Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Supratensiunile sunt de 2 tipuri:
    1. Datorate unui defect sau Dorel in retea. Protectia impotriva acestor supratensiuni se face uneori si in BMP - postati o poza cu BMP-ul aflam daca aveti.
    2. Datorate traznetului. Contra acestora trebuie instalat descarcator de tensiune in tabloul din casa.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1649

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Mai exista un aspect legat de protectiile la supratensiuni atmosferice: in apartamentele de bloc din orase unde, in imensa majoritate a cazurilor, distributia este pozata subteran, atat pe partea de medie tensiune, cat si pe partea de joasa tensiune a postului trafo zonal, aceste descarcatoare pentru supratensiuni atmosferice nu trebuie montate. Scrie undeva in I7, la capitolul dedicat.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • vallentin
        Incepator
        • 27.sep.2009
        • 7

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Multumesc pt raspunsuri, sa inteleg ca in BMP-uri nu se prevede instalarea de descarcatoare la supratensiuni de natura atmosferica, deci locul lor ar fi intabloul general al casei?

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3235

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Da, acel echipament (descarcator pentru supratensiuni de natura atmosferica) il montati dvs. sau electricianul in tabloul casei. In BMP este treaba furnizorului ce protectii pune.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • vallentin
            Incepator
            • 27.sep.2009
            • 7

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Multumesc!
            Ultima editare de vallentin; 04.feb.2018, 22:29.

            Comentariu

            • vallentin
              Incepator
              • 27.sep.2009
              • 7

              tetrapolara cu diferential

              Acum nu mult timp am montat o tetrapolara cu diferential intr-un tablou secundar. Se dorea protectia beneficiarilor la electrocutare avand in vedere ca aceasta siguranta era legata la o rezistenta electrica trifazata de, daca nu ma insel, 4,5kw, care incalzea apa dintr-un boiler de 300l. Rezistenta nu are decat 3 borne, strict pentru cele trei faze, deci lucreaza la 400v. Nu are contact nici pentru nul de lucru, nici pentru cel de protectie, si dupa un timp mi-am dat seama ca tetrapolara montata nu are nici un rol. Intrebarea este, cum ii protejezi in situatia data pe utilizatorii instalatiei sanitare de accidente? Care este solutia?

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru marcant
                • 31.dec.2011
                • 595

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Protectia diferentiala este geniala tocmai prin faptul ca este foarte simpla. In cazul dvs. (consumator trifazat fara nul), diferentiala se asigura ca tot curentul care se duce la consumator se intoarce in intregime (nu conteaza daca se intoarce pe nul sau pe alta faza, important este sa se intoarca). In cazul unui defect de izolatie, o particica din curent se scurge la pamant (in apa din boiler care se afla la potentialul pamantului) si astfel protectia diferentiala "vede" ca ceva nu e in regula.
                Un exemplu mai simplu de inteles este fierul de calcat cu aburi, care la um moment dat are un defect de izolatie si "da la masa". Daca avem siguranta diferentiala si priza cu contact de protectie suntem protejati. Daca avem sigurenta diferentiala si priza fara contact de protectie, potentialul care apare accidental la masa nu se scurge la pamant (pentru ca nu are pe unde) si asteapta gospodina sa puna mana pe fier ca sa apara curentul diferential. Daca nu avem sigurenta diferentiala, curentul de scurgere catre pamant trebuie sa fie mult mai mare astfel incat sa fie eliminat de siguranta (sau disjunctor).
                Daca nu avem nici diferentiala, nici contact de protectie, situatia e foarte trista pentru ca toata baza este in siguranta si asta nu actioneaza foarte rapid in majoritatea cazurilor. Nu mai vorbim de Dorei care monteaza sigurante supradimensionate ...
                Sper ca m-am exprimat coerent.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • vallentin
                  Incepator
                  • 27.sep.2009
                  • 7

                  Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Eu am spus ca diferentiala tetrapolara montata de mine nu are nici un rol pentru ca nu eram sigur daca sesiseaza inegalitatea curentului de ducere si intoarcere intre doua faze. In plus de asta, nu declupa la butonul "test. Cred ca totusi, nu am ales diferentila potrivita.

                  Comentariu

                  • mbostangiu
                    Membru marcant
                    • 31.dec.2011
                    • 595

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Daca nu declanseaza la "Test" ori e defecta ori nu e conectata corect. Daca diferentiala e buna si e montata corect functioneaza corespunzator chiar daca aveti si consumatori fara nul. Toate astea se intampla indiferent daca dvs. intelegeti sau nu ce si cum.
                    “Quality means doing it right when no one is looking.”

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1649

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Nu deconectează la testul din buton deoarece, fiind tetrapolară (3P+N), trebuie să fie conectat și nulul rețelei în borna N, chiar dacă receptorul electric respectiv nu are nevoie de nul în funcționare, și asta pentru că la diferențialele tetrapolare monitorizarea curenților se face separat pe fiecare fază față de nulul de lucru și nu între faze.
                      Pentru cazul punctual descris mai sus ar fi fost mai potrivită o diferențială tripolară (3P). Am utilizat așa ceva din vechea gamă Multi9 de la Schneider la protecția unor motoare trifazate conectate în triunghi. Din păcate, în actuala gamă Acti9, nu se mai fabrică diferențiale tripolare, ci doar tetrapolare.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • vallentin
                        Incepator
                        • 27.sep.2009
                        • 7

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Am conectat-o si la nulul retelei, dar pe partea de consumator e legata doar la contactele de faza, si de aceea cred ca nu raspunde la"test". Daca stie cineva unde as putea gasi tripolare cu diferential care sa rezolve problema mai sus amintita il rog sa-mi spuna.

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 595

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          1. O siguranta tetrapolara diferentiala la care se conecteaza corect fazele si nulul pe partea de alimentare functioneaza la apasarea butonului de test chiar daca la bornele de iesire nu este conectat nimic. Daca nu functioneaza in aceste conditii e defecta si trebuie inlocuita.
                          2. Principiul de functionare este rezumat chiar in schema de pe siguranta. Este monitorizata de fapt printr-un tor suma vectoriala a curentilor pe cele 3 faze si nul, suma care in mod normal e nula. La apasarea butonului de test se "strica" acest echilibru prin faptul ca se lasa sa treaca un mic curent intre una din faze si nul. Trebuie deci pentru functionarea testului indeplinite urmatoarele conditii:
                          - siguranta buna
                          - siguranta conectata corect
                          - tensiune corespunzatoare la toate cele 3 faze si nul unde trebuie
                          - siguranta inchisa
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1649

                            Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Postat în original de vallentin
                            Daca stie cineva unde as putea gasi tripolare cu diferential care sa rezolve problema mai sus amintita il rog sa-mi spuna.
                            Eu cred ca totusi e ceva in neregula cu diferentialul ala tetrapolar si nu trebuie schimbat cu unul tripolar, ci cu altul tetrapolar care sa fie in stare de functionare.
                            Legat de intrebare, am eu un bloc diferential tripolar din vechea gama Multi9 de la Schneider (nefolosit, ambalat in cutia originala, desi a fost achizitionat in 2010), dar e de 300 mA si nu prea ati avea ce face cu el.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 692

                              Răspuns la: tetrapolara cu diferential

                              Postat în original de vallentin
                              Acum nu mult timp am montat o tetrapolara cu diferential intr-un tablou secundar. Se dorea protectia beneficiarilor la electrocutare avand in vedere ca aceasta siguranta era legata la o rezistenta electrica trifazata de, daca nu ma insel, 4,5kw, care incalzea apa dintr-un boiler de 300l. Rezistenta nu are decat 3 borne, strict pentru cele trei faze, deci lucreaza la 400v. Nu are contact nici pentru nul de lucru, nici pentru cel de protectie, si dupa un timp mi-am dat seama ca tetrapolara montata nu are nici un rol. Intrebarea este, cum ii protejezi in situatia data pe utilizatorii instalatiei sanitare de accidente? Care este solutia?
                              Suna aici si vezi daca au in stoc ceva adecvat pt tine http://www.etigroup.ro/component/pro...0&id=002174824
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              • vallentin
                                Incepator
                                • 27.sep.2009
                                • 7

                                Răspuns la: tetrapolara cu diferential

                                Concluzia ar fi ca e defecta. O sa iau una mai de "marca, asta era ceheasca, dar asta n-ar fi trebuit sa conteze, poate am prins-o pe aia "una la o suta de mii". O sa sun si la etigrup. Mersi tuturor.

                                Comentariu

                                Procesare...