Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gabe_br
    Incepator
    • 22.oct.2013
    • 16

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Ca sa nu deschid topic, sper ca pot scrie aici.
    Am un testor de tensiune vechi si nu prea inteleg cum se foloseste.
    Va arat poza, cum sunt pinii acum asezati poti masura tensiunea din priza, (si aici doar daca atingi prima data faza cu pinul mare)
    Si pe el mai scrie succesiunea fazelor A-B becul lumineaza, etc. aici cum se procedeaza ?
    Cineva a spus ca este si creion de tensiune si testor, ma lamuriti si pe mine ?
    Va multumesc

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC00137.JPG 
Afișări:	6438 
Mărime:	539,8 KB 
ID:	618663

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru Marcant
      • 31.dec.2011
      • 594

      Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Postat în original de bodi000
      Va multumesc pt raspunsurile rapide!

      In primul rand scuze pt "bride" nu reuseam deloc sa gasesc cuvantul corect. Intre timp am gasit ceva care corespunde sper la ce cautam eu: repartitor sau distribuitor.

      in ceea ce priveste protectia firelor (fi 4-5mm alu) era chiar intrebarea mea, daca e bine sa ma bazez pe protectia din BMP. Oricum ar trebui sa duca mai mult de 63A. Pe logica asta, coloana principala e protejata de cine? tot de IA de 63A, nu-i asa?

      Nu pot pune monofaza, ca ar trebui puse 9, deci tot acolo se ajunge, se foloseste trifazic si in bucatarie, si in cel putin doua zone (garaj si atelier exterior). etajul sa zicem ca nu are nevoie.
      eu vad acum reteaua cam asa:

      retea stradala > BMPT (protectie 63A) > coloana principala > distribuitor > tablou cu IA 3P+1 32A si coloane secundare garaj si atelier cu IA 3P+1 32A, etaj IA 20-25A . De aici circuitele de prize, lumina, etc. Adica coloana se trifurca inainte de primul tablou.

      E rezonabil, sau nu?

      Va multumesc,
      B
      1. Coloana fi 4-5 mm inseamna 16 mmp si nu e suficient pentru 63A. In functie de modul de pozare si de lungime trebuie mai mult. Dl. Trisina a facut o dimensionare acoperitoare de care ar fi bine sa tineti cont.
      2. Eu as cumula (daca e posibil in functie de configuratia retelei) tabloul de distributie cu primul tablou pentru simplificare si economie. Daca nu e posibil atunci tabloul de distributie ar fi echipat cel putin cu 3 sigurante automate pentru plecari (cu pieptene si alimentare directa daca permite coloana).
      3. Tablourile secundare trebuie sa aiba siguranta automata generala si sigurante automate pentru fiecare circuit in parte eventual si protectie diferentiala unde este cazul.
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Postat în original de Gabe_br
        Ca sa nu deschid topic, sper ca pot scrie aici.
        Am un testor de tensiune vechi si nu prea inteleg cum se foloseste.
        Va arat poza, cum sunt pinii acum asezati poti masura tensiunea din priza, (si aici doar daca atingi prima data faza cu pinul mare)
        Si pe el mai scrie succesiunea fazelor A-B becul lumineaza, etc. aici cum se procedeaza ?
        Cineva a spus ca este si creion de tensiune si testor, ma lamuriti si pe mine ?
        Va multumesc[ATTACH=CONFIG]85353[/ATTACH]
        As vrea sa te intreb de unde l-ai achizitionat pt ca eu personal asa ceva n-am vazut, sau poza e de proasta calitate si nu pot distinge nimic adica nici un buton pt scala sau alte facilitati.
        Daca l-ai achizitionat din <talcioc>, imi pare rau n-am ce-ti explica se poate sa fie un <home made>, iar daca e de la un magazin de specialitate, poti cere detalii despre firma producatoare si cauti pe net.

        Comentariu

        • Gabe_br
          Incepator
          • 22.oct.2013
          • 16

          Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Postat în original de GeorgeTrisina
          As vrea sa te intreb de unde l-ai achizitionat pt ca eu personal asa ceva n-am vazut, sau poza e de proasta calitate si nu pot distinge nimic adica nici un buton pt scala sau alte facilitati.
          Daca l-ai achizitionat din <talcioc>, imi pare rau n-am ce-ti explica se poate sa fie un <home made>, iar daca e de la un magazin de specialitate, poti cere detalii despre firma producatoare si cauti pe net.
          Este foarte vechi de prin anii 90' de fabricatie romaneasca cred

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Chiar daca e din 90, nu conteaza ca putea sa fie si din 70, cu atat mai mult trebuia sa aibe un producator. Eu zic totusi sa incerci sa vezi ceva detalii despre el la .... AEM Timisoara, Electromagnetica Bucuresti, Electroaparataj Bucuresti, etc, etc, si cate si mai cate fabrici nu sunt.....

            Comentariu

            • RaspoElectric
              Membru Marcant
              • 17.feb.2009
              • 707

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              E sigla pe el cat casa .... AEM.
              A nu se folosi sub tensiune mai mult de 8 secunde.
              Asa scrie pe ce avem noi la CET de la AEM cu led-uri.
              Nu prea sesizeaza tensiuni induse,pt ca are rezistenta interna destul de mica.
              Pt aplicatii casnice e OK.
              Pt defectoscopie nu e bun.
              Cu respect ... Ovi
              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Postat în original de RaspoElectric
                Nu prea sesizeaza tensiuni induse,pt ca are rezistenta interna destul de mica.
                Pt aplicatii casnice e OK.
                Pt defectoscopie nu e bun.
                Cu respect ... Ovi
                Ma gandesc ca daca nu sesizeaza tensiuni induse inseamna ca are rezistenta interna destul de ... mare ... dar depinde la ce ne raportam.
                Dupa cum arata, aparatul promite sa indice estimativ nivelul de tensiune continua sau alternativa si succesiunea fazelor, atat.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • bodi000
                  Incepator
                  • 19.iul.2012
                  • 30

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Postat în original de GeorgeTrisina
                  Daca spuneai distribuitor de la inceput era alta treaba stiam si noi ce sa-ti raspundem.
                  In sfarsit sa trecem in continuare la oile noastre:
                  Daca in BMPT ai protectie de 63A foarte bine inseamna ca ai destula putere aprobata prin ATR, inseamna ca atunci coloana principala trebuie sa fie ori din aluminiu de 35mmp ori cupru de 25mmp.
                  ??? cum adica se trifurca inainte de primul tablou? vrei sa zici ca chiar din BMPT? asta m-ar face sa cred ca esti alimentat din 3 bransamente sau... cum???
                  Probabil... ahhh dar daca nu esti de meserie nici nu poti sa te exprimi ca sa putem intelege si noi. Am impresia ca vrei sa spui ca din tabloul general din casa pleaca 3 circuite. Daca e asa, atunci e destul de corect. Daca e chiar din BMPT, atunci inseamna ca mergi spre alte tablouri.
                  Apropos ai cumva un plan monofilar al instalatiei?
                  Posteaza-l aici sa vedem si noi despre ce-i vorba.
                  O seara buna!
                  Nu vreau sa intru intr-o polemica in privinta grosimii conductorilor, asa ca voi preciza doar ca ENEL a montat 4x10mm2 Alu (max 16mm2 - nu sunt f sigur, nu le-am masurat, vorbesc din memorie vizuala). Poate ca au considerat ca nu va fi niciodata un curent de 63A.

                  trei bransamente ar trebui daca s-ar trifurca INAINTE de BMPT, eu am spus inainte de primul tablou (din casa) nu m-am referit la BMPT cu titulatura de "tablou". deci in aval de BMPT, dupa prima coloana de fire instalate de ENEL, inainte de primul tablou de distributie din casa, as pune un distribuitor cu 3-4 iesiri, una pt parter, una pt etaj, una pt subsol/garaj, una pt atelier ext..

                  fiecare iesire va avea tabloul ei, in locurile mentionate. sper ca e mai clar acum, ca diagrama/plan nu am inca, incerc sa fac unul, dar nu am apucat.

                  O alta optiune ar fi sa pun un "main switch" pe primul tablou de la parter (primul, ca acolo ajunge coloana acum) din care sa plece ramificatiile respective, poate tot cu un distribuitor. as fi vrut sa aflu care sunt "best practices" ca sa zic asa, stiu ca se poate face in ambele feluri, poate si alte optiuni.

