Tabloul electric pentru locuinta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kriss13
    Incepator
    • 14.sep.2016
    • 7

    Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

    Postat în original de cata_melc
    ajutor!!
    Dorel in actiune a vrut sa dea un canal prin tencuiala si mi-a taiat cu masinaria aia de canelat bunatate de cablu 4x6! Au sarit si el si masinaria ...
    Am posibilitatea sa il inlocuiesc cu damage mic (sparturi), insa BMPT (in partea de jos / unde e regleta abonatului - dupa contor) este incuiat. Se poate deschide cu un patent insa intrebarea mea e legata de faptul daca am sau nu voie sa umblu acolo! Sigiliul este pe usa de sus doar.
    Partea de jos e a ta.
    Probabil au incuiat sa nu se joace copii sau sa iti fure unu curentul .
    Eu mi-am pus lacat cu cifru (in caz ca nu sint acasa si e nevoie de interventie dictez cifrul, nu se alearga dupa cheie.

    Acolo sint cleme de conectare intre cablul tau si conductorii care duc sus in contoar.

    Comentariu

    • cata_melc
      Membru
      • 02.feb.2010
      • 202

      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

      Asa am considerat si eu. Multumesc!

      Comentariu

      • Valy91
        Incepator
        • 17.iul.2018
        • 85

        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

        Salutare
        Miam realizat instalatia electrica la casa P+M in regim propriu. Si asi dori niste sfaturi referitor la tablou sa imi ziceti daca l-am echipat corect. Am folosit sigurante de la simens.
        In BMP am siguranta de 32
        In tabloul din casa am montat o bipolara de 25, dupa am montat 2 diferentiale de 20 A de 30 ma. Din un diferential am legat doar bucataria cu 2 sigurante de 16 A si masima de spalat, fier de calcat cu 1 siguranta de 16 A. Cea dea doua siguranta diferentiala am legat becurile de 10 A si prizele de 16 A din casa partea de jos. Nu am aer conditionat, priza de forta. Becurile sunt economice. De la tablou pana la dozele de legatura am folosit myf de 4 mm pentru prize si de 2.5 pentru becuri. Din doze pana la doza aparataj am folosit 2.5 pentru prize si 1.5 pentru becuri. In bucatarie am pe 1 siguranta de 16 A cuptor, si cuptor cu microunde, iar pe cealalta aparataj casnic, frigider, hota. Imi ziceti va rog daca am montat corect sigurantele? Firele de la BMP la tabloul de la P sunt de myf 6mm, din care pleaca la tabloul de la mansarda de myf 6 cu siguranta diferentiala de 25A. Nu am dorit diferentiala pe principal.Va multumesc
        Ultima editare de Valy91; 04.aug.2018, 20:34.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

