Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danutzddd
    Membru
    • 27.iun.2005
    • 227

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    acestea sunt pozele scuze de intarziere.Pareri daca este util si pentru ce.multumesc
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • danutzddd
      Membru
      • 27.iun.2005
      • 227

      Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      echipa nu a spus nimic ,cred ca ramane asa

      Comentariu

      • Ariel
        Incepator
        • 22.mai.2016
        • 2

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Planific renovarea unui apartament de 4 camere, construit in 1990, Brasov. Tintesc oarecum spre un consum energetic redus, electrocasnicele vor fi noi, A+ sau A++, iluminat numai LED. In prezent tabloul are 6 circuite dedicate, COMTEC-uri care le voi schimba.

        Neclaritati situatie actuala:
        A) Nu stiu sigur daca conductorii din pereti sunt Al sau Cu pozati prin tuburi sau nu. Fiind relativ nou blocul ma gandesc sa instalez circuite noi cu conductori de cupru pentru marii consumatori. Circuitele existente lumini si prize le vor folosi in continuare neschimbate;
        B) nu stiu daca exista sau nu circuit de pământare. Am vazut ca exista un tablou electric pe fiecare nivel din bloc, deci poate pot duce acolo împământarea.
        C) care ar fi puterea maxima ce as putea-o consuma pe infrastructura actuala din bloc, dupa contorul meu ?

        Organizarea tabloului planificat ar arata asa:
        1.) întrerupător general cu circuit diferential (30mA); - 40A
        2.) descărcător de supratensiune (Surge protective devices)
        3.) masină spalat rufe - 16A
        4.) utilitati bucatarie (hota, cuptor microunde, utilitati diverse: (mixer, blender, storcător, prajitor) - 16A
        5.) frigider/combina frigorifica (circuit dedicat in ideea ca la plecarea in vacanta sa pot lasa sub tensiune doar acest circuit) - 6A
        6.) cuptor electric - 16A
        7.) plita cu inductie - 32A ?! (pt 6600W)
        8.) circuit lumini spate (baie, dormitor, camera bebe, sufragerie, hol mic) - 6A
        9.) circuit lumini fata (hol intrare, camera oaspeti, bucatarie, debara, cămară) - 6A
        10) circuit prize fata (hol intrare, camera oaspeti, bucatarie, debara, cămară)- 6A
        11) Circuit centrala termica - 2A
        12) circuit hol alimentare NAS & router & UPS (circuit dedicat in ideea ca la plecarea in vacanta sa pot lasa sub tensiune doar acest circuit) - 2A
        13) circuit pentru alimentare panou incalzire radianta din tavan pt baia mare & bebe ? - 10A nedefinit puterea exacta momentan. Aici caut o solutie prin care sa pot activa panoul radiant din baie prin apasarea unui buton tot din baie si sa se declupleze automat de la tensiune dupa X minute. Vreau sa evit sa uite cineva panoul aprins. Circuitul il doresc pentru confort termic sporit in cazul unui duș rapid.
        14) circuit dedicat alimentare banda LED dulapuri/dressing. Aici as dori o protectie diferentiala de 300mA/500mA pentru protectia la foc.

        Astept recomandatile dvs .
        Multumesc

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru marcant
          • 31.dec.2011
          • 595

