Cum sa trec firele prin termopan?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciprian_celebrul
    Incepator
    • 10.apr.2008
    • 59

    Cum sa trec firele prin termopan?

    Va salut! Am pus recent geamuri termopan ; cum pot sa trec firele de telefon si cablu?! Mesterul le-a trecut pe sub geam (intre geam si perete ), dar mi-e frica ca o sa se deterioreze.
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Incercati sa folositi o bucata de tub bergman de 20 mm diametru. Astfel puteti fi sigur ca in viitor daca doriti sa inlocuiti respectivele fire nu o sa aveti probleme. Ideal ar fi fost sa le bagati prin laterala si nu pe sub geam.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1104

      #3
      Firele pot fi trecute prin perete folosind sau nu tubul respectiv. Avantajul este ca peretele se poate strapunge unde este nevoie (inaltime, coordonata orizontala).

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #4
        Folosind tubul Bergman exista posibilitatea ca in viitor sa se inlocuiasca respectivele cabluri cu altele fara a mai deteriora perete. In varianta "ingropata" a lor orice inlocuire ulterioara inseamna si o deteriorare a peretelui urmata de reparatii, zugravire, etc.
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • whitewolfcata
          Incepator
          • 26.iun.2008
          • 33

          #5
          Solutia cu trecerea firelor printr-un tub sau teava mi se pare cea mai OK.

          In functie de grosimea firelor pe care doriti sa le treceti, alegeti o teava cu diametru cat mai mic, dar suficient ca sa puteti introduce firele, introduceti firele prin ea, apoi bagati teava in perete;

          Puteti baga apoi niste spuma in teava ca sa o etanseze, cu tot cu firele inauntru.

          Comentariu

          • ciprian_celebrul
            Incepator
            • 10.apr.2008
            • 59

            #6
            Cum sa trec firele prin termopan?

            Va multumesc mult pentru informatie!

            Comentariu

            Procesare...