Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cretu22
    Membru
    • 24.oct.2008
    • 113

    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Multumesc pentru disponibilitate
    Intr-adevar, pe laterala releului este o schema de conexiuni, atasata.

    Deci concluzia ar fi urmatoarea:
    La releul Elkotep conectez 230v din retea la bornele A1-A2.
    Daca tensiunea din retea se afla in parametrii ajustati atunci la iesirile releului avem:

    15-18 NC, 16-18 NO, 15-16 NO.

    Daca tensiunea din retea este in afara parametrilor, atunci la iesirile releului avem:

    15-18 NO, 16-18 NO, 15-16 NC

    Aceste iesiri 15-18 trebuie conectate la contactor pe bornele A1-A2.

    La contactor trebuie sa conectez 230v din retea la R3-R5, si daca tensiunea din retea este in parametri voi avea pe R4-R6 tensiune pentru alimentarea la sigurantele individuale ale circuitelor.Daca tensiunea din retea nu este in parametri, la R4-R6 nu voi avea tensiune.
    Am inteles bine?
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • cretu22
      Membru
      • 24.oct.2008
      • 113

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Dupa diverse teste, rezulta urmatoarele:
      Iesirile 15,16 18 conectate(indiferent cum) la bornele A1 A2 ale contactorului nu au nici o influenta asupra inchiderii/deschiderii circuitelor R3-R5, R4-R6.
      Aceasta inseamna ca la bornele A1-A2 ale contactorului trebuie conectat altceva, probabil o tensiune de 230v, dar luata de unde?
      Relelul Elkoep scoate doar NC/NO nu tensiune.
      ?

      Comentariu

      • Jan
        Membru
        • 06.iul.2006
        • 176

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta


        Comentariu

        • cretu22
          Membru
          • 24.oct.2008
          • 113

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          Multumesc pentru schema, dar apar intrebari suplimentare

          In primul rand ce este dispozitivul conectat la iesirea HRN33, si ce contact anume se leaga cu acest dispozitiv, numit in continuare X?
          Apoi de ce este necesar un MCB10-1C2 de 2 Amperi in amonte de HRN33?
          Nu este prea putin acel 2 Amperi acolo?
          Ce rol mai are MCB10-1C32 dupa dispozitivul X?
          Multumiri anticipate

          Comentariu

          • Jan
            Membru
            • 06.iul.2006
            • 176

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Postat în original de cretu22
            Multumesc pentru schema, dar apar intrebari suplimentare
            In primul rand ce este dispozitivul conectat la iesirea HRN33, si ce contact anume se leaga cu acest dispozitiv, numit in continuare X?
            .................
            Multumiri anticipate
            Cu placere! Schema de mai sus este una orientativa..... La iesirea din HRN33 se conecteaza contactorul la contactele 15-18

            Comentariu

            • Jan
              Membru
              • 06.iul.2006
              • 176

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta


              Comentariu

              • cretu22
                Membru
                • 24.oct.2008
                • 113

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Multumesc,
                Daca L=Faza si N=Nul, atunci poate ca disjunctorul diferential ar trebui montat in fata celorlalte echipamente.
                Ar fi ok?

                Comentariu

                • Jan
                  Membru
                  • 06.iul.2006
                  • 176

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Eu a-si lasa protectia diferentiala exact acolo unde este acum si a-si proteja eventual circuitul releu-contactor.... :

                  Comentariu

                  • cretu22
                    Membru
                    • 24.oct.2008
                    • 113

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Aveti dreptate
                    multumiri pentru tot suportul acordat

                    Comentariu

                    • criro
                      Incepator
                      • 12.apr.2016
                      • 1

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      La ultima renovare a apartamentului (doua camere) am refacut si instalatia electrica (toate circuitele de prize), pastrand circuitul de iluminare tavan.
                      Cu aceasta ocazie am montat si un releu de protectie la supratensiune DigiTOP V-protector (la care s-a facut referire in mai multe postari de mai sus).
                      O sa listez in continuare caracteristicile tehnice ale dispozitivului:
                      - variante constructive (curent nominal/curent max 10 minute): 20/32A, 32/40A, 40/50A, 50/63A, 63/80A;
                      - tensiune la intrare in dispozitiv: 0-400V;
                      - interval de masurare: 100-400V:
                      - timp de deconectare la limita superioara: 0,02 sec;
                      - timp de deconectare la limita inferioara: 0,02 sec (<120V), 1 sec (120-170V);
                      Parametri definibili de utilizator:
                      - limita inferioara de deconectare: 120-200V, pasul 1V;
                      - limita superioara de deconectare: 210-270V, pasul 1V;
                      - timpul de intarziere la conectare : 5-600 sec, pasul 5 sec. Pentru frigidere, combine frigorifice, in general compresoare de putere mica,
                      se recomanda timpi de intarziere la revenirea tensiunii de cel putin 300 sec (5 min).
                      Releul a intrerupt tensiunea de mai multe ori in aprox. 3 ani. Intreruperile la care am fost "pe faza", vreo 3-4, au fost toate pe la orele
                      4-5 dimineata la depasiri peste 250V. (Setarile mele: min 200V, max 250V, problemele fiind intotdeauna depasirile).
                      Setarile sunt foarte simple (digitale). Calibrarea releului este de asemenea foarte simpla (alinierea indicatiei aparatului cu indicatia
                      unui voltmetru referinta).
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Tablou_1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	209,8 KB 
ID:	629654

                      Comentariu

                      • uceniculgica
                        Membru Marcant
                        • 10.ian.2013
                        • 573

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        felicitari, o investitie folositoare!