                  Oare asa ceva ar putea fi folosit ca repartitor/distribuitor?

                  multumesc,
                  B
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  1. cum am mai scris mai sus, nu va contrazic in privinta grosimii conductorilor, eu am constatat ca ENEL a pus 10, poate 16 mm2, eu am pt ramificatii 16 poate 25, ambele alu. Asta va trebui clarificat, bineinteles, dar nu pot acum... totul e pus in tuburi, prin perete. dimensiunile nu sunt mari, BMPT e pus pe peretele casei, sa zicem 10m pana la primul tablou, si de acolo tot vreo 10/15m oricare circuit. realizez acum ca poate ar fi mai simplu ca atelierul ext sa plece cu o coloana (subterana, cca 10-12m) direct din BMPT, nu are rost sa il duc in casa, si sa il scot prin aer, ca acum (ENELul a schimbat pozitia intrarii in casa, ininte era logic sa fie plecarea din casa).
                  2. daca vorbim despre acelasi lucru , eu ma ganream sa pun distribuitorul de care vorbeam inainte de (sau dupa) o siguranta principala dupa care o linie intra in tablou pt circuitele de la parter, iar celelalte ies pt garaj, etaj. Acum daca elimin atelierul ext ca mai sus la pct 1, si pun etajul ca un circuit 220v (nu cred ca e nevoie de 380v acolo), cred (asa o fi??) ca pot iesi cu cate doua fire din IA principal mentionat.

                  3 absolut de acord, nu ajunsesem iinca la ele o intrebare totusi: daca voi fi nevoit sa pun un IA pt derivatia de garaj din tabloul principal de la parter, sa zicem 32A, mai e necesar un IA general in garaj, sau pot pune direct unul pe trifazic, si altele pt prize 220v si lumini? de fapt asta e intrebarea care ramane tot timpul, daca pun IA in primul tablou, de ce sa mai pun in tabloul secundar, daca pun distribuitor, atunci o pun in tabl secundar.

                  multumesc,
                  B

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru Marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 594

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    1. Capacitatea unui cablu de a conduce current depinde foarte mult de modul de pozare (ex. cab. Al de 4x16 pozat in tub in perete=41A; pozat aerian=63A; pozat in pamant=78A...), supraincarcat cablul se incalzeste si ... nu e bine pentru ca deja valorile date ca exemplu corespund unei temperaturi a conductorului destul de mare (70 grade),
                    2 si 3. Pentru a elimina neintelegerile schitati reteaua pe hartie (amplasarea tablourilor, distantele si cablurile existente)
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Manuella
                      Incepator
                      • 12.aug.2014
                      • 7

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Buna, am ajuns la partea montarii tabloului electric, poza atasata mai jos. Modulul diferential vigi e pe drum, va fi conectat ulterior, iar legaturile de impamantare inca n-au fost facute. Mica dilema e conectarea MSU, intrucat intrarea in apt e AL iar traseele din apt sunt CU. Care ar fi solutia cea mai safe de conectori la bornele de intrare in sig. generala ai sa nu am conexiune directa CU+AL pentru alimentarea MSU? Multumesc anticipat

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tablou home1.jpg 
Afișări:	908 
Mărime:	88,7 KB 
ID:	618706

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Este simplu, folositi o regleta de dimensiune adecvata in care intrati cu aluminiu de la instalatia blocului si iesiti cu conductor de cupru de sectiune adecvata cu care mergeti catre sig. generala respectiv catre bobina MSU. Este varianta cea mai ieftina si usor de realizat.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • Manuella
                          Incepator
                          • 12.aug.2014
                          • 7

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Intr-adevar, varianta asta nu-mi trecuse prin minte, multumesc frumos! Numai bine

                          Comentariu

                          • mbostangiu
                            Membru Marcant
                            • 31.dec.2011
                            • 594

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Dar de ce nu alimentati bobina de la iesirea din intreruptor ?
                            Poza nu este foarte clara, aveti cumva galben-verde pe nul si negru pe impamantari ?
                            “Quality means doing it right when no one is looking.”

                            Comentariu

                            • Paulorossi
                              Membru
                              • 24.aug.2010
                              • 271

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Atenie,rigleta sau conectorul intermediar dintre cupru si aluminu nu trebuie sa fie din cupru pentru evitarea pilei electrochimice între cupru şi aluminiu,ca alfel nu faci nimic,in timp se vor creea oxizi care vor afecta legatura respectiva.Cauta sir de cleme pt sina omega,daca mai ai spatiu in tablou,acestea se vor monta elegant in tablou si de regula nu sunt din cupru.Poti monta deasemenea si alte cleme cu conditia sa u fie de cupru
                              Atasat ai o imagine reprezentativa.
                              Succes

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Sir cleme.JPG 
Afișări:	843 
Mărime:	94,5 KB 
ID:	618717

                              Comentariu

                              • uceniculgica
                                Membru Marcant
                                • 10.ian.2013
                                • 573

                                Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Postat în original de mbostangiu
                                Dar de ce nu alimentati bobina de la iesirea din intreruptor ?
                                pentru ca msu se alimenteaza de la retea, conform schemei de alimentare

                                Comentariu

                                Procesare...