Electrica iti aduce curentul la poarta pe cheltuiala ei?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dan.c.
    Incepator
    • 18.mai.2009
    • 27

    Electrica iti aduce curentul la poarta pe cheltuiala ei?




    Am gasit asta pe net si am mai gasit pe un forum ceva discutii vage. Stii cineva mai multe?
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    Da ! asta e veche."La poarta".Se refera la retele,si nu e inclus si bransamentul individual.Se refera mai ales la cartiere nou construite,unde mai acus`cativa ani daca voiai curent ,plateai si reteaua stradala(din cate-mi amintesc).E un subiect mai amplu.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • dan.c.
      Incepator
      • 18.mai.2009
      • 27

      #3
      Nici nu ma intereseaza bransamentul individual. Vreau sa mai reduc din cei 5.000 euro pentru 150 de metri pe care trebuie sa ii platesc. Cum pot afla mai multe detalii?

      Comentariu

      • dan.c.
        Incepator
        • 18.mai.2009
        • 27

        #4
        Cineva?
        Cum aflu daca legea asta macar exista si se aplica? Ca daca as sti, m-as duce cu legea printata peste astia de la Enel.

        Comentariu

        • dcd_office
          Membru
          • 30.mai.2008
          • 123

          #5
          Regulamentul privind racordarea utilizatorilor la retelele electrice de interes public http://www.anre.ro/documente.php?id=378 HG. 90 / 23.01.2008 (art 36 si 37), are o asemenea prevedere.
          Practic insa e foarte dificil. Pentru o astfel de investitie Electrica trebuie sa includa din timp bani in buget (adica cam cu 1 an inainte), apoi urmeaza toata partea de aprobari si hartii.
          Altfel, daca nu vrei sa astepti, scrie si in acel regulament nou aparut: poti sa efectuezi lucrarea pe banii tai si in urmatorii ani Electrica te va despagubi.
          Am incercat si eu dar raspunsul a fost ca nu sunt bani. Si nici nu am auzit de nici un astfel de caz in care Electrica sa suporte extinderea retelei.

          Comentariu

          • dan.c.
            Incepator
            • 18.mai.2009
            • 27

            #6
            Dar, daca as plati eu racordarea, credeti ca ar fi sanse reale sa ma despagubeasca Electrica in, sa zicem, un an, doi ?

            Comentariu

            • dcd_office
              Membru
              • 30.mai.2008
              • 123

              #7
              Cine poate sti ...
              Legea oricum se aplica dupa bunul plac al celor din Electrica, va trebui sa va intelegeti cu ei in ce mod va vor despagubi.

              Comentariu

              • dudelia37
                Membru
                • 16.sep.2008
                • 129

                #8
                scuze dle Dan, dar sunteti un visator! te poti duce si cu buldozerul peste ei ca tot n-o simt:)pot sa iti inchida eventual usa pt ca, nu-i asa, sunt niste oameni ''f ocupati'' si asa vei intelege ca totusi ti-au simtit prezenta,tie, om de rand...dar daca ai o ruda sau dai spaga poate aplica legea...sau poate ca daca au vreun interes puternic la tine: esti seful politiei si unul din copiii lor a incalcat grav legea circulatiei) intelegi ce spun ptr ca sunt convins ca esti un om inteligent de departe

                Comentariu

                • dan.c.
                  Incepator
                  • 18.mai.2009
                  • 27

                  #9
                  Nu am absolut nici un fel de relatie, pila sau cunostiinta in domeniul Electrica.
                  Sunt terminat, nu?!

                  Comentariu

                  • gabix
                    Membru
                    • 10.sep.2007
                    • 185

                    #10
                    Desi legea spune una realitatea este ca Electrica nu face extinderea de retea decit pe banii dvs si va veti recupera din ei doar de la vecini daca se racordeaza in maxim 5 ani(daca sint de bun simt si nu cu pile sau tari in pumn). Si nu numai atit, proiectul de retea va fi dimensionat si incarcat la plata a. i. sa suporte eventual si alte extinderi.

                    Daca asteptati un an sa se aprobe in bugetul lor desi nu se va intimpla vi se vor pierde si actele.

                    Cel mai ieftin iesiti daca pe cei 150 m nu faceti extindere de retea ci numai un bransament subteran si eventual cu o cutie de 4-6 contoare pt. viitorii vecini directi.
                    Vor incerca sa se opuna verbal dar legea e de partea dvs.

