Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Jan
    Membru
    • 06.iul.2006
    • 176

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Postat în original de Cherubino
    ... am luat un subler si am masurat diametrul unui conductor de 2,5 mmp... Rezultatul a fost de aprox. 1,7 mm...

    http://www.edv-buchversand.de/produc...t=Anleitung%7D pag.10

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru Marcant
      • 31.dec.2011
      • 594

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      @ Cherubino
      Nu pentru a ma explica ci de amorul artei, diametru de 1.7 mm inseamna 2.269 mmp. Si daca tot facem socoteli riguros, 2.269 mmp inseamna fix 9% mai putin decat 2.5 mmp. Daca vorbim "aproximativ" parerea mea este ca 9% este foarte mult.
      Repet: fenomenul pe care l-am descris nu apare pe o taraba in Obor ci la fabricanti consacrati, care nu ascund acest lucru ci il explica celor care cer explicatii si este sesizabil mai usor la sectiuni mai mari.
      Faptul ca refuzati sa lucrati cu materiale de calitate indoielnica este laudabil si spune multe despre calitatea dvs. profesionala.
      Eu personal nu-mi permit sa refuz lucrari pe acest motiv insa imi pastrez integritatea profesionala si personala prin faptul ca avertizez clientul asupra neregulilor si asupra faptului ca nu pot garanta lucrarea in conditiile date.
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1685

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        @mbostangiu
        Va multumesc pentru aprecieri. Judecand dupa mesajele si sfaturile pe care le postati, nici dumneavoastra nu sunteti mai prejos. In mesajul meu scrisesem aproximativ 1,7 mm, intrucat cu sublerul pe care l-am avut la indemana (si care nici macar nu era al meu, ci de imprumut) nu puteam face o masuratoare mai precisa, avand nevoie pentru asta de un micrometru. De aceea, am dedus ca sectiunea respectivului conductor ar cam fi de 2,5 mmp.
        Referitor la refuzul lucrarilor cu materiale indoielnice, am norocul ca am totusi un loc de munca stabil (chiar daca nu e prea bine platit), asa ca nu depind neaparat de aceste lucrari. Daca ar fi sa "traiesc" doar din instalatii electrice, situatia ar fi extrem de tragica, intrucat la mine in zona "electrorigipsarii" ieftini nu iarta nimic.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • campnou
          Incepator
          • 07.mar.2012
          • 6

          buna ziua,daca bransamentul este subteran mai este nevoie de descarcator ? multumesc

          Postat în original de Cherubino
          @mbostangiu
          Va multumesc pentru aprecieri. Judecand dupa mesajele si sfaturile pe care le postati, nici dumneavoastra nu sunteti mai prejos. In mesajul meu scrisesem aproximativ 1,7 mm, intrucat cu sublerul pe care l-am avut la indemana (si care nici macar nu era al meu, ci de imprumut) nu puteam face o masuratoare mai precisa, avand nevoie pentru asta de un micrometru. De aceea, am dedus ca sectiunea respectivului conductor ar cam fi de 2,5 mmp.
          Referitor la refuzul lucrarilor cu materiale indoielnice, am norocul ca am totusi un loc de munca stabil (chiar daca nu e prea bine platit), asa ca nu depind neaparat de aceste lucrari. Daca ar fi sa "traiesc" doar din instalatii electrice, situatia ar fi extrem de tragica, intrucat la mine in zona "electrorigipsarii" ieftini nu iarta nimic.
          buna ziua,daca bransamentul este subteran mai este nevoie de descarcator? multumesc

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Descarcatorul este bine venit si poate fi combinat lovitura de trasnet cu supratensiune. Sansele sunt mici la un bransament subteran de supratensiune de origine atmosferica, cu conditia sa nu fie subteran doar de la stalp la proprietatea dvs.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • campnou
              Incepator
              • 07.mar.2012
              • 6

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              de la stalp la bmpt am 90m,iar de la bmpt la tg 25m care va fi tot subteran,sig generala va fi Limat4-dn c25 100mA,e si pt protective supratensiune din retea,la desc ma gandeam unu OBO clasa 1+2

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Dacă bransamentul e de la un stâlp înseamnă ca rețeaua de distribuție este aeriana și atunci exista probabilitatea de a cade trasnetul pe rețea și descărcătorul își merita banii. Pentru supratensiune din rețea în BMPT trebuie sa fie și un releu de supratensiune de frecventa industriala.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1685

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Din cate stiu, in retelele unde intreaga distributie pe partea de joasa tensiune, de la postul trafo si pana la imobilele consumatorilor finali, se face prin cabluri subterane , protectia la supratensiuni atmosferice nu se justifica. In ceea ce priveste supratensiunile de comutatie, aici se schimba situatia si este bine sa se monteze protectii adecvate.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • campnou
                    Incepator
                    • 07.mar.2012
                    • 6

