Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Da, poti monta acel iMSU.

    Acel descarcator este montat gresit in circuit. Varianta corecta ar fi ca in desen. Fara acel C20.
    Fișiere Atașate
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • mikex
      Incepator
      • 29.apr.2016
      • 19

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Salut tuturor de pe forum , am si eu o intrebare despre incarcarea de pe nul la un circuit trifazic. Incerc sa impart cat mai echilibrat consumatorii pe fiecare faza dar adunati nu incarca nulul. Sa zicem sa consum 3 kw pe fiecare faza , pe nul nu o sa fie 9 kw?

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Postat în original de mikex
        Salut tuturor de pe forum , am si eu o intrebare despre incarcarea de pe nul la un circuit trifazic. Incerc sa impart cat mai echilibrat consumatorii pe fiecare faza dar adunati nu incarca nulul. Sa zicem sa consum 3 kw pe fiecare faza , pe nul nu o sa fie 9 kw?
        Da 9KW ai.

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru marcant
          • 31.dec.2011
          • 595

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Postat în original de mikex
          Salut tuturor de pe forum , am si eu o intrebare despre incarcarea de pe nul la un circuit trifazic. Incerc sa impart cat mai echilibrat consumatorii pe fiecare faza dar adunati nu incarca nulul. Sa zicem sa consum 3 kw pe fiecare faza , pe nul nu o sa fie 9 kw?
          Daca circuitul este trifazic, teoretic pe nul nu aveti curent. Cum teoretic nu exista, practic in cazul descris de dvs. pe nul veti avea un curent de cativa miliamperi datorati nesimetriei si dezechilibrului dintre faze.
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • kubix
            Incepator
            • 16.iul.2016
            • 13

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Buna ziua

            Am decis sa imi schimb toata instalatia electrica in apartament si am facut tabloul din poza atasata.
            Merita sa pun descarcator in tablou?
            Ps. Nu mai este buna numerotarea si denumirea sigurantelor. Am de la dreapta la stanga general de 25, 6 pt alarma, 2 buc de 10 pt iluminat, si 11 de 16 pt prize din care 2 cu diferential.
            Este ok ce am facut?

            Multumesc
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Nu, nu este OK, fiindca mi-am sucit gatul incercand sa ma uit la pozele alea.
              Acum, lasand gluma la o parte, poate ca ati cam exagerat cu circuitele de prize, dar dimensionarea protectiilor este OK. Sper ca ati respectat si dimensionarea corespunzatoare a distributiilor (2,5 mmp la prize, respectiv 1,5 mmp la lumini).
              Daca e un apartament de bloc, nu este cazul sa puneti descarcator pentru supratensiuni atmosferice, deoarece la blocuri alimentarea cu energie se face, in majoritatea covarsitoare a cazurilor, prin retele subterane, care nu pun probleme legate de supratensiunile atmosferice. Ce va sfatuiesc eu sa puneti ar fi un releu de supratensiuni de comutatie, care de obicei se asociaza cu intreruptorul principal si protejeaza instalatia impotriva supratensiunilor generate de intreruperea nulului de lucru la bransamentul trifazat al blocului. Nu stiu daca Noark are asa ceva care sa poata fi asociat cu disjunctorul principal de 25A, dar daca nu are, puteti inlocui acest disjunctor cu unul de tip iDPNa de la Schneider, caruia puteti sa-i asociati un auxiliar iMSU 275V pentru protectia la aceste supratensiuni.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • kubix
                Incepator
                • 16.iul.2016
                • 13

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Am pus circuit pe fiecare camera pentru viitor in cazul in care voi dori incalzire electrica, 2 ac.cu circuite independente, 4 circuite in buc (cuptor electric, cuptor micounde, frigider, masina spalat vase, hota, plita, prize blat), 1 circuit masina de spalat rufe, total 11 circuite. Nu stiu daca e mult sau putin, am pus zic eu normal.
                Ultima editare de kubix; 23.iul.2016, 03:44.

                Comentariu

                • kubix
                  Incepator
                  • 16.iul.2016
                  • 13

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Buna dimineata.

                  Intradevar este vorba despre un apartament de bloc cu 4 camere si da am respectat grosimile cablurilor si in plus am schimbat si cablul pana la siguranta din tabloul de pe palier cu conductor de 6mm.
                  Daca pun diferential pe general cum mi-ati recomandat, mai au rost cele doua diferentiale pentru masina de spalat vase si cea de rufe?
                  Si intrebarea 2, acest diferential pe general nu o sa sara frecvent de la orice? Din auzite, fara cunostinte aprofundate , se zice ca nu ar fi ok diferential pe general...este corect? E ok sa taie toata casa intr-un singur foc?