          În locul bipolarei de 25A (care presupun că are rol de întreruptor general în tabloul casei) puteați să montați una de 32A. Chiar dacă și cea din BMP este tot de 32A, pot să vă asigur că și în cazul în care rămâne cea de 25A, în cazul unui scurtcircuit nu va exista selectivitate și vor declanșa ambele.
          Montând o „generală” de 32A ați fi putut „mări” și cele două diferențiale „divizionare” de la 20 la 25A, întrucât am impresia că la 25A s-ar putea să fie subdimensionate și, în plus de asta, exact acolo unde aveți mai mare nevoie de selectivitate, adică la circuitele finale, n-o veți avea, diferența de la 16 la 20A fiind doar de o treaptă (pentru selectivitate este necesară o diferență de două trepte, adică 16-25A).
          Cablarea unui circuit electric se execută cu aceeași secțiune a conductorului, de la tabloul electric și până la ultima priză sau corp de iluminat. Secțiunea trebuie să fie corelată cu puterea circuitului (implicit cu valoarea curentului nominal al siguranței). Așadar, dacă circuitul este de prize pentru utilizare generală, curentul nominal al siguranței este limitat, pe de-o parte, de prevederea normativului care admite pentru astfel de circuite o putere maximă de 2 KW, iar pe de altă parte de curentul nominal suportat de prizele pentru utilizare generală, care este, de regulă, de 16A. Așadar, montând siguranțe de 16A (valoare aleasă corect) pentru protecția circuitelor de prize, cablarea pentru acest curent trebuia executată integral cu conductoare de 2,5 mmp. Același raționament este valabil și pentru valoarea de 10A a circuitului de iluminat, care trebuia cablat integral cu 1,5 mmp. Prin urmare, ați supradimensionat în mod complet inutil (risipă de bani și materiale) porțiunile de circuite dintre tablou și dozele de derivație. Nu știu ce se întâmplă, dar în ultimii ani citesc tot mai des pe forumuri despre instalații electrice executate în acest mod „păgubos”, cu supradimensionarea asta absurdă. Nu pot să-mi dau seama de unde a apărut moda asta, dar este clar că ea este amplificată și întreținută de lipsa proiectelor de execuție ale acestor instalații. Un proiectant serios nu va proiecta niciodată în acest mod o instalație electrică.
          Totuși, mă frământă o întrebare: de ce nu ați cerut sfaturi înainte de a executa instalația și de a hotărî echiparea tabloului? Sunt convins că acum, după finalizare, nu veți mai investi alți bani în schimbarea diferențialelor.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Valy91
            Incepator
            • 17.iul.2018
            • 85

            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

            Salutare
            De cablu nu se pune problema. Ma interesa mai mult de sigurante. Daca este cazul le schimb. Am ales sa alimentez dozele de derivatie cu 4mm si de acolo sa plec cu 2.5 mm la mai multe prize. Da intradevar am gresit in bucatarie ca am pus cuptorul si cuptorul cu microunde pe o siguranta dar nu le voi folosi simultan. In cazul asta ce asi putea face cu sigurantele care le am sa le schimb ? Sa pun un disjunctor de 32 si diferentiale de 25? De scurt timp am aflat de voi si din cauza asta nu am intrebat. Ms

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

              Eu așa vă recomand, să înlocuiți diferențialele și siguranța generală cu unele cu o treaptă de curent mai mari. Asta v-ar permite ca, în limita celor cca. 6,5 KW pe care-i puteți „trage” simultan din rețea, să puteți să beneficiați mai judicios de această putere.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • Valy91
                Incepator
                • 17.iul.2018
                • 85

                Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                Multumesc mult de raspuns
                In afara de cablu cum ziceam stiu ca nui corect si nu e bine dar cablu cum am spus nu e problema ( am si voi avea ) daca montez un general de 32 si pe circuitele de la bucatarie si masina de spalat o diferentiala de 25, iar pe circuitele de becuri si prize de uz cum ar fi ( tv, aspirator, etc ) sa las diferentiala de 20. In cazul asta la un scurt omi sare si siguranta si diferentiala dar ramane generalul? Multumesc mult

                Comentariu

                • Valy91
                  Incepator
                  • 17.iul.2018
                  • 85

                  Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                  Imi puteti spune va rog daca sunt probleme ca am plecat din tablou cu fir de 4mm pana in doze si de acolo cu fir de 2.5 protejat cu siguranta de 16 ? Am cate 6 prize per circuit. Afecteaza cu ceva sigurantele ? Va multumesc

                  Comentariu

                  • doruc65
                    Incepator
                    • 06.aug.2018
                    • 3

                    Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                    Buna ziua


                    Mi s-a montat un BMP si ieri cand am deschis usita sa vad care e consumul la contoar am dat peste protectia de supratensiune topita RSU01 cu led-ul de alarma mergand. BMP e montat pe un stalp al electrica pe care se afla si un paratraznet. Imi poate spune va rog cineva ce s-a intamplat? Multumesc Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	rsu01.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	37,8 KB 
ID:	631168

                    Comentariu

                    • doruc65
                      Incepator
                      • 06.aug.2018
                      • 3

