Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Postat în original de uceniculgica
    pentru ca msu se alimenteaza de la retea, conform schemei de alimentare
    Puteti posta aceasta schema?
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Daca nu agreati varianta propusa de dl. mbostangiu (varianta care este si ea corecta, dupa parerea mea), puteti face cum v-a sfatuit dl. Consultant electrice, dar, pentru un contact mai ferm, va recomand ca in locul regletelor sa folositi niste suruburi M6 nu prea lungi si niste papuci de cablu adecvati. Capetele conductoarelor din Al ale coloanei le modelati sub forma de ochi, le introduceti pe suruburile M6 intre doua saibe plate,apoi pregatiti conductoarele din cupru care vor merge pe bornele de intrare ale disjunctorului principal, precum si pe cele care se vor conecta la bornele MSU, le introduceti impreuna in papuc (cele destinate aceluiasi pol, bineinteles), sertizati papucul iar apoi introduceti si papucul pe surub, mai puneti o saiba elastica (grower) si strangeti foarte bine tot ansamblul cu o piulita, dupa care izolati totul cu banda. Observ ca loc aveti suficient in tablou pentru cele doua astfel de legaturi. Va recomand sa folositi conductoare de cupru flexibile pentru aceasta operatiune, iar capetele lor care se conecteaza la bornele aparatelor fie le cositoriti, fie sertizati pe capetele lor pini terminali de sectiune adecvata. Va pot garanta ca aceasta legatura este mai buna decat regletele.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 572

        Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Postat în original de mbostangiu
        Puteti posta aceasta schema?
        http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post562610

        Comentariu

        • kubanda sebastian
          Incepator
          • 24.feb.2009
          • 25

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Am montat pe casa de catre electrica contoarul o siguranta automata pe faza de 32A nulul legat cu firul de masa .De aici a-mi intra an casa 3 fire ;faza nul si masa .E lectricianul m-a pus sa cumpar sigurante monopolare pentru faze nulul a zis ca ramane fara sigurante.Casa e p+1 la parter ;bucatarie,baie hol,living ,camera pentru centrala ,iar la etaj 4 camere ,hol si baie.Ma puteti ajuta cu sfaturi pentru un montaj corect pentru tabloul de sigurante .Nu am pamantare trasa langa casa,trebuie?
          seby

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru marcant
            • 31.dec.2011
            • 595

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            E lucrare noua?
            Nulul legat cu firul de masa inseamna ca de la electrica vin 3 fire?
            Priza de pamant e obligatoriu sa faceti.
            Folositi sigurante bipolare.
            Montati si o siguranta diferentiala cu rol de siguranta generala in tabloul din casa.
            Cereti electricianului sa va faca o schema macar desi trebuie proiect ... si vedem detalii...
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Saptamana trecuta am lucrat pentru prima data cu aparataj NOARK, la un mic tablou electric. Dincolo de cataloage si reclame, as fi curios sa aflu pareri despre aceasta marca de la colegii de forum care, poate, au lucrat cu aceste produse mai demult, pentru a sti la ce ma pot astepta (sau nu) in viitor. Multumesc.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF0386.jpg 
Afișări:	916 
Mărime:	185,3 KB 
ID:	618962
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1044

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Postat în original de Cherubino
                Saptamana trecuta am lucrat pentru prima data cu aparataj NOARK, la un mic tablou electric. Dincolo de cataloage si reclame, as fi curios sa aflu pareri despre aceasta marca de la colegii de forum care, poate, au lucrat cu aceste produse mai demult, pentru a sti la ce ma pot astepta (sau nu) in viitor. Multumesc.
                Offtopic,
                Sunt de 2 Ah ? Le-ai folosit pt iluminat ? Sau pt ce, valori asa mici ?

                Merci

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Da, sunt de 2 A, una este pentru iluminat, cealalta pentru prize. Iluminatul este cu 2 becuri economice de 25 W, iar priza este doar pentru o casa de marcat fiscala. Instalatia cu pricina este intr-un stand comercial unde proprietarul punctului ce consum nu doreste ca utilizatorii standurilor sa poata baga in prize altceva in afara unei case de marcat si (eventual) a unui incarcator pentru telefon.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1044

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Postat în original de Cherubino
                    Da, sunt de 2 A, una este pentru iluminat, cealalta pentru prize. Iluminatul este cu 2 becuri economice de 25 W, iar priza este doar pentru o casa de marcat fiscala. Instalatia cu pricina este intr-un stand comercial unde proprietarul punctului ce consum nu doreste ca utilizatorii standurilor sa poata baga in prize altceva in afara unei case de marcat si (eventual) a unui incarcator pentru telefon.
                    Foarte buna solutia cu sig de putere mica. Par ok la cum arata, daca nu sar fara motiv si daca sar la un scurt, eu zic ca nu trb sa-ti faci probleme. Daca bugetul a fot mic, te-ai incadrat in ce ai putut!

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Intr-adevar, bugetul a fost cel care a conditionat alegerea aparatajului. Disjunctoarele de la Noark au fost cea mai ieftina optiune (17 lei/buc.), in timp ce urmatoarea marca, in ordinea crescatoare a pretului, era Moeller (25 lei/buc.).
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • gmtiby
                        Living Legend
                        • 24.oct.2008
                        • 1044

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Postat în original de Cherubino
                        Intr-adevar, bugetul a fost cel care a conditionat alegerea aparatajului. Disjunctoarele de la Noark au fost cea mai ieftina optiune (17 lei/buc.), in timp ce urmatoarea marca, in ordinea crescatoare a pretului, era Moeller (25 lei/buc.).
                        Eu am cumparat din dedeman disjunctoare monopolare (defapt a fost unul singur )) ) schneider de 10 A la pretul de 11.87 lei, sau mai mic parca.... Asta doar ca idee, intr-adevar cu amperaj asa mic nu cred ca aveau !

                        Multumesc oricum.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Cele de curenti mici sunt mai scumpe (cam la toti producatorii). De exemplu, daca vorbim de Schneider, un disjunctor de 2A din gama iDPNN costa circa 48 de lei (e drept ca e bipolar 1P+N). Ca sa nu mai vorbim si de faptul ca preturile astea sunt valabile pentru dispozitive cu curba de declansare C. Pentru alte curbe de declansare, in zona mea se aduc doar pe comanda si sunt mai scumpe decat cele cu curba C.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1044

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Da, ai perfecta dreptate.
                            Merci frumos

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Daca mai exista si alte pareri despre aparatajul Noark, as fi mai mult decat bucuros sa le aflu. Multumesc anticipat.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 748

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Am testat eu cateva disjunctoare Noark. A functionat bine de vreo 6 ori, dupa care.... s-au perlat contactii.

                                Comentariu

                                Procesare...