Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    1. Cautati pe net CCBYY 6/6
    2. Nu stiu la ce va referiti cand spuneti 'cablu de sudura'
    3. In final faceti cum doriti, eu v-am spus cum as face eu... in mod normal ar fi trebuit sa angajati un proiectant de electrice sa va faca proiectul.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Postat în original de mbostangiu
      Inteleg ca aveti un bransament monofazat probabil cu o siguranta de 32A. Daca e asa plecati de la BMP cu cablu de cupru 3*6 pana la tabloul de la parter unde montati o siguranta generala de 32A cu diferentiala de 30 mA. De acolo circuitele de prize cu 3 fy 2,5 si sigurante de 10A iar circuitele de iluminat cu 3 fy 1,5 si sigurante de 6A. Catre etaj puteti pleca cu circuitele din tabloul de la parter dar daca credeti ca e necesar tablou separat atunci mergeti cu 3 fy 4 si siguranta de maxim 25A. Pentru garaj siguranta de 16A cu diferential de 30mA. Cablu coaxial nu cred ca gasiti sub 6mmp.
      CORECT, cu o mica observatie : daca exista diferentialul general de 32 A/30 mA, la garaj se va pune doar un disjunctor magneto-termic de 16 A, fara protectie diferentiala. Montarea in cascada a 2 diferentiale cu acelasi curent diferential nominal (30 mA) va conduce, in caz de defect, la declansarea simultana a ambelor.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1387

        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Postat în original de Cherubino
        CORECT, cu o mica observatie : daca exista diferentialul general de 32 A/30 mA, la garaj se va pune doar un disjunctor magneto-termic de 16 A, fara protectie diferentiala. Montarea in cascada a 2 diferentiale cu acelasi curent diferential nominal (30 mA) va conduce, in caz de defect, la declansarea simultana a ambelor.
        Sal. Da, e real,sar ambele diferentiale puse in casacda. Mai mult am intilnit situatia cind dif.generala era de 30mA iar cea de la o cada gen jacuzi 10 mA si la o mica problema de izolatie la motor sareau ambele desi erau diferite ca sensibilitate. Daca sunt de aceiasi sensibilitate,am observat cea din fata, dinspre bransament are tendinta sa sara prima. Nu pot spune ca e o regula,eu asa am obsevat dar ma pot insela.Exista dif. selective dar au alt pret. Din ce stiu acestea uzuale sunt neselective in cazul montarii in cascada
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru marcant
          • 31.dec.2011
          • 595

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Postat în original de Cherubino
          CORECT, cu o mica observatie : daca exista diferentialul general de 32 A/30 mA, la garaj se va pune doar un disjunctor magneto-termic de 16 A, fara protectie diferentiala. Montarea in cascada a 2 diferentiale cu acelasi curent diferential nominal (30 mA) va conduce, in caz de defect, la declansarea simultana a ambelor.
          Aveti dreptate.
          Am ales sa dublez protectia pentru ca e vorba de extrerior, gradina, prelungitor ... si selectivitate nu poti obtine cu rezultate bune nici macar intre 300 mA si 30 mA decat daca montezi protectie selectiva ceea ce eu nu as face in cazul de fata (plus ca nici nu e posibil). Varianta alternativa ar fi fost ca diferentiala catre garaj sa fie alimentata inainte de diferentiala generala de la parter insa selectivitate tot nu se obtine cu cea din BMP, astfel alegerea ramane la bugetul omului...
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • bogdanfnf`
            Membru marcant
            • 26.dec.2007
            • 623

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Salutare ,

            Vreau sa plec din tabloul care se afla la parter , acesta este alimentat din contor cu cablu de Al. de 6 , la viitoarea mansarda , am rugamintea de a ma sfatuii cum sa fac bifurcatia si cu ce dimensiune sa plec catre tabloul cel nou ?


            Multumesc anticipat !

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              E cam mica sectiunea de 6 mmp Al pentru coloana de alimentare, avand in vedere ca n-o puteti incarca cu mai mult de 20 A (ca protectie principala in BMP). N-ati precizat cum vreti sa plecati din tabloul de la parter : de pe iesirea unei sigurante principale pentru coloana catre etaj, sau printr-o ramificatie de la coloana care vine din BMP, inainte de siguranta principala a tabloului parter. In ambele cazuri nu are rost sa puneti o sectiune mai mare decat cea a coloanei tabloului de la parter (6 mmp Al sau 4 mmp Cu). In al doilea caz, pentru ramificarea coloanelor, exista niste cleme speciale pentru conductoare de Al. Daca nu le gasiti (eu, de exemplu, nu le-am gasit niciodata la magazinele din zona mea), puteti utiliza niste suruburi cu piulite, saibe plate si saibe elastice (grower), cu care veti strange bine conductoarele indoite in forma de ochi dupa diametrul surubului. Aceasta varianta va permite sa interconectati si conductoare de Al cu conductoare de Cu (daca este cazul), prin intercalarea intre ele a unor saibe plate. Legaturile astfel realizate le izolati cu banda izolatoare (nu va recomand tub termocontractabil, deoarece e mai greu de facut inspectia la legaturi, care trebuie facuta periodic, mai ales ca vorbim de aluminiu, care se taseaza in mod "pacatos" si-i scade presiunea de contact.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • bogdanfnf`
                Membru marcant
                • 26.dec.2007
                • 623