                  Multumesc

                  Comentariu

                  • kubix
                    Incepator
                    • 16.iul.2016
                    • 13

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Am eliminat cele doua disjunctoare si generalul de 25 si le-am inlocuit cu ce mi-a recomandat colegul + 2 sigurante de 16 normale.
                    Sper sa nu am probleme da sara toata ziua sau cand nu sunt acasa sa urle alarma de mama focului
                    Multumesc

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Postat în original de kubix
                      Buna dimineata.

                      Intradevar este vorba despre un apartament de bloc cu 4 camere si da am respectat grosimile cablurilor si in plus am schimbat si cablul pana la siguranta din tabloul de pe palier cu conductor de 6mm.
                      Daca pun diferential pe general cum mi-ati recomandat, mai au rost cele doua diferentiale pentru masina de spalat vase si cea de rufe?
                      Si intrebarea 2, acest diferential pe general nu o sa sara frecvent de la orice? Din auzite, fara cunostinte aprofundate , se zice ca nu ar fi ok diferential pe general...este corect? E ok sa taie toata casa intr-un singur foc?

                      Multumesc
                      Eu zic sa nu pui diferential pe general pt ca n-o sa stii care e cauza. Daca totusi vrei .... pune una de 32A / 100mA.

                      Comentariu

                      • kubix
                        Incepator
                        • 16.iul.2016
                        • 13

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Din pacate deja am pus diferentialul pe general
                        Sper sa nu am probleme

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1395

                          Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Postat în original de GeorgeTrisina
                          Da 9KW ai.
                          Avind in vedere ca fazele sunt decalate in timp,am indoieli ca sunt 9 kW pe nul. Cu un cleste dit s-ar putea vedea curentul real cu care este incarcat nulul
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • adilika
                            Incepator
                            • 04.apr.2010
                            • 15

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Buna ziua. Locuiesc intr-un apartament cu 2 camere. As dori o parere in privinta unui tablou electric, cel din foto daca este corect echipat.Toate sigurantele au fost achizitionate de la cunoscuti (sunt noi nefolosite), in timp, pe parcursul a 3 ani.... cat s-a lucrat la amenajarea apartamentului. Instalatia electrica veche a apartamentului era de aluminiu si a fost schimbata cu cupru pe prize de 2.5 si lumina 1.5. Vechiul tablou electric care exista si acum are sigurante bipolare foarte vechi de 15A si pe prize si pe lumini iar intrarea este pe doua sigurante de 10A. Firul ramas in aer este de la sonerie. Asa am luat apartamentul. Exista un singur circuit pe prize si un singur circuit pe lumini. Apartamentul are o centrala termica, masina de spalat, congelator, combina frigorifica si electrocasnice mici. Nu are masina de gatit electrica, aer conditionat, cada cu hidromasaj si nici nu o sa fie montate vreodata. Siguranta bipolara pe casa scarii unde este si contorul este de 32A. La functionarea tabloului m-am gandit la cele doua sigurante de 25A ca intrare nul si faza, apoi sa treaca in cele doua diferentiale de 16A si 10A, din cea de 16A sa merg pe sigurantele de 16A pentru circuitul de prize iar din cea de 10A sa merg in ciruitul de lumina. Acum nu stiu daca este foarte corect tabloul si daca nu sunt prea multe sigurante de aceea am apelat la ajutorul dumneavoatra. Sigurantele si diferentialele sunt Moeller toate facute in Austria. Multumesc anticipat pentru raspuns.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Din moment ce ati pus cele doua diferentiale de 30 mA, cea de 16A pe prize si cea de 10A pe iluminat, celelalte disjunctoare (16 si 10A) din aval nu mai au nicio justificare, deoarece diferentialele de tipul asta asigura si protectia magneto-termica (la scurtcircuit si suprasarcini). In rest, e OK.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • kubix
                                Incepator
                                • 16.iul.2016
                                • 13

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Imi poate cineva recomanda o sonerie de tablou (modul de sina) care sa aiba un sunet mai ok?
                                Am montat o sonerie de la schnider si nu sunt prea convins ca este ce trebuie ca si sunet

                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...