Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Bernat
    Incepator
    • 22.aug.2013
    • 72

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Se aproximeaza care ar fi consumul maxim simultam pe circuitele respective!

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru marcant
      • 31.dec.2011
      • 595

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Dezavantajul este ca in cazul unui defect diferential pe oricare din cele 4 circuite, sunt deconectate toate. Asta nu e foarte deranjant daca esti acasa si rezolvi problema insa daca vii de la serviciu si gasesti frigiderul oprit din cauza unui defect pe alt circuit nu pica prea bine ...
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • solomonien
        Incepator
        • 30.nov.2012
        • 90

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Credeti ca ar fi o idee buna daca fac un brau din rigips sau lemn ,in partea de jos a peretilor cam de 25-30 cm inaltime , 10cm latime prin care sa trec tevile de la calorifere si in partea de sus sa vin cu sina pentru cabluri si sa trec cu intreaga instalatie electrica pe acolo ? dozele ar fi tot inautru , simplu si la indemana , prizele le-as monta tot pe acest brau.

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru marcant
          • 31.dec.2011
          • 595

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Nu ar fi bine si este interzis. Ar insemna ca instalatia electrica sa functioneze in conditii foarte grele in acel spatiu foarte redus si care se va incalzi poate la 60 grade cand functioneaza incalzirea. De obicei solutia clasica e cea mai buna iar daca vreti ceva de gen brau faceti unul doar pentru instalatia electrica pe ceilalti pereti.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • solomonien
            Incepator
            • 30.nov.2012
            • 90

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Ok , raspunsul este cat se poate de clar , fara cabluri pe langa instalatia termica.
            Pentru varianta ingroparii in sapa ce tub este recomandat mai ales la bucatarie ?
            Daca ar fi sa optez pentru varianta , instalatia termica prin sapa si cea electrica prin brau , ar mai fi vreun inconvenient ? Ma gandesc ca spatiu foarte mic ar avea si intr-un tub ingropat in sapa sau perete. Ideea de a avea un brau este pentru a masca si eventualele cabluri care mai apar pe parcurs , sunet , internet , tv etc .
            Ultima editare de solomonien; 13.aug.2014, 07:39.

            Comentariu

            • mbostangiu
              Membru marcant
              • 31.dec.2011
              • 595

              Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              La instalatii termice nu ma pricep. Din experienta proprie va pot spune ca acasa am facut instalatia termica cu pexal (in regim DIY motivat de ”meseriasii” de care m-am lovit la momentul respectiv) si am avut zone in care am ingropat-o in sapa. Nu am avut probleme timp de 11 ani pana când a imbatranit pexal-ul si a cedat la o indoitura cu raza mai mica intr-o iarna. Cu ocazia aceea am inspectat toate îndoiturile si am constatat crapaturi superficiale peste tot. Exact când am iesit din iarna respectiva a cedat si centrala termica asa ca am schimbat si centrala si pexal-ul din toata casa pe teava de cupru. In zonele ingropate am schimbat pexal-ul si am pus cupru tot ingropat, a mai trecut o iarna si nu am decât o singura problemă pentru care voi cere ajutorul pe forum: in zonele in care instalatia este aparenta (teava pozata pe perete atat pentru calorifere cat si pentru ACM) ”pacane” toata iarna datorita dilatatiei si e cam deranjant.
              Pentru instalatia electrica:
              - Este foarte bine daca o realizati in braul respectiv. Tineti cont sa lasati posibilitatea accesului ulterior cel putin la doze. Tineti cont si de faptul ca instalatiile de curenti slabi pot fi influentate de instalatiile electrice si din acest punct de vedere exista distante minime de vecinatate care trebuie respectate.
              - Intradevar, in tuburi spatiul este foarte mic si acesta este motivul pentru care exista reguli de dimensionare a tuburilor in functie de sectiunea si numarul conductoarelor pozate in tuburile respective. Dimensionarea si executia corecta a tuburilor este importanta atat pentru regimul termic in care vor functiona conductoarele cat si pentru posibilitatile de montaj si interventii ulterioare.
              “Quality means doing it right when no one is looking.”

