Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru Marcant
    • 31.dec.2011
    • 594

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Bănuiesc ca siguranța de 10 A are rol de limitare a sarcinii. Probabil ca dezvoltatorul a întârziat realizarea bransamentului definitiv și având locuințe vândute trebuie sa le asigure și utilitățile însă din bransamentul de organizare de șantier nu are putere suficienta și atunci va limitează la cei 10A. Întrebați când veți avea contractul direct cu Enel pentru ca nu cred ca ați cumpărat locuință fără utilități.
    10 A înseamnă puțin peste 2 kW deci e posibil ca siguranța sa funcționeze corect.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1192

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Postat în original de mbostangiu
      Bănuiesc ca siguranța de 10 A are rol de limitare a sarcinii. Probabil ca dezvoltatorul a întârziat realizarea bransamentului definitiv și având locuințe vândute trebuie sa le asigure și utilitățile însă din bransamentul de organizare de șantier nu are putere suficienta și atunci va limitează la cei 10A. Întrebați când veți avea contractul direct cu Enel pentru ca nu cred ca ați cumpărat locuință fără utilități.
      10 A înseamnă puțin peste 2 kW deci e posibil ca siguranța sa funcționeze corect.
      Multumesc pt raspuns, ideea este ca toti vecinii au la fel, este bransamentul definitiv, deoarece totul e facut de enel, si asta ma cam sperie, au pus vreo 15 contoare electronice definitive,si in curand o sa-l puna si la mine, momentan am unul provizoriu ca sa pot functiona, deja sunt mutat acolo si eu si o parte din vecini. Dezvoltatorul mi-a spus ca pot cere marire pt acea siguranta dupa ce fac contractul cu Enel-ul, ca altfel trb sa recalculeze Enelul nu stiu ce situatie si or sa intarzie cu montarea contoarelor finale...
      Este posibil sa functioneze corect, dar momentan pe mine ma cam deranjeaza...
      P.S. Stiu ca parerile sunt pro si contra, dar ce parere aveti de aceste sigurante, sunt mai bune decat comtec-urile ?

      Multumesc

      Comentariu

      • ghimarcat
        Membru Marcant
        • 19.feb.2006
        • 412

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Prin spatele sinei pe care se monteaza sigurantele automate este posibil si corect sa se traga conductoarele ?

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru Marcant
          • 31.dec.2011
          • 594

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          1. Dacă un FDCP are contoare montate de enel înseamnă ca este alimentat din rețeaua enel. Dacă în acel FDCP există și alte contoare pasante, provizorii sau cum vreți sa le denumiti atunci este foarte puțin probabil ca energia consumata și contorizata de acele contoare sa nu fie furata de la Enel. Dvs. plătiți cuiva energia consumată? Aveți ceva documente sau plătiți la negru? Aveți grija sa nu fiți acuzat de ilegalități pentru ca în caz de Doamne ferește o sa constatați ca vorbele și promisiunile sunt foarte volatile.
          2. Uzual bransamentul monofazic este de 32A (~5.5 kW), în unele cazuri 25A însă 10A nu arata bine deloc și este semn ca nu veți obține mărirea puterii de la Enel. Va spun ăsta pentru ca în cazul dvs. costurile sunt mai mari cu acea siguranta de 10A care e în plus și mă întreb de ce ar plăti mai mult dezvoltatorul... Aveți grija ce semnați cu Enel. ...
          3. Părere personala: votez pentru NOARK deși încă nu au confirmat proba timpului măcar nu au infirmat ...
          4. Daca este spațiu în spatele șinei nu văd motive pentru care sa nu treacă conductoare pe acolo.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1687

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Postat în original de gmtiby
            P.S. Stiu ca parerile sunt pro si contra, dar ce parere aveti de aceste sigurante, sunt mai bune decat comtec-urile ?

            Multumesc
            Daca va referiti la Noark, am lucrat si eu putin cu ele, cred ca sunt OK. Asa dupa cum a subliniat si colegul mbostangiu, sunt prea recente pe piata din Romania pentru a ne hazarda in emiterea unor "postulate" referitoare la performantele lor in utilizare indelungata, dar faptul ca sunt fabricate in UE este incurajator. Ca o opinie personala, bornele de racord sunt totusi usor inferioare fata de, spre exemplu, Schneider sau Gewiss, dar sunt comparabile cu ABB. Categoric sunt superioare Comtec- urilor si poate chiar si fata de Moeller (Eaton).
            Ultima editare de Cherubino; 16.iul.2015, 20:56.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • gmtiby
              Living Legend
              • 24.oct.2008
              • 1192

              Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Postat în original de Cherubino
              Daca va referiti la Noark, am lucrat si eu putin cu ele, cred ca sunt OK. Asa dupa cum a subliniat si colegul mbostangiu, sunt prea recente pe piata din Romania pentru a ne hazarda in emiterea unor "postulate" referitoare la performantele lor in utilizare indelungata, dar faptul ca sunt fabricate in UE este incurajator. Ca o opinie personala, bornele de racord sunt totusi usor inferioare fata de, spre exemplu, Schneider sau Gewiss, dar sunt comparabile cu ABB. Categoric sunt superioare Comtec- urilor si poate chiar si fata de Moeller (Eaton).
              Va multumesc pentu informatii, macar stau linistit, din acest punct de vedere.