                      Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                      Buna ziua


                      Mi s-a montat un BMP si ieri cand am deschis usita sa vad care e consumul la contoar am dat peste protectia de supratensiune topita RSU01 cu led-ul de alarma mergand. BMP e montat pe un stalp al electrica pe care se afla si un paratraznet. Imi poate spune va rog cineva ce s-a intamplat? Multumesc Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	rsu01.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	37,8 KB 
ID:	631168

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                        Postat în original de Valy91
                        Multumesc mult de raspuns
                        In afara de cablu cum ziceam stiu ca nui corect si nu e bine dar cablu cum am spus nu e problema ( am si voi avea ) daca montez un general de 32 si pe circuitele de la bucatarie si masina de spalat o diferentiala de 25, iar pe circuitele de becuri si prize de uz cum ar fi ( tv, aspirator, etc ) sa las diferentiala de 20. In cazul asta la un scurt omi sare si siguranta si diferentiala dar ramane generalul? Multumesc mult
                        Puteți face și așa. Oricum, în cazul unui scurtcircuit „serios” nu există nicio garanție că nu vor declanșa toate (adică siguranța de 10 sau 16A, diferențiala de 20 și generala de 32A). Un exemplu din urmă cu vreo 3 ani: după ce am montat într-un apartament un tablou electric echipat cu diferențial general de 25A și disjunctoare de 16A pe prize și 6A pe iluminat, m-am apucat să repar o aplică ce nu mai voia să funcționeze. Din greșeală am făcut un scurtcircuit cu șurubelnița la lamelele duliei. Rezultatul a fost că a declanșat disjunctorul de 6A, diferențialul de 25A, iar siguranța fuzibila de 35A din firida cu contoare de pe palier s-a topit. Halal „selectivitate”!
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                          Postat în original de Valy91
                          Imi puteti spune va rog daca sunt probleme ca am plecat din tablou cu fir de 4mm pana in doze si de acolo cu fir de 2.5 protejat cu siguranta de 16 ? Am cate 6 prize per circuit. Afecteaza cu ceva sigurantele ? Va multumesc
                          Nu este nicio problemă dpdv electric. Obiecțiile mele din mesajul anterior se referau la latura economică. În proiectare trebuie să se țină cont întotdeauna de criteriul economic, iar cu referire strict la situația dvs., materiile prime din care sunt confecționate cablurile, conductoarele și tuburile de protecție (metal și plastic) sunt obținute din resurse naturale care nu sunt nelimitate și de aceea se impune utilizarea lor judicioasă, fără supradimensionări.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • Valy91
                            Incepator
                            • 17.iul.2018
                            • 85

                            Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                            Am schimbat azi generalul de 32 si diferentiala de 25. Iti multumesc mult pentru raspunsurile date si pentru atentia acordata, iti raman dator. Numai bine
                            Ultima editare de Valy91; 06.aug.2018, 17:20.

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                              Postat în original de doruc65
                              Buna ziua


                              Mi s-a montat un BMP si ieri cand am deschis usita sa vad care e consumul la contoar am dat peste protectia de supratensiune topita RSU01 cu led-ul de alarma mergand. BMP e montat pe un stalp al electrica pe care se afla si un paratraznet. Imi poate spune va rog cineva ce s-a intamplat?
                              Conteaza mai putin ce s-a intamplat acolo. Oricum, protectiile astea la supratensiune din BMP-uri sunt foarte proaste. Sfatul meu este sa demontati dispozitivul topit si sa va ganditi la o solutie de protejare la supratensiuni in tabloul electric din casa.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                Răspuns la: Răspuns la: Tabloul electric pentru locuinta

                                Postat în original de Valy91
                                Am schimbat azi generalul de 32 si diferentiala de 25. Iti multumesc mult pentru raspunsurile date si pentru atentia acordata, iti raman dator. Numai bine
                                Cu placere, nu e nicio "datorie". Toate cele bune!
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...