              Comentariu

              • solomonien
                Incepator
                • 30.nov.2012
                • 90

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Va multumesc mult pentru raspuns. Acum trebuie sa gasesc solutia ideala pentru instalatia termica. Din cate stiu instalatia cu tevi de cupru are imbinari capsate sau cu piulita,, ,nu este cam riscant sa fie ingropate in sapa?

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Instalatiile cu tevi de cupru au lipituri cu aliaj de lipit specific, executate la cald. Odata terminata instalatia, inainte de ingropare se umple cu apa si se fac teste de presiune pe parcursul a cateva zile. Daca totul este ok, se poate ingropa.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Lucian Icu
                    Incepator
                    • 04.sep.2014
                    • 1

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Buna ziua.De curand am inceput constructia unei case si am conceput urmatorul tablou pe care il atasez aici.Mentionez ca nu sunt calificat in ale electricitatii.As dori ceva pareri daca este in regula cu cele relatate.Multumesc.

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fără titlu.jpg 
Afișări:	35968 
Mărime:	21,5 KB 
ID:	618653

                    Comentariu

                    • Bernat
                      Incepator
                      • 22.aug.2013
                      • 72

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Puneti o poza cu rezolutie mai mare. Nu se intelege nimic

                      Comentariu

                      • bodi000
                        Incepator
                        • 19.iul.2012
                        • 30

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Buna ziua,

                        Am nevoie de un sfat, in legatura cu un tablou de distributie intr-o casa cu mai multe nivele. Iata situatia pe scurt:

                        casa (la tara) cu subsol tehnic si garaj atelier, parter si etaj. Un alt atelier in curte. trifazic peste tot, de multi ani. Am decis sa modernizez tabloul si sa verific si sa ameliorez reteaua interna, care nu are impamantare. Anul trecut a fost instalat de catre ENEL un BMPT 63A. Nu stiu ce protectii are in el, si nu mai sunt la fata locului ca sa vad. am o poza, dar nu prea detaliata, a fost facuta intamplator. Daca cineva poate sa recunoasca elementele...

                        Coloana pusa de ENEL (4x?mm2) ajunge la vechiul tablou cu sigurante, care trebuie inlocuit. am trei (poate patru) zone principale:
                        1. garaj
                        2. atelier extern
                        3. parter
                        4. etaj

                        1 si 2 au fiecare tabloul lor la distanta.

                        Prima mea intrebare : mai pun o siguranta generala dat fiind faptul ca exista cea din BMP de 63A?
                        A doua intrebare: cum pot distribui din coloana principala la zonele 1,2 si eventual 4? exista ceva bride, care sa puna in contact 3/4 circuite?
                        as evita instalarea unor interuptoare automate pt fiecare circuit mentionat, caci fiind 3P sau 3P+N ar ocupa prea mult spatiu, si ele vor fi puse sau exista deja in tablourile secundare.

                        Va multumesc anticipat,
                        B Stanciu

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	BPMT.jpg 
Afișări:	6920 
Mărime:	7,9 KB 
ID:	618662

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Postat în original de bodi000
                          Buna ziua,

                          Am nevoie de un sfat, in legatura cu un tablou de distributie intr-o casa cu mai multe nivele. Iata situatia pe scurt:

                          casa (la tara) cu subsol tehnic si garaj atelier, parter si etaj. Un alt atelier in curte. trifazic peste tot, de multi ani. Am decis sa modernizez tabloul si sa verific si sa ameliorez reteaua interna, care nu are impamantare. Anul trecut a fost instalat de catre ENEL un BMPT 63A. Nu stiu ce protectii are in el, si nu mai sunt la fata locului ca sa vad. am o poza, dar nu prea detaliata, a fost facuta intamplator. Daca cineva poate sa recunoasca elementele...

