizuite periodic (macar o data pe an pusa surubelnita pe borne ca sa se elimine eventualele slabiri ale presiunii de contact) nu se prajesc.
        Chestia cu nulul dat pe direct nu prea e in regula la circuite finale. Trebuie ca un defect pe un pol al circuitului sa intrerupa ambii poli ai alimentarii.
        Scuze, poate nu m-am exprimat suficient de clar. am spus ca am mai intilnit la cele P+N situatii in care s-au copt,iar la cele monopolare nu prea. E adevarat ca daca totul e pus la punct nu e normal sa apara probleme,dar sa fim seriosi 95 la suta din oamenii care au un tablou electric in casa nu isi bat capul sa mai faca vreodata in viata stringeri de contact, eventual cheama pe cineva cind iese fum. Nu spun ca trebuie montate monopolare, spun numai ca in conditii de consum mare,aluminiu peste cupru(blocurile sunt pline de aluminiu) si sigurante medii ca si calitate cele P+N sunt mai sensibile ca cele monopolare.Oare de ce pe industrial P+N este dublu corp? Sau in unele cazuri un pol si jumatate? Eu zic din motiv de fiabilitate. Vb de sigurante de amperaje normale.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Montez de vreo 10-12 ani 1P+N. Multe tablouri la casnici. Poate la fel si la industrial. Nu am avut o problema vreodata cu 1P+N. Folosesc ABB, Hager, Schneider. Conteaza cum faci distributia in tablou, cum dimensionezi circuitele si cum faci conexiunile in tablou. Busbarul are si el o parte dintr-un lucru bine facut. Am si multe tablouri facute cu punti din Fy. La vremea respectiva, la noi, nu se stia de busbaruri. Cand au aparut le-am implemantat si de atunci nu ma mai despart de ele.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1687

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            @Temelye - disjunctoarele bipolare "duble" nu sunt P+N, ci 2P, si nu sunt "industriale", ci universale.

            @raducu_ilie - meritati un "like", dar pe forumul asta nu exista optiunea asta
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • ghimarcat
              Membru Marcant
              • 19.feb.2006
              • 412

              Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Postat în original de ghimarcat
              Cum se alimenteaza cele doua tablouri electrice ale unei case (parter si etaj)?
              1.Ambele direct de la BPM? (Deci ar trebui plecat de la acesta cu doua coloane?)
              2.Un tablou direct de la BPM si al doilea tablou alimentat de la primul?

              O schema sau o poza ar fi de folos !

              Am ales a doua varianta: un tablou la parter si din el spre al doilea tablou de la etaj. Tot din tabloul de la parter trebuie sa duc fire si spre garaj. Am doua intrebari:

              1.Cum realizez legaturile in tabloul de la parter pentru a putea face derivatia spre al doilea tablou si spre garaj ?
              2.Spre garaj am ales sa merg cu traseul prin sapa, sa ies cu el prin peretele exterior sa-l ridic putin si apoi spre garaj. Find traseu si prin aer dar si prin sapa, ce fel de conductori trebuie sa folosesc?

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                1. Nu faceti derivatie ci circuite dedicate celuilalt tablou si garajului. Recomand si diferentiale.
                2. Pentru alimentarea garajului folositi un cablu (nu conductori) fabricat sa functioneze aerian in exterior (cablu coaxial pentru bransamente).
                Ultima editare de mbostangiu; 29.iun.2014, 06:48.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • ghimarcat
                  Membru Marcant
                  • 19.feb.2006
                  • 412

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Postat în original de mbostangiu
                  1. Nu faceti derivatie ci circuite dedicate celuilalt tablou si garajului. Recomand si diferentiale.
                  2. Pentru alimentarea garajului folositi un cablu (nu conductori) fabricat sa functioneze aerian in exterior (cablu coaxial pentru bransamente).
                  1.Adica trebuie sa leg fiecare tablou in BMP? Eu doream sa vin din BMP in tabloul de la parter si de acolo sa duc traseu si spre cel de-al doilea tablou si spre garaj. Nu se poate face acest lucru?
                  2.Cablu coaxial? Se poate monta sub sapa?

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru Marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 594

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru l

                    1. Nu. Mergeti de la BMP la tabloul de la parter si apoi din tabloul de la parter plecati cu circuite unde aveti nevoie.
                    2. Da. In tub de protectie.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • ghimarcat
                      Membru Marcant
                      • 19.feb.2006
                      • 412

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Asta si doream: din tabloul de la parter sa duc cate un traseu in tabloul de la etaj, respectiv garaj, iar de acolo cu circuitele pentru camere. Intrebarea era cum fac conexiunile in tabloul de la parter: vin cu firele de la BMP si in tabloul de la parter le ramific in 3 circuite care merg spre parter, etaj, respectiv garaj ?

                      Cu ce fac legaturile in zona marcata cu verde?

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3 tablouri.JPG 
Afișări:	504 
Mărime:	15,7 KB 
ID:	617156

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Ceva mai sigur decit rasucit/ cositorit ????
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru Marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 594

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Legati conductoarele direct in sigurante si intre sigurante pieptene.
                          Ce valoare are siguranta din BMP?, ce puteri absorbite aveti la parter/etaj/garaj?
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • ghimarcat
                            Membru Marcant
                            • 19.feb.2006
                            • 412

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            1.Parter+etaj maxim 10kw
                            2.Garaj maxim 4kw. Aici ar fi bun un cablu fy 2,5 pentru a face legatura intre tabloul parter si cel din garaj, tinand cont ca distanta intre cele doua este de 20 metri, iar de acolo e posibil sa mai folosesc un prelungitor de 20 metri pentru masina de tuns iarba de exemplu?

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru Marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 594

                              Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Inteleg ca aveti un bransament monofazat probabil cu o siguranta de 32A. Daca e asa plecati de la BMP cu cablu de cupru 3*6 pana la tabloul de la parter unde montati o siguranta generala de 32A cu diferentiala de 30 mA. De acolo circuitele de prize cu 3 fy 2,5 si sigurante de 10A iar circuitele de iluminat cu 3 fy 1,5 si sigurante de 6A. Catre etaj puteti pleca cu circuitele din tabloul de la parter dar daca credeti ca e necesar tablou separat atunci mergeti cu 3 fy 4 si siguranta de maxim 25A. Pentru garaj siguranta de 16A cu diferential de 30mA. Cablu coaxial nu cred ca gasiti sub 6mmp.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • ghimarcat
                                Membru Marcant
                                • 19.feb.2006
                                • 412

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Acel cablu coaxial cum arata ? Este cel pentru sudura?
                                Ma gandesc si urmatoarea solutie: Din BMP 6mm spre tabloul de la parter. Acolo ramific spre tablou parter, tablou etaj, tablou garaj, ca in schema anterioara. La parter si etaj sigurante generale de 32 A, iar in garaj siguranta de 16 A.

                                La parter, respectiv etaj am circuite separate pentru fiecare camera, deja facute
                                Ultima editare de ghimarcat; 29.iun.2014, 20:55.

                                Comentariu

                                Procesare...