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Multe nelamuriri. Iata cateva raspunsuri:
          Clasa energetica este o notiune puternic teoretica. Consumul anual estimat este calculat pentru functionare intr-un anumit regim si in conditii stricte. Acasa vom avea alt regim de functionare si alte conditii. In general va puteti ghida alegerea in functie de clasa energetica insa ponderea acestui criteriu scade proportional cu imbunatatirea clasei energetice. Adica daca comparati un frigider de exemplu cu clasa de precizie A+ cu unul clasa A++ similar ca si volum, functionalitate, fabricant, ..., veti constata diferenta de pret de aproximativ 50% pentru o economie de energie de 10-15 lei pe an. Daca merita, dvs. decideti.
          A. Bloc nou nu inseamna conductoare de cupru pozate in tuburi. Va trebui sa vedeti dvs. materialul, sectiunea conductoarelor, daca sunt pozate in tuburi si daca le puteti trage sa le inlocuiti.
          B. Trebuie verificat daca exista conductor de impamantare din casa pe hol, daca continuitatea acestuia e buna si apoi daca in tabloul de pe hol exista bara de impamanatare legata corespunzator la priza de pamant a blocului.
          C. Socotelile de putere trebuie sa plece de la consumatori catre tablouri. In cazul in care doriti sa pastrati anumite parti din instalatie, puterea maxima va fi data de tipul si sectiunea conductoarelor, modul de pozare, tipul aparatelor, bla, bla, bla, si alte detalii plictisitoare.
          Mentiune:
          La bla, bla, m-am plictisit si am devenit ironic cu gandul ca poate luati in calcul angajarea unui electrician pentru treburile astea.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Postat în original de mbostangiu
            Mentiune:
            La bla, bla, m-am plictisit si am devenit ironic cu gandul ca poate luati in calcul angajarea unui electrician pentru treburile astea.
            Cu toata bunavointa ce o pot avea colegii de forum,cele mai clare variante pot fi date la fata locului. Am fost pus si eu in situatii cind vb destul de mult la tel cu beneficiarul am plecat pe o idee dar ajungind la fata locului lucrurile nu erau cum le expunea beneficiarul,asa ca ideea initiala se schimba.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • fir3fight3r
              Incepator
              • 06.iun.2016
              • 2

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Buna ziua tuturor. Sunt nou pe acest forum si vin la dvs. cu rugamintea de a ma indruma, atat cat este posibil, cu privire la instalatia electrica a unui apartament cu 3 cam. (60 mp). Mentionez ca doresc inlocuirea totala a instalatiei vechi de Al, trasee noi pt prize, schimbarea coloanei de alimentare de la contorul din scara blocului la tabloul electric din ap. etc. Instalatia va fi realizata de catre un electrician (pe care inca nu l-am gasit), scopul meu fiind doar acela de a afla daca este corect ce am "ales" pana in acest moment, citind muuuuulte pagini de pe acest forum, caz in care as dori sa trec la cumpararea (din magazine online) materialelor necesare pana la gasirea electricianului, pt a castiga timp. Prin urmare, instalatia/tabloul electric va fi configurat asa:
              01: Contor electric digital
              02: Siguranta generala 1P+N 32A
              03: Releu monofazic protectie tensiune 32A (e un model in magazinele Dedeman, VP...... sper ca e ok ca si functionare)
              04: Circuit bucatarie (frigider, tv, hota si alti consumatori de bucatarie ocazionali): conductori 2,5 mmp, diferential 16A 30 mA
              05: Circuit cuptor electric- max. 3000 W- (plita va fi pe gaz): conductori 2,5 mmp, diferential 16A 30 mA
              06: Circuit masina de spalat + 1 priza baie: conductori 2,5 mmp, diferential 16A 30 mA
              07: Circuit centrala termica + senzor gaz: conductori 1,5 mmp, siguranta automata 1P+N 10A
              08: Circuit aer conditionat sufragerie: conductori 2,5 mmp, siguranta automata 1P+N 16A
              09: Circuit aer conditionat dormitor: conductori 2,5 mmp, siguranta automata 1P+N 16A
              10: Circuit iluminat: conductori 1,5 mmp, siguranta automata 1P+N 10A
              11: Sonerie legata la o siguranta automata 6A
              12: Sub-circuit cu celelalte prize din apartament(sufragerie, 2 dormitoare, hol), protejat cu diferential 25A 30 mA, astfel:
              01: Circuit sufragerie + 1 priza hol: conductori 2,5 mmp, siguranta automata 1P+N 16A
              02: Circuit dormitor mic + 1 priza hol: conductori 2,5 mmp, siguranta automata 1P+N 16A
              03: Circuit dormitor mare + 1 priza hol: conductori 2,5 mmp, siguranta automata 1P+N 16A
              In speranta ca nu am postat aiurea si ca nu v-a plictisit postarea prea lunga, va multumesc in avans pt. sfaturi!