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    multumesc de informatii,sig generala va si cu protective supratensiune de comutatie si current residual 100mA,plus diferentiale de 30mA,msv,msr,boiler

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1685

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Postat în original de campnou
                      multumesc de informatii,sig generala va si cu protective supratensiune de comutatie si current residual 100mA,plus diferentiale de 30mA,msv,msr,boiler
                      Normativul I7-2011 prevede obligativitatea protectiei diferentiale cu dispozitive de mare sensibilitate (30 mA) pe toate circuitele de prize, dar si pe cele de iluminat la care corpurile de iluminat sunt amplasate la o inaltime mai mica de 2,5 m.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • cadarmarius
                        Incepator
                        • 19.mar.2015
                        • 1

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Salut
                        Îmi fac o casă în Satu Mare și se pare că sunt nevoit să fiu legat la alimentarea de la șantier până ce va fi pus în funcțiune postul trafo, de unde voi lua curent trifazic. Până atunci am monofazic și de la șantier pe care sunt legați deja vreo 20 de consumatori (case) ... Avem deci oscilații de curent și din câte am înțeles le tot pică siguranțele în special cea principală de la alimentarea șantierului.


                        Ce va fi în casă?

                        Plită electrică
                        Cuptor Electric
                        Cuptor cu Microunde
                        Combină frigorifică

                        Mașină de spălat haine
                        Mașină de spălat rufe

                        Aer condiționat living 12.000 btu
                        Aer condiționat dormitor 9.000 btu

                        Microcentrală 32 KW + boiler

                        3 Televizoare
                        2 Laptopuri
                        1 Sistem Home Cinema

                        consumatori de genul robot de bucătărie, cafetieră, mixer, uscător de păr, încărcătoare telefoane, 3 routere, 2 posturi de interfon, 2 posturi de alarmă, senzor de fum, câțiva senzori de mișcare.

                        Am o problemă cu lumina îmi place să fie mai puternică. În 3 camere vor fi câte 6 becuri economice de 9Watti fiecare. În living vor fi 8. În bucătărie, vreo 6 spoturi.

                        Iluminat curte vor fi spoturi pe palnte vreo 6 săzicem econoice de 9 watt. Va fi un hidrofor pentru irigat curtea. Vor fi lumini pe terasă 2x12 Watt, plus 3 surse de iluminat mai mari de vreo 45 Watti un bec. Plus două surse de lumină cu senzor unul la garaj și unul la intrarea în casă.

                        Și mai sunt 2 senzori d emișcare în garaj și iluminatul în garaj + o altă terasă de lângă garaj.

                        PROBLEMA SE PUNE AȘA

                        Cum fac să nu am probleme din cauza fluctuației?

                        Am trase vreo 20 de circuite separate, fiecare consumator mare are propriul circuit. Nu am luat încă siguranțele.

                        Când va fi trifazicul mă gândeam să pun toți consumatorii mai mari pe o fază și restul pe cealaltă și pe a doua să pun un stabilizator.

                        Mă gândeam și la varinata de a lua un stabilizator mai mare ce costă în jur de 1000 euro ce suportă până la 10.000 Watti simultan.

                        Ce recomandări aveți, că am citit foarte mult despre asta și nu am găsit nimic concret, am zis să vă expun cazul meu poate sunt și specialiști care să ofere un răspuns adecvat.

                        La acre să pun diferențial? La acre să pun simple etc. Cum fac cu suprasarcina să fie totul protejat?

                        Comentariu

                        • campnou
                          Incepator
                          • 07.mar.2012
                          • 6

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          ai dreptate Cherubino dar iese scump daca pun diferentiale pe toate circuitele,asa ca am alessa pun pe circ mai sensibile

                          Comentariu

                          • campnou
                            Incepator
                            • 07.mar.2012
                            • 6

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            ce parere aveti de disjunct ABB,care ar fi un clasament al marcilor,am gasit abb bune de pret made in Germania,de la un magazine distribuitor de aceasta marca,mutumesc

                            Comentariu

                            • kelloo
                              Incepator
                              • 13.mai.2012
                              • 45

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Postat în original de campnou
                              ce parere aveti de disjunct ABB,care ar fi un clasament al marcilor,am gasit abb bune de pret made in Germania,de la un magazine distribuitor de aceasta marca,mutumesc
                              uita-te la poza de la avatar .....made-n Germany ,Munchen,STUDIO-M 2-460 ap. echipate asa ....nota 10
                              Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                              Comentariu

                              • gmtiby
                                Living Legend
                                • 24.oct.2008
                                • 1192

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Va salut,
                                Stiu ca unii dezvoltatori vor sa construiasca si sa echipeze blocurile/apartamentele cu materiale ieftine sau ma rog cu unele de calitate mai inferioara sa spun asa... va rog sa-mi spuneti daca considerati necesar sa cer daca vor sa si accepte inlocuirea sigurantei din tabloul general , un fle de BMP (comun aflat langa contoar).

                                Multumesc
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...