                          Coloana pusa de ENEL (4x?mm2) ajunge la vechiul tablou cu sigurante, care trebuie inlocuit. am trei (poate patru) zone principale:
                          1. garaj
                          2. atelier extern
                          3. parter
                          4. etaj

                          1 si 2 au fiecare tabloul lor la distanta.

                          Prima mea intrebare : mai pun o siguranta generala dat fiind faptul ca exista cea din BMP de 63A?
                          A doua intrebare: cum pot distribui din coloana principala la zonele 1,2 si eventual 4? exista ceva bride, care sa puna in contact 3/4 circuite?
                          as evita instalarea unor interuptoare automate pt fiecare circuit mentionat, caci fiind 3P sau 3P+N ar ocupa prea mult spatiu, si ele vor fi puse sau exista deja in tablourile secundare.

                          Va multumesc anticipat,
                          B Stanciu
                          Nu stiu la ce le spui "bride", dar fara intr. aut. nu e normal pt ca nu mai ai protectie asupra acelor circuite. Nu e neaparat nevoie sa pui circuite trifazice pt ca tot 230V folosesti. Mai bn pui intr. aut. faza+nul pt fiecare circuit. La ce zici d-ta "bride" miroase a incendiu.
                          O zi buna!

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Exista bare care fac legaturile intre elementele de protectie din care plecati cu noile circuite sau puteti folosi distribuitoare in care intrati cu un conductor gros si plecati cu circuite mai mici insa. insa chiar daca dvs. veti monta protectii in tablourile secundare, conductorul din tabloul principal pana in cel secundar cine il protejeaza?
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • bodi000
                              Incepator
                              • 19.iul.2012
                              • 30

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Va multumesc pt raspunsurile rapide!

                              In primul rand scuze pt "bride" nu reuseam deloc sa gasesc cuvantul corect. Intre timp am gasit ceva care corespunde sper la ce cautam eu: repartitor sau distribuitor.

                              in ceea ce priveste protectia firelor (fi 4-5mm alu) era chiar intrebarea mea, daca e bine sa ma bazez pe protectia din BMP. Oricum ar trebui sa duca mai mult de 63A. Pe logica asta, coloana principala e protejata de cine? tot de IA de 63A, nu-i asa?

                              Nu pot pune monofaza, ca ar trebui puse 9, deci tot acolo se ajunge, se foloseste trifazic si in bucatarie, si in cel putin doua zone (garaj si atelier exterior). etajul sa zicem ca nu are nevoie.
                              eu vad acum reteaua cam asa:

                              retea stradala > BMPT (protectie 63A) > coloana principala > distribuitor > tablou cu IA 3P+1 32A si coloane secundare garaj si atelier cu IA 3P+1 32A, etaj IA 20-25A . De aici circuitele de prize, lumina, etc. Adica coloana se trifurca inainte de primul tablou.

                              E rezonabil, sau nu?

                              Va multumesc,
                              B

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 748

                                Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Daca spuneai distribuitor de la inceput era alta treaba stiam si noi ce sa-ti raspundem.
                                In sfarsit sa trecem in continuare la oile noastre:
                                Daca in BMPT ai protectie de 63A foarte bine inseamna ca ai destula putere aprobata prin ATR, inseamna ca atunci coloana principala trebuie sa fie ori din aluminiu de 35mmp ori cupru de 25mmp.
                                ??? cum adica se trifurca inainte de primul tablou? vrei sa zici ca chiar din BMPT? asta m-ar face sa cred ca esti alimentat din 3 bransamente sau... cum???
                                Probabil... ahhh dar daca nu esti de meserie nici nu poti sa te exprimi ca sa putem intelege si noi. Am impresia ca vrei sa spui ca din tabloul general din casa pleaca 3 circuite. Daca e asa, atunci e destul de corect. Daca e chiar din BMPT, atunci inseamna ca mergi spre alte tablouri.
                                Apropos ai cumva un plan monofilar al instalatiei?
                                Posteaza-l aici sa vedem si noi despre ce-i vorba.
                                O seara buna!

                                Comentariu

                                Procesare...