              O zi buna,

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1192

                Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Postat în original de mbostangiu
                1. Dacă un FDCP are contoare montate de enel înseamnă ca este alimentat din rețeaua enel. Dacă în acel FDCP există și alte contoare pasante, provizorii sau cum vreți sa le denumiti atunci este foarte puțin probabil ca energia consumata și contorizata de acele contoare sa nu fie furata de la Enel. Dvs. plătiți cuiva energia consumată? Aveți ceva documente sau plătiți la negru? Aveți grija sa nu fiți acuzat de ilegalități pentru ca în caz de Doamne ferește o sa constatați ca vorbele și promisiunile sunt foarte volatile.
                2. Uzual bransamentul monofazic este de 32A (~5.5 kW), în unele cazuri 25A însă 10A nu arata bine deloc și este semn ca nu veți obține mărirea puterii de la Enel. Va spun ăsta pentru ca în cazul dvs. costurile sunt mai mari cu acea siguranta de 10A care e în plus și mă întreb de ce ar plăti mai mult dezvoltatorul... Aveți grija ce semnați cu Enel. ...
                3. Părere personala: votez pentru NOARK deși încă nu au confirmat proba timpului măcar nu au infirmat ...
                4. Daca este spațiu în spatele șinei nu văd motive pentru care sa nu treacă conductoare pe acolo.
                Salut,
                scuze, am fost plecat din Bucuresti de de asta nu am mai raspuns.... Da acel FDCP are contoare electronice montate de catre Enel, iar pe el apare si sigla Enel.... Sunt contoare si de la Enel si provizorii, pana vin toate cele de la Enele, (au venit in jur de 13 contoare, 11 pt apartamente si restul pt cas scarii si lift) . Voi plati energia consumata, direct dezvoltatorului, n ustiu daca o sa-mi emita factura, sau altceva, inca n uam platiti nimic.
                Sper sa rezolv cat mai repede cu Enele, oricum stiu ca putera instalata trebuie sa fie de minim 5 Kw.

                Va multumesc pentru sfaturi si pareri, toata stima.

                O zi buna

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1192

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Buna ziua,
                  O intrebare ciudata/stupida... : cunoasteti pe cineva la ENEL ? Am problema cu siguranta subdimensionata si vreau un mic ajutor, contracost, dar sa se rezolve problema.

                  Mii de multumiri.

                  Tibi

                  Comentariu

                  • canon
                    Incepator
                    • 21.sep.2015
                    • 10

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Buna ziua. O sa intreb aici ca sa nu mai incep un subiect nou.

                    Cum pot afla care este puterea instalata pentru un apartament de 2 camere construit in 1979? In panoul de pe scara exista o siguranta ceramica ce a fost calibrata "manual" (cu lite). As vrea sa pun una calibrata de producator, dar nu stiu daca de 25A sau de 32A. Cablurile din panou nu au conductorul metalic expus. Instalatia electrica din apartament este realizata cu cablu Intenc din aluminiu.

                    Ar ajuta o poza a panoului?

                    Va multumesc

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 690

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Postat în original de gmtiby
                      Buna ziua,
                      O intrebare ciudata/stupida... : cunoasteti pe cineva la ENEL ? Am problema cu siguranta subdimensionata si vreau un mic ajutor, contracost, dar sa se rezolve problema.

                      Mii de multumiri.

                      Tibi
                      Acea siguranta este pusa in concotdanta cu puterea acordata de furnizor.In ce sector e casa?
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 690

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Postat în original de canon
                        Buna ziua. O sa intreb aici ca sa nu mai incep un subiect nou.

                        Cum pot afla care este puterea instalata pentru un apartament de 2 camere construit in 1979? In panoul de pe scara exista o siguranta ceramica ce a fost calibrata "manual" (cu lite). As vrea sa pun una calibrata de producator, dar nu stiu daca de 25A sau de 32A. Cablurile din panou nu au conductorul metalic expus. Instalatia electrica din apartament este realizata cu cablu Intenc din aluminiu.