                    -extindere aeriana ~ 200 ron /ml
                    -circuit subteran ~130 ron/ml

                    Comentariu

                    • dcd_office
                      Membru
                      • 30.mai.2008
                      • 123

                      #11
                      Postat în original de gabix
                      Si nu numai atit, proiectul de retea va fi dimensionat si incarcat la plata a. i. sa suporte eventual si alte extinderi.
                      Eu am fost pana acum de vreo 5 ori la Electrica sa-mi aprobe o extindere, pe banii nostri ai celor din zona, dar n-am avut succes. Initial a venit cineva de la ei la fata locului si ni s-a spus ca nu e nici o problema sa primesc aprobarea. Dupa 1 saptamana raspunsul a fost negativ intrucat reteaua nu mai suporta extinderi, cei care au construit ultima parte a retelei nu au mai fost conditionati sa dimensioneze cablurile astfel incat sa fie posibila o extindere.
                      Ca si solutie tehnica mi s-a propus sa trag eu un cablu nou de medie tensiune, sa pun si un post de transformare si asa voi avea curent.
                      Pe banii mei bineinteles !
                      Si am invocat acel articol din legea noua si nu m-am ales decat cu niste rasete si chicoteli de la toti cei care erau pe acolo prin birou.
                      Deci cine vrea sa sponsorizeze Electrica sa-si extinda retelele este invitat sa o faca pe banii lui.
                      Intre timp mi-am tras un cablu de 300 metri si am retea provizorie de santier care trebuie sa o reavizez in fiecare an.

                      Comentariu

                      • gabix
                        Membru
                        • 10.sep.2007
                        • 185

                        #12
                        Inseamna ca vecinii au avut pile si nu au mai fost conditionati si/sau reteaua se apropia de limita de lungime.

                        Solutia oferita cu transformator este tot in spiritul a ceea ce v-am spus. Daca ati putut rezolva cu solutia de care vorbiti ati scapat. Cu putin "ajutor" o veti transforma in solutie definitiva.

                        Am trait si eu experientele dvs. dar am mers cu acte la ei si cu reglementari si pina la urma au cedat, partial evident.

                        Comentariu

                        • niculaecristian
                          Incepator
                          • 09.iun.2009
                          • 2

                          #13
                          Buna ziua. Intentionez sa achizitionez un teren dar distanta mare de la acesta si reteaua electrica( 300 m), ma cam pune pe ganduri. dcd-office, imi puteti spune cam cat v-a costat reteaua provizorie despre care a- ti scris mai sus? Va multumesc.

                          Comentariu

                          • dcd_office
                            Membru
                            • 30.mai.2008
                            • 123

                            #14
                            Reteaua provizorie este de acum 4 ani si atunci s-a platit la comun impreuna cu mai multi vecini, parca sa fi fost vreo 10 milioane lei / familie.
                            Insa se poate face un calcul simplu:
                            - Cablu TYIR (16+25) aprox 2,5 lei/m
                            - Stalpi - daca reusiti sa faceti rost de ceva ieftin (brad), daca nu, exista de vazare la 400-500 Ron/buc din lemn tratat
                            - Aprobari si taxe 100 lei
                            - Mita (optional) ca sa nu primiti aprobarile in 1-2 luni
                            - Firma autorizata care sa execute lucrarea (am cunoscut pe cineva si m-a costat 350 lei)
                            - Acord de legare la reteaua din amonte daca s-a facut in regim privat si nu au trecut 5 ani de la receptie (aici va calculeaza Electrica cu cat trebuie sa contribuiti)

                            De preferat ar fi sa mai aveti cativa vecini care sa fie dispusi si ei sa participe, altfel costurile sunt destul de ridicate.
                            Ca si alternativa puteti incerca sa obtineti aprobare pentru cablu subteran insa daca punem la socoteala si sapatura cred ca tot pe acolo iesiti.
                            Va recomand sa gasiti o firma autorizata care sa se ocupe de aprobari si lucrare, altfel o sa bateti la usi pe la Electrica de o sa va fie amar ....

                            Comentariu

                            • niculaecristian
                              Incepator
                              • 09.iun.2009
                              • 2

                              #15
                              dcd_office, Va multumesc pentru ajutor. Informatiile imi sunt foