Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dmih
    Membru Marcant
    • 05.feb.2007
    • 612

    Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Postat în original de silvyo13
    multumesc frumos de raspuns.
    Astazi am aflat ca in zona in care stau, sunt ceva variati de curent si asi avea nevoie de un stabilizator.
    vreau sa cumpar unul central si sa i fac o incapere langa gard.( nu m am gandit ca asi avea nevoie de o camera tehnica)
    din cate am inteles stabilizatoarele faca ceva zgomot.
    unul de 10 kva cu un maxim de 8000W ar face fata
    ce mi ati recomanda?
    si daca ii faca o incapere ( evident pe masura lui), il influenteaza negativ conditiile meteo.
    multumesc inca o data de raspuns
    o zi frumoasa
    ps: bugetul alocat este de 1200 lei ( plus minus 200 lei) si asa am depasit cu mult
    pss: o sa mai am nevoie de releu?
    Cel mai simplu este sa montati stabilizatorul intr-un dulap metalic termostatat. Aveam vreo doua poze cu acest montaj, dar nu le mai gasesc.

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1044

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Va salut,
      Dragii mei va rog frumos sa-mi spuneti si mie (daca se poate si cu mici argumente, pt linistea mea sufleteasca ) unde naiba se pune pietanul sau unde se fac strapul dintre sigurante ? JOS sau SUS pe sigurante... deoarece am intalnit multeeee exemple, iar de curand, adica ieri un prieten si-a montat un tabloul de sigurante cu un " electrician " care a lucrat nu mai stiu pe unde..... si i-a pus strapul pe jos, eu stianm ca se pune pe sus, tocmai mi l-am schimbat si la mine acasa, il aveam pe jos si l-am pus pe sus. Va rog frumos sa ma "luminati " si scuze daca s-a mai discutat, dar nu am gasit un raspuns clar si cu mici argumente.

      Cu stima,

      Tiberiu

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Din punct de vedere tehnic, disjunctoarele isi fac treaba indiferent pe ce parte sunt alimentate cu tensiune. De regula, se opteaza pentru montarea la bornele superioare, dar, de exemplu, daca toate circuitele care pleaca din tablou se duc in sus (sa zicem ca din tablou intra intr-un tavan fals), atunci, pentru e evita aglomerarea interiorului tabloului cu bucle de conductoare, se poate opta pentru montarea pieptenilor la bornele inferioare si se pot conecta conductoarele circuitelor la bornele superioare. Prin acest exemplu ipotetic am vrut sa arat ca totul depinde de fiecare situatie in parte.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1395

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Postat în original de Cherubino
          Din punct de vedere tehnic, disjunctoarele isi fac treaba indiferent pe ce parte sunt alimentate cu tensiune. De regula, se opteaza pentru montarea la bornele superioare, dar, de exemplu, daca toate circuitele care pleaca din tablou se duc in sus (sa zicem ca din tablou intra intr-un tavan fals), atunci, pentru e evita aglomerarea interiorului tabloului cu bucle de conductoare, se poate opta pentru montarea pieptenilor la bornele inferioare si se pot conecta conductoarele circuitelor la bornele superioare. Prin acest exemplu ipotetic am vrut sa arat ca totul depinde de fiecare situatie in parte.
          Da, am avut o situatie de acest gen la un apartament unde erau conductoare groase de aluminiu care plecau in sus iar carcasa era complicat de schimbat find imbracata in lambriuri. Disjunctoarele find de proasta calitate,genul din piata, le-am schimbat si am fost nevoit sa pun piaptanul (strapurile) in partea de jos deoarece tabloul era plin de sigurante si nu avem spatiu de manevra plus ca riscam sa rup vreun conductor daca il invirteam prea mult. Asta a fost cu niste ani in urma si pina in prezent e ok.
          In mod normal si eu pun piaptanul sus,asa e standard, dar asa cum spune si Cherubino disjunctoarele functioneaza si legate invers.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1044

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Ok, va multumesc frumos pentru info, eu auzisem ca da ar fi legat pe jos, ar exista situatia sa nu declanseze... sau sa nu o face cum trebuie... nu stiu ce arc electric s-ar fi putut produce inauntrul sig.. etc.

            Macar m-am lamurit si va multumesc.

            O zi buna

            Comentariu

            • kriss13
              Incepator
              • 14.sep.2016
              • 7

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Daca bobina MSU este de 275Vca, la 255V scrie ca "nu declanseaza".
              La solutia prezentata aici v-ati gandit?
              Iarna aceasta, la fel ca si celelalte dinaintea ei, ne-a adus perioade cu ger prelungit si, implicit, un consum mai mare de electricitate pentru incalzire. De la resouri bagate in priza si pana la instalatii complexe de degivrare a jgheaburilor sau aleilor, fiecare dintre noi contribuim la cresterea consumului de energie electrica.



              Sint in aceeiasi situatie cu trifazic si paranoia
              Pentru trifazic am legat (conform electricianului) 3 relele cu afisaj (unu /faza).
              Daca am ceste relee ma pot lipsi de IMSU?

              merci
              Ultima editare de kriss13; 20.dec.2017, 17:28.