                        Ar ajuta o poza a panoului?

                        Va multumesc
                        Coloana ar trebui sa fie de 6 Al si cred ca sig a fost de 25 A.
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        • canon
                          Incepator
                          • 21.sep.2015
                          • 10

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Daca pe scara pun o siguranta fuzibila de 25A, calibrata din fabrica, in apartmanet mai pot pune una generala, poate un disjunctor diferential, de 25A, astfel incat sa pot avea 10A pentru iluminat si 16A pentru prize?

                          Daca da, ce se intampla in cazul unui scurt? Se declanseaza cea din apartament si se "arde" si cea de pe scara, fiind amandoua de aceeasi valoare?

                          Va multumesc.

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1192

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Postat în original de electricman
                            Acea siguranta este pusa in concotdanta cu puterea acordata de furnizor.In ce sector e casa?
                            Salut,
                            Scuze pt ca nu am raspuns, am fost prin spitale...
                            Apartamentul eate situat in Popesti-Leordeni ( Ilfov)

                            Multumesc

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru Marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 594

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Postat în original de canon
                              Buna ziua. O sa intreb aici ca sa nu mai incep un subiect nou.

                              Cum pot afla care este puterea instalata pentru un apartament de 2 camere construit in 1979? In panoul de pe scara exista o siguranta ceramica ce a fost calibrata "manual" (cu lite). As vrea sa pun una calibrata de producator, dar nu stiu daca de 25A sau de 32A. Cablurile din panou nu au conductorul metalic expus. Instalatia electrica din apartament este realizata cu cablu Intenc din aluminiu.

                              Ar ajuta o poza a panoului?

                              Va multumesc
                              Bună ziua,
                              Puterea instalată în apartament este suma puterilor consumatorilor existenți în apartament. Această mărime este folosită în general de proiectant la dimensionarea instalației electrice.
                              Puterea maximă absorbita este mărimea rezultată din calculele proiectantului și aceasta ar trebui sa stea la baza dimensionării bransamentului și a coloanei electrice de la branșament pana la tabloul general. Această valoare este scrisă în contractul de furnizare.
                              Dacă de fapt vreți sa aflați valoarea maxima a siguranței pe care sa o puneți în tabloul de pe scară astfel încât sa nu dați foc la coloană, trebuie sa știți detaliile acestei coloane (material, dimensiuni, mod pozare, tip cablu, ...). Și în casă se procedează la fel pentru iluminat și prize.
                              Contorul electric unde este montat? În amonte de contor instalațiile aparțin operatorului de distribuție și nu prea aveți voie sa umblați pe acolo.
                              Ultima editare de mbostangiu; 28.oct.2015, 05:22.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • FlorentinB
                                Incepator
                                • 24.dec.2015
                                • 2

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Buna ziua!

                                Lucrez la instalatia electrica de la casa P+M si doresc (cu bunavointa dumneavostra) o evaluare a instalatiei, corecturile si completarile necesare.

                                (precizez ca nu sunt electrician)

                                In prezent sunt realizate urmatoarele:

                                Pozare - conductor de 1.5 pentru circuit lumina
                                - conductor de 2.5 pentru circuit prize
                                - conductor de 4 pentru circuit special (ap.de sudura)

                                In BMP este montata o siguranta Comtec BRL C25 400V 6000/3
                                (as dori sa o schimb cu una de 32 daca se poate)

                                Tabloul de sigurante m-am gandit sa-l configurez astfel:

                                - General 25 A
                                - Diferential RCCB, 25 A,30 mA
                                (protectie comuna pentru circuitele C1,C2,C3,C4,C5,C6)

                                C1. PRIZA - Sig. 1P+N, 16A pt. Bucatarie: Frigider,Hota,TV,Mixer

                                C2. PRIZA - Sig. 1P+N, 16A pt. Masina Spalat Haine

                                C3. PRIZA - Sig. 1P+N, 16A pt. Cazan Lemne 35 KW + Boiler

                                C4. PRIZA - Sig. 1P+N, 16A pt. Living,Dresing,Hol,Camara

                                C5. PRIZA - Sig. 1P+N, 16A pt. Dormitor 1, Do2, Pod

                                C6. PRIZA - Sig. 1P+N, 16A pt. Dormitor3, Birou, Baie

                                C7. PRIZA - Sig. 1P+N, 20A pt. Aparat Sudura

                                C8. ILUMINAT - Sig. 1P+N 10A pt. Parter

                                C9. ILUMINAT - Sig. 1P+N 10A pt. Mansarda + Pod

                                C10.ILUMINAT - Sig. 1P+N 10A pt. Exterior Casa


                                Va multumesc anticipat.

                                Comentariu

                                Procesare...