Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Sigurantele sunt 1P+N, dar am inteles la ce va referiti. In ce sens doriti sa va ajutam ca nu am descoperit intrebarea dvs.
    De ce nu folositi o singura siguranta pentru iluminat si una singura pentru prize?
    Daca aveti ca si consumatori laptop-uri puteti merge pe o protectie de valoare mai mica pentru prize.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • bilyirita
      Incepator
      • 26.sep.2004
      • 13

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      As fi vrut sa separ prizele si iluminatul exterior de cele interioare. Cred ca varianta optima e cum spuneti dumneavoastra cu numai 2 sigurante de curent mai mic respectiv 10A prize si 6A iluminat Intrebarea era daca pot folosi diferentiala de 25A inainte de prize si iluminat adica sa limitez curentul cu sigurantele individuale dar sa am si protectie diferentiala( pe care deja o am luata). E corect: 25A diferentiala urmata de 10A prize si 6A iluminat? Multumesc.

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 572

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        protectia la prize ar trebui sa fie de 16A, niciodata nu se stie ce aparat este nevoie sa fie alimentat din acea priza
        Ultima editare de uceniculgica; 09.feb.2017, 20:46.

        Comentariu

        • Armata
          Membru
          • 14.sep.2008
          • 251

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Daca diferentiala o folositi strict pt protectia diferentiala, este ok, dar totusi nerecomandat. Problema care ar putea sa apara este uitarea in timp ca acea siguranta nu este aleasa conform cu instalatia pe care este montata. Sau cineva strain(niciodata nu stii ce-ti rezerva viitorul).

          Nici eu nu as pune o siguranta mai mica de 16A.
          Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

          Comentariu

          • cata_melc
            Membru
            • 02.feb.2010
            • 202

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Buna dimineata,
            Am si eu nevoie de o putina consultanta in ceea ce priveste "recomandarea" unui zugravoelectroinstalator ... Omul imi recomanda (ba chiar insista) ca de la TG sa plecam cu FY 6mm2 pentru prize si FY2.5mm2 pentru lumina si din doze sa mergem cu 2.5mm2 la prize si 1.5mm2 la lumina.
            Am uitat sa mentionez ca omul se recomanda ca angajat sau fost angajat Enel deci in prima faza nu am putut sa pun cainele pe el, dar sa fiu sincer nici I7 nu l-am citit decat pe diagonala . Si unde nu stiu tac din gura.
            Totusi eu stiam ca nu prea se "pupa" combinatia lui de mai sus, din mai multe motive (unu ca am mai mult de 6 prize pe segment si 2 ca ... pur si simplu imi pare o cretinitate si un pericol.


            Rog o avizare. Il iau la impins vagoane ?

            Comentariu

            • Ervin
              Membru
              • 07.ian.2016
              • 154

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Plecati din tablou cu fire de 2,5 mm pt prize si 1,5 mm pentru iluminat,la fel din doze catre prize,intrerupatoare,etc.
              Atentie la circuitul de prize sa nu fie prea incarcat,daca este nevoie veniti cu doua circuite pt prize din tabloul electric.
              Eu zic sa solicitati o oferta de pret de la un electrician si sa nu va riscati cu acest "meserias"!

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                La impins vagoane direct!
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • Ervin
                  Membru
                  • 07.ian.2016
                  • 154

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Mi-ai luat vorba din "tastatura" Ovi,cam asa ma gandeam si eu... ))

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 707

                    Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    16 A pe conductor de 2,5 mmp (<3kW pe circuit)
                    10A pe conductor de 1,5 mmp (<2 kW pe circuit)
                    La consumatori unici care depasesc 2 kW eu le fac circuit separat cu cablul+siguranta dmensionat in functie de puterea consumatorului si lungimea traseului electric.
                    Cu respect ... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • cata_melc
                      Membru
                      • 02.feb.2010
                      • 202

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Salutare.
                      Am mai primit o oferta care este in valoarea de 8000 lei (opt mii lei) manopera!. In plus omul vrea sa-mi puna diferential pe fiecare circuit deci in total probabil si materialele ma vor duce la 8000 lei. Toate astea pentru o casa de 160mp construiti P+M, pentru cateva canale de cablu in caramida porotherm si montaj copex pe structura de lemn. 8000 lei! Eu unul am ramas putin socat. Nu am cerut instalatia "la cheie". Nu am cerut aparatajele montate. Am solicitat strict realizarea circuitelor si montajul tabloului electric in casa.
                      Acum lasand gluma, am background tehnic, am electrician in familie (da' nu e in tara), m-as apuca sa o fac singurel.
                      Doar ca am auzit la radio sant ca mi-ar trebui o stampila pe nu-stiu-ce act pt receptie si pentru asigurare (in caz ca se face scrum si am polita incheiata cica ar fi nevoie de un aviz semnat de o persoana autorizata - ceva de genul o declaratie prin care X da cu subsemnatul ca este autorizat cu legitimatia nr X din data Y si ca a efectuat lucrarea la xulescu. Semnat + stampilat.