              Comentariu

              • kriss13
                Incepator
                • 14.sep.2016
                • 7

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Postat în original de kriss13
                Daca bobina MSU este de 275Vca, la 255V scrie ca "nu declanseaza".
                La solutia prezentata aici v-ati gandit?
                Iarna aceasta, la fel ca si celelalte dinaintea ei, ne-a adus perioade cu ger prelungit si, implicit, un consum mai mare de electricitate pentru incalzire. De la resouri bagate in priza si pana la instalatii complexe de degivrare a jgheaburilor sau aleilor, fiecare dintre noi contribuim la cresterea consumului de energie electrica.



                Sint in aceeiasi situatie cu trifazic si paranoia
                Pentru trifazic am legat (conform electricianului) 3 relele cu afisaj (unu /faza).
                Daca am ceste relee ma pot lipsi de IMSU?

                merci
                Am uitat sa precizez e vorba de protectia cind pica nulul si risc sa suprasolicit cu 380V (doreii de la ENEL si lucrarile lor.

                merci

                Comentariu

                • uceniculgica
                  Membru Marcant
                  • 10.ian.2013
                  • 572

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  nu are rost sa montezi 2 dispozitive care fac acelasi lucru

                  Comentariu

                  • kriss13
                    Incepator
                    • 14.sep.2016
                    • 7

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Postat în original de uceniculgica
                    nu are rost sa montezi 2 dispozitive care fac acelasi lucru
                    Deci bobinele IMSU si acele relee cu afisaj fac acelasi lucru?

                    Comentariu

                    • uceniculgica
                      Membru Marcant
                      • 10.ian.2013
                      • 572

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      msu trebuie rearmat manual

                      Comentariu

                      • kriss13
                        Incepator
                        • 14.sep.2016
                        • 7

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Marci de lamuriri, o sa flosesc acele releee cu afisaj.
                        Apropo, am trifazic, cu fazele echilibrate.
                        32 A banuiesc ca e suficent avind in vedere ca am generalul din tablou de 25A si cel de pe stalp(enel) de 32A.
                        O sa pun cite unu la fiecare faze.

                        Mai trebuie si cele de protectie la trasnet acum.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Acele relee fac mai mult decat bobinele MSU. Exista si relee speciale pentru trifazic, este mai scump sa folositi 3 relee si nici nu este recomandat daca aveti consumatori trifazati.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • kriss13
                            Incepator
                            • 14.sep.2016
                            • 7

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Postat în original de Consultant electrice
                            Acele relee fac mai mult decat bobinele MSU. Exista si relee speciale pentru trifazic, este mai scump sa folositi 3 relee si nici nu este recomandat daca aveti consumatori trifazati.
                            Stiu ce fac si ma bucur ca fac mai multe, de aia le-am ales
                            Cele 3 relee nu sint scumpe, si nu am consumatori trifazici.

                            Nu am gasit relee speciale de trifazic (cu consumatori monofazici), decit de max 8A.

                            Mai jos schema de conectare, eu sint cazul 2, trifazic, consumatori monofazici.
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ex-montaj-mono1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	67,7 KB 
ID:	629342

                            Varianta trifazic, consumator trifazic.
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	exemple-montaj.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	36,5 KB 
ID:	629343

                            Comentariu

                            • LaurentiuVlad
                              Incepator
                              • 30.dec.2017
                              • 2

                              Circuit electric, tabloul electric si sigurante

                              Salut tuturor. Stiu ca sau scris sute de topicuri pe aceasta tema dar am nevoie de ajutor si vreau sa stiu daca totul este corect sau mai trebuie inlocuit ceva

                              Am refacut instalatia electrica intr-un apartament cu 3 camere. La prize am folosit fire de cupru de 2.5 si la becuri fire de 1.5

                              La becuri am repartizat firele pentru doua sigurante de 10A. Cele doua dormitoare vreau sa le leg la o siguranta de 16A, sufrageria la una tot de 16A. Masina de spalat la o siguranta diferentiala de 20A. Centrala pe gaz la o siguranta diferentiala de 20A. Bucataria la o siguranta normala de 20A. Sigurantele care le am sunt de la Schneider 1p + n. La panoul din scara blocului exista o siguranta de 32A. Pot sa folosesc si in tabloul electric o alta siguranta ca sa fie generala? Ce alte modificari pot face?

                              Scuze pentru eventualele greseli de ortografie sau exprimare. Multumesc anticipat!

                              Comentariu

                              • Mircea G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12085

                                Răspuns la: Circuit electric, tabloul electric si sigurante

                                Nu este nevoie de alta siguranta generala deoarece devine redundanta .
                                Centrala termica , daca este gaz , are consum fix cit un bec , asa ca nu este nevoie de siguranta de 20A , cum nu este nevoie nici de circuit separat .
                                Doar pt cuptorul electric daca exista , se cere ( ar trebui ) circuit separat.
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...