                        Comentariu

                        • cata_melc
                          Membru
                          • 02.feb.2010
                          • 199

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Va salut,
                          Va supun si eu atentiei instalatia electrica de la a mea casuta - facuta in regie proprie pentru ca nu am gasit niciun mester capabil sa ma ajute cu lucrarea "ca la carte".
                          Este o casa cu parter (baie, hol, bucatarie, living, camera tehnica) si etaj (3 dormitoare, o baie si un hol) si pentru toata tarasenia am facut circuitele in felul urmator: (nu are sens sa mentionez ca am folosit FY 2.5mmp pentru prize, FY 1.5mmp pentru lumina si am un singur circuit FY 4mmp pentru cuptorul elecric - dintr-un singur motiv, mi se terminase firul de 2.5mmp si nu am vrut sa mai cumpar). Disjunctoare P+N de 16A pentru prize, 10A pentru lumina, si un circuit comun pentru cele doua bai cu o diferentiala de 10A, 10mA.
                          Pentru ca am circuit trifazat si cei de la distributie mi-au montat in BMPT o singura 4P 32A (nicio protectie, nimic) am decis (in urma a ce-am citit pe aici pe forum si din vorba in vorba) ca e mai indicat sa-mi asigur eu protectie la supratensiune.
                          Prin urmare cred ca am luat o mica "teapa" la modul ca tabloul meu arata asa:

                          DPST3-2, tetrapolara, BRL, diferentiala 4P 25A/30mA (chestie care imi ocupa 8 pozitii in tablou (tablou 12x2). Cum as putea sa "reduc" putin protectia asta - inteleg ca daca as utiliza un DPST 3-1 as putea renunta la BRL si as face loc de 1 modul pentru P+N pentru degivrare.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Neinhalt
                            Incepator
                            • 13.mar.2018
                            • 1

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Salutare, Am urmatoarea configuratie la panoul electric:

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20180311_194233.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	87,2 KB 
ID:	629658

                            Diferential baie, Diferential bucatarie, circuit AC, circuit priza 16A, circuit priza, circuit lumina. Stau intr-un apartament iar blocul e alimentat subteran si nu cred ca e cazul sa vorbim de SPD.

                            Initial vroiam sa adaug pentru AC o protectie imsu Schneider de 255V dar m-am razgandit si doresc sa pun o protectie pe toti consumatorii. Am vazut articolul cu releul digital de protectie si doresc un sfat despre cum pot optimiza panoul.

                            Din punct de vedere calitativ nu stiu ce sa aleg din urmatoarele variante:
                            Indicator digital de tensiune alternativa si releu de protectie

                            Releu monofazic protectie tensiune 380131, VP - 32A la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Relee de comanda si supraveghere pe site.

                            Single-phase voltage monitoring relays order from Novatek Electro - RESEARCH DEVELOPMENT AND MANUFACTURER OF MICROCONTROLLER BASED CONTROL AND PROTECTION DEVICES


                            Principala ingrijorare este de fiabilitate si de protectie in timp (protectie magneto termica sau interferente sau alte chestii ce pot aparea). Am vazut de exemplu ca exista filtre de retea (nu stiu daca sunt cu adevarat utile).


                            As fi vrut ceva pe schneider si am vazut ca exista in seria ACTI9 si bobine declansatoare de minima tensiune + relee de automatizare dar habar nu am cum se poate automatiza procesul sau daca renteaza din punct de vedere financiar.

                            ps: nu sunt electrician, tabloul mi l-a facut un electrician acum 8 ani cand am renovat apartamentul

                            Comentariu

                            • cata_melc
                              Membru
                              • 02.feb.2010
                              • 199

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Domnilor, m-am trezit ca Leana-n targ ca vreau degivrare in scarile de la intrare. Si pentru ca modulul de automatizare are cam 8P la care adaug o diferentiala ma bate gandul sa montez un tablou exterior de 12P.
                              Aveti vreo recomandare de tablou IP 65/66/67 pentru exterior ? (ingropat sau aplicat - dar preferabil ingropat).
                              Trag direct de la tabloul din casa 3 x 4mmp si protejez cu o diferentiala de 20A/30mA - degivrarea va avea undeva la 2000/2200w , dar o pun mai mare de 16A si pentru alti eventuali consumatori (iluminat exterior alei, etc).
                              Din BMPT in casa am cablu CYABY-F 4x6.

                              Comentariu

                              • cata_melc
                                Membru
                                • 02.feb.2010
                                • 199

                                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                ajutor!!
                                Dorel in actiune a vrut sa dea un canal prin tencuiala si mi-a taiat cu masinaria aia de canelat bunatate de cablu 4x6! Au sarit si el si masinaria ...
                                Am posibilitatea sa il inlocuiesc cu damage mic (sparturi), insa BMPT (in partea de jos / unde e regleta abonatului - dupa contor) este incuiat. Se poate deschide cu un patent insa intrebarea mea e legata de faptul daca am sau nu voie sa umblu acolo! Sigiliul este pe usa de sus doar.
                                Fișiere Atașate
                                Ultima editare de cata_melc; 25.mar.2018, 13:03.

                                Comentariu

                                Procesare...