              Comentariu

              • Armata
                Membru
                • 14.sep.2008
                • 251

                Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Postat în original de fir3fight3r
                03: Releu monofazic protectie tensiune 32A (e un model in magazinele Dedeman, VP...... sper ca e ok ca si functionare)
                Daca tensiunea este relativ stabila(fara variatii dese la limita plajei dorite) este ok. Daca nu, cauta unul la care sa poti sa setezi si histerezisul(timpul de tensiune in afara plajei care sa duca la declansare) ca sa nu ramai fara curent prea des
                Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  fir3fight3r
                  Sfatul meu este sa protejati si centrala termica cu diferentiala. Cunosc o situatie in care, din cauza unei deficiente de cablare din fabrica a unei centrale termice, dupa un numar de ani de functionare, izolatia unui conductor montat prea aproape de arzator s-a topit, fapt ce a condus la aparitia fazei in apa de la dus. Persoana care facea dus in acel moment a scapat cu viata datorita faptului ca centrala era impamantata, cada de baie avea legatura de echipotentializare la pamant si, nu in ultimul rand, datorita diferentialei care si-a facut prompt datoria.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • fir3fight3r
                    Incepator
                    • 06.iun.2016
                    • 2

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Ok..Multumesc mult pentru raspunsuri (nu am avut timp sa mai scriu, am tot umblat pe la banca-notar si azi am semnat de casa noua prin "Prima Casa"). Voi avea diferentiala si la centrala termica si...cred ca pana la urma voi proteja si iluminatul la fel. Desi voi avea un tablou cam mare, paza buna...stiti voi . Inca o data, apreciez raspunsurile si sfaturile primite!
                    Ultima editare de fir3fight3r; 08.iun.2016, 19:49.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      E foarte bine sa puneti diferentiala si pe iluminat, dar si impamantare, care conform Normativului I7-2011, este obligatorie la toti consumatorii care au parti (carcase) metalice care pot ajunge accidental sub tensiune (adica si la corpuri de iluminat metalice).
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1395

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Evident,impamintarea insemnind legatura la pamint,nu strap de pe nul pe post de impamintare
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Postat în original de Temelye
                          Evident,impamintarea insemnind legatura la pamint,nu strap de pe nul pe post de impamintare
                          Asta e de la sine inteles, de aceea nici n-am mai facut precizarea.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • smurf
                            Incepator
                            • 07.mai.2012
                            • 5

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Pentru protectia la scurtcircuit la o instalatie electrica monofazata, ce pot pune in tabloul electric:
                            - o diferentiala urmata de sigurante 1P+N sau,
                            - numai sigurante 2P.
                            In cazul diferentialei ma gandesc ca ar proteja si supracurentul care ar apare numai pe N.
                            Multumesc!

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Varianta cu sigurante 1P+N pe circuitele finale este foarte buna. Nu este nevoie de 2P.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • smurf
                                Incepator
                                • 07.mai.2012
                                • 5

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Multumesc pentru raspuns. Am ales pt. 1P+N sigurante Schneider Electric gama iDPN C6A, C10A si C16A (A9N21545, A9N21546, A9N21547).
                                Pentru diferentiala am ales Schneider Electric iDPN a VIGI C25A de 30mA.

                                Pot monta si o bobina Schneider Electric iMSU A9A26500 la diferentiala?

                                M-am uitat pe schema de protectie la supratenziuni tranzitorii (click aici) si am vazut ca SPD-ul este montat printr-un C20 2P la Faza si Nul.
                                Nu prea inteleg de este nevoie de acel C20 - el nu sare instant la un curent de ordinul kA?
                                Apoi daca apare o tensiune tranzitorie la scurt timp si acel C20 este sarit cum se mai face protectia pana se rearmeaza C20-ul?

                                Comentariu

                                Procesare...