                      In acest moment inca ma mai 'rog' (efecitiv rog) de cei de la Enel sa vina sa instaleze o data BMPT-ul. Am inteles ca a fost frig, am inteles ca a fost zapada, dar el cu gurita lui a zis ca mai mult de 4-5 ore nu-i ia) asa ca ce-o mai zguduie atat ? E cald, e frumos afara. In mod normal la cei 9 Kw din ATR voi avea o siguranta generala in BMPT de 16A/300mA + probabil ceva protectii (sper - cu toate ca nu m-as baza foarte tare pe ele). Legatura se va face intre stalp si BMPT cu 3x10+6C, insa eu de la contor si pana in casa voi merge cu 3x25+16. De ce ? Pentru ca l-am avut si pentru a nu mai da banii pe altceva. Poate vreodata in viitor voi avea nevoie de marire de putere. Poate, cine stie ..


                      Am sa finalizez schema gandita de mine (inginer IT - programare si networking) si am sa o postez spre analiza persoanelor autorizate. Apoi vad in ce directie o iau.


                      Toata stima,

                      Comentariu

                      • cata_melc
                        Membru
                        • 02.feb.2010
                        • 202

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Da, deci in BMPT voi avea, exact cum am banuit, o siguranta de 16A scria in ATR dar l-am citit pe diagonala...

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 595

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Daca vreti sa realizati instalatia electrica in regim DIY va recomand sa faceti cu profesionisti urmatoarele:
                          1. Proiect (rezolvati si problema cu stampila)
                          2. Verificare dupa executie (inclusiv conexiunile)
                          Asta ar trebui sa nu depaseasca 1000 de lei si daca aveti noroc de profesionistii aia eu zic ca faceti treaba buna.
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • cata_melc
                            Membru
                            • 02.feb.2010
                            • 202

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Va salut,
                            Dar proiect am, facut odata cu cel de arhitectura, cel de structura cel de instalatii sanitare...
                            Are cartus de la arhitect, este semnat, exista memoriu tehnic ... da' problema e ca nu mai "bate" cu realitatea. Acolo se solicita pi 30kw, o siguranta 4P de 63A si circuit pt centrala 5x6mmp.
                            Practic acel proiect a devenit null si egal cu zero din moment ce am stampila pe el de la arhitectul
                            Primariei cu "avizat spre neschimbare".

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 595

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Probabil aveti proiectul de la faza DTAC iar acela trebuie actualizat dupa nevoile reale si dupa posibilitatile de bransament plus detaliile care nu apar acolo.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • gino2016
                                Incepator
                                • 10.dec.2016
                                • 10

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Buna ziua.
                                Am si eu o problema cu tabloul electric prospat schimbat tot in el se au de un bazait ????
                                Configuratia este urmatoarea


                                Bobina declansatoare iMSU A9A26500
                                Intrerupator diferential 2P 25A A9R41225

                                Contactor 40A 2ND 230/240 VCA A9C20842
                                Releu monofazic protectie tensiune VP-40 A 380148


                                Disjunctor diferential 2P 25A 300MA A9R44225 =>> masina de spalat + centrala
                                Disjunctor diferential DPNa Vigi 25 A 30 mA A9D34625 =>> etaj
                                Disjunctor diferential DPNa Vigi 16 A 30 mA A9D34616 =>> prize
                                Disjunctor DPNA 4.5 kA C 16 A A9N21547 x4 =>prize

                                Disjunctor diferential DPNa Vigi 10 A 30 mA A9D34610 =>> luminii
                                Disjunctor DPNA 4.5 kA C 10 A A9N21546 x4 =>luminii
                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170226_184438.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	153,0 KB 
ID:	627828
                                am adaugat si sunetul care se aude
                                Access Google Drive with a Google account (for personal use) or Google Workspace account (for business use).

                                Ma poate ajuta sa descopar care e problema si care ar fi solutia silentioasa.

                                Comentariu

                                Procesare...