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                As opta pentru ambele variante pe care le-ati prezentat , va multumesc , dar pe care o vedeti mai sigura ? Personal as opta pentru bifurcatie dintr-o siguranta diferentiala de 25A principala , aplicata in tabloul de jos . Imi pare mai sigur , mai alesc ca nu amestec Cu si AL intr-o legatura . Siguranta din BMP este diferentiala de 32 A , 0.03 mA.
                Ultima editare de bogdanfnf`; 30.iun.2014, 10:14.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  E mai bine cu diferentiala dedicata pentru protectia coloanei catre tabloul de la etaj. Se elimina astfel conexiunea Cu-Al si este protejata coloana separat fata de coloana care vine de la BMP. Revin insa la ceea ce am scris mai sus: coloana din BMP este subdimensionata (mai ales daca siguranta generala din BMP este 32 A- in cazul asta v-ar trebui pentru aluminiu min. 10 mmp.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • bogdanfnf`
                    Membru marcant
                    • 26.dec.2007
                    • 623

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Va multumesc pentru sfaturi !

                    Pntru inlocuirea coloanei , de 2m din BMP in tablou , trebuie sa chem Enelu` si nu stiu inca ce implica asta .

                    Comentariu

                    • ghimarcat
                      Membru Marcant
                      • 19.feb.2006
                      • 412

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Revin cu schema conectarii celor 3 tablouri.
                      Deci: coloana de la BMP intra in tabloul de la parter. Acolo o ramific in trei coloane, legate cu suruburi, cate o coloana spre parter, etaj, garaj.
                      1.Coloanele spre etaj si garaj nu le trec prin sigurantele de la parter. E corect?
                      2.Coloana spre garaj are 30 metri, cum am mai spus, trece 15 metri prin sapa si 15 metri prin aer. Pot folosi in aceste conditii cablu de bransament (aerian) (cel cu izolatie neagra) ?

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3 tablouri.JPG 
Afișări:	534 
Mărime:	34,6 KB 
ID:	617182

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        In situatia propusa de dvs siguranta generala din BMP asigura protectia pentru toate cele 3 coloane care interconecteaza tablourile. In aceste conditii, toate coloanele trebuie sa fie dimensionate in functie de valoarea acestei sigurante generale, dvs. neavand voie sa reduceti sectiunile coloanelor secundare. Cred ca ar fi mult mai corect sa montati in tabloul principal de la parter cate un disjunctor pentru protectia fiecarei coloane secundare, disjunctor care ar fi indicat sa fie cu doua trepte sub valoarea celui din BMP, pentru asigurarea selectivitatii protectiei. in acest fel veti putea ajusta si sectiunile coloanelor secundare in functie de puterile absorbite de consumatorii arondati celor doua tablouri aferente (etaj si garaj).
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • ghimarcat
                          Membru Marcant
                          • 19.feb.2006
                          • 412

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Disjunctorul pentru protectia fiecarei coloane secundare nu poate fi montat la "intrarea" in fiecare dintre tablouri, asa cum apare in figura anterioara ?

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1688

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Nu. Pentru a proteja coloana, disjunctorul trebuie montat in punctul de origine al ei. Disjunctorul montat la intrarea in tablou are rol de protectie principala pentru tablou, nicidecum pentru coloana.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • ghimarcat
                              Membru Marcant
                              • 19.feb.2006
                              • 412

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Ce inseamna de fapt a proteja coloana?
                              Ultima editare de ghimarcat; 30.iun.2014, 14:16.

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Daca se produce un scurtcircuit pe traseul coloanei, disjunctorul montat la capatul ei (in tabloul secundar) nu are cum sa declanseze, iar cel din amonte (din BMP, in cazul nostru), daca are o valoare inadecvata sectiunii conductoarelor coloanei (adica prea mare), va declansa tardiv, cand conductoarele coloanei sunt deja afectate de curentul de scurtcircuit.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...