Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Banuiesc ca acel biizit este generat de bobina contactorului. Am intilnit si sig.automate/diferentiale care biziie dar sansele sunt mai mari la contactor. Scoateti un fir de la borna A1 sau A2 a contactorului si veti auzi daca el e faptasul cu conditia sa nu aveti sig.alimentate din el. Orcum solutii de indentificare sunt.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Armata
      Membru
      • 14.sep.2008
      • 251

      Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      La cat de urat face, clar este contactorul. Si la mine bazie contactorul, dar e un bazait mult mai fin si nu se aude decat atunci cand te aproprii la 10-15 cm de el.
      Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

      Comentariu

      • cata_melc
        Membru
        • 02.feb.2010
        • 202

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Cum as putea sa ma 'protejez' de doreii de la Enel (in caz ca au o lucrare in care incurca fazele, sau daca din intamplare se intrerupe nulul pe undeva). DPST-urile ar fi o solutie, dar cea mai mica tetrapolara diferentiala am gasit-o de 25A 30ma, ori eu am nevoie de 16A.

        Am gasit asa ceva: http://www.tracepartsonline.net/Part...13-113729L.gif 16A cu 30ma.
        As putea sa o folosesc pe post de "siguranta generala" ? Totodata prin folosirea ei mai este nevoie sa montez si alte diferentiale (gen masina de spalat) ?

        Comentariu

        • gino2016
          Incepator
          • 10.dec.2016
          • 10

          Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          bun si solutia ar fi sa schimb contactorul? , am mai vazut ca ziua se aude mai incet decat noaptea?

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Postat în original de gino2016
            bun si solutia ar fi sa schimb contactorul? , am mai vazut ca ziua se aude mai incet decat noaptea?
            E mai simplu de schimbat decit de reparat. De auzit se aude la fel numai ca ziua find zgomot de fond aveti senzatia ca biizie mai incet. Noaptea zgomotul de fond find mult redus, il auziti mai pregnant.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	16665233_650658458475823_3083335174308447648_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	201,0 KB 
ID:	627832
              Postat în original de cata_melc
              Cum as putea sa ma 'protejez' de doreii de la Enel (in caz ca au o lucrare in care incurca fazele, sau daca din intamplare se intrerupe nulul pe undeva). DPST-urile ar fi o solutie, dar cea mai mica tetrapolara diferentiala am gasit-o de 25A 30ma, ori eu am nevoie de 16A.
              Diferentialele nu protejeaza impotriva supratensiunilor de comutatie care apar atunci cand dorel intrerupe nulul in mod accidental. Pentru asta (fiindca tot ai facut vorbire despre aparataj Schneider) poti utiliza bobinele de supratensiune iMSU tot de la Schneider, care se cupleaza mecanic cu orice intreruptor automat sau diferential din gamele IC60, iDpna-Vigi sai ID de la Schneider. Fiind vorba de bransament trifazat, va trebui sa montezi trei bobine iMSU. Un exemplu practic (si "proaspat", din urma cu 2 saptamani), ai in fotografia atasata.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1395

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Postat în original de Cherubino
                [ATTACH=CONFIG]96685[/ATTACH]
                Diferentialele nu protejeaza impotriva supratensiunilor de comutatie care apar atunci cand dorel intrerupe nulul in mod accidental.
                Cred ca e o mica neconcordanta in sensul ca la intreruperea nulului nu apar supratensiunui de comutatie ci se inchid fazele intre ele prin consumatori, consumatorii de putere mai mica primind 380-430V prin cei de putere mai mare. La intreruperea nulului diferentialele decupleaza deoarece apare dezechilibru de circulatie a curentului, deci sunt utile.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • cata_melc
                  Membru
                  • 02.feb.2010
                  • 202

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Asa ma gandeam si eu.
                  Totusi nici ideea propusa nu este rea, MSU combinate cu diferentiala. Problema este ca eu in afara de BMPT si tabloul din casa nu mai am alta cutie de jonctiune si tabloul din casa nu as vrea sa fie cat China de mare, maxim 18 module (si un singur rand).
                  Acum revenind, diferentiala m-ar ajuta in cazul intreruperii de null si implicit si la o supratensiune cauzata de aceasta intrerupere. Dar daca merg pe "siguranta generala" cu diferential de 30mA, mai am nevoie sa instalez pe circuitul de masina de spalat o alta diferentiala de 30mA ? Sau ma bazez pe aceasta 'generala' (evident cu riscul de a ramane in bezna in caz de defect sau scurgeri de curent).

                  As vrea cea mai buna si utila combinatie minimalizata si totdata sincer as vrea ca in BMPT stradal sa reusesc sa ma inteleg cu omu' de la Enel sa-mi monteze o siguranta mai buna (nu COMTEC, nu Well nu .. imi scapa numele acum). Sincer, daca as avea certitudinea ca in BMPT am protectii (pe langa diferentiala de 300mA, sa am un descarcator, un DPST) nu mi-as mai face atatea probleme. Dar stim cum se lucreaza prin RO, stim cat de "bune" sunt clemele pe care le utilizeaza enel si risc sa raman fara nul dintr-o prostie ( dintr-un contact imperfect). Am patit-o de 3 ori la o casa de vacanta, dar acolo era monofazat deci nu s-a intamplta nimic. De 3 ori in 2 ani.

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    O mica obiectie.
                    La intreruperea nulului apar supratensiunile insa diferentialele nu declanseaza pentru ca ele monitorizeaza exclusiv curentul diferential si sunt construite astfel incat supratensiunea nu reprezinta o problema.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1395

                      Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Postat în original de mbostangiu
                      O mica obiectie.
                      La intreruperea nulului apar supratensiunile insa diferentialele nu declanseaza pentru ca ele monitorizeaza exclusiv curentul diferential si sunt construite astfel incat supratensiunea nu reprezinta o problema.
                      Daca prin supratensiuni intelegeti 380-430 datorita inchiderii fazelor prin consumatori,atunci le putem numi supratensiuni. Daca va referiti la virfuri scurte de ordinul a mia de volti care apar la comutatii, eu cred ca acestea nu apar la intreruperea nulului, prin intrerupere intelegind separatie, nu contact intermitent.

                      Cit despre diferentialele trifazate, eu inteleg ca ar trebui sa decupleze la intreruperea nulului deoarece bobina de declansare si electronica aferenta functioneaza intre o faza si nul.( daca o diferentiala trifazata este folosita la mono si nu i-se fac punti de pe faza existenta pe toate cele 3 borne,decupleaza) Daca pe conductorul de nul i-se intoarce faza,are 2 optiuni;-sa decupleze ca urmare a unei alimentari gresite sau sa se defecteze. Logic imi pare ca producatorul sa ia in calcul aceasta varianta si sa-si protejeze produsul. Dar logica mea in economia de consum poate nu isi are locul si atunci presupun gresit. Consider aceasta discutie constructiva, nu ca o contrazicere.

                      M-am mai gindit la diferentiala trifazica si e posibil sa mai fie inca un motiv care sa determine decuplarea ei in urma intreruperii nulului si anume dezechilibrul valorii de curent ce apare pe conductorul de nul. Diferentiala trifazica avind si nul permite consumatori trifazici echilibrati si monofazici in acelasi timp. In momentul intreruperii nulului, valoarea curentului prin bornele de nul a diferentialei isi schimba valoarea in raport cu valorile de pe faze si ma gindesc ca ar fi normal sa decupleze. Siguranta automata diferentiala trifazica are 4 borne intrare , 4 iesire, nu are pamintare. Exista usol diferential care are si borna de pamintare dar e altceva.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Diferențialele trifazate tripolare se pot utiliza doar pentru protecția unor circuite unde consumurile sunt foarte bine echilibrate pe faze și unde nulul de lucru este utilizat cel mult pentru comenzi și automatizări- de exemplu circuitele de alimentare ale unor motoare electrice- utilizarea lor fiind foarte limitată din această cauză.
                        În cazul alimentării trifazate a unor instalații care au și circuite monofazate și unde, de regulă, nu se pot echilibra perfect consumurile pe faze, se utilizează diferențiale tetrapolare. Acestea monitorizează curenții de scurgere separat între fiecare fază în parte și nul.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 595

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          De dragul discutiei:
                          1. La intreruperea nulului supratensiunile aparute intre faza si nul nu pot depasi valoarea dintre 2 faze (400V).
                          2. Diferentiale trifazate tetrapolare montate corect nu au motve sa declanseze la intreruperea nulului.
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • cata_melc
                            Membru
                            • 02.feb.2010
                            • 202

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Ok. Si atunci cum ne protejam de incompetenta mai mult mai mai putin a Enel sau de un defect (o clema proasta, etc)?
                            Intr-adevar, la intreruperea nulului de lucru nu urca mai mult de 480 si asta pe o singura faza (in functie de incarcare pe celelalte etc), dar totusi: cum ne protejam eficient si fara a avea un tablou cat china.
                            Defapt asta este intrebarea: protectie bune dar cu aparataj minimal.

                            Da, dupa mintea mea as monta si selector de faze, si AVR si semnalizare si ce vreti voi. La birou, in datacenter. Nu acasa - la o casa de oameni normali.

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 595

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Pentru supratensiuni de frecventa industriala (intreruperea nulului sau Dorel) exista dispozitivele specializate de care s-a vorbit.
                              Pentru supratensiuni de comutatie sau atmosferice exista descarcatoare.
                              Pentru contact imperfect la clema exista un standard romanesc care impune montarea a 2 cleme pe nul. Acest standard ar trebui respectat de operarorii de distributie pentru ca "bate" specificatiile proprii ale acestora.
                              In plus mai este un secret pe care il stie toata lumea: instalatiile electrice nu sunt fara mentenanta si asa cum facem mentenanta la auto, la centrala de gaze si la altele, ar trebui sa facem si la instalatiile electrice pentru ca in definitiv vorbim de vietile, casele sau bunurile noastre.
                              Ultima editare de mbostangiu; 01.mar.2017, 08:20.
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • cata_melc
                                Membru
                                • 02.feb.2010
                                • 202

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                ))) nici macar in Bucuresti nu vin sa-ti verifice legaturile in tablou, d'apoi la sat. Asta vine acum, instaleaza BPMT si il mai vad la schimbul de contor de 10 ani, daca ia foc panoul sau daca ma da in gat vreun vecin ca am umblat la el.

                                Comentariu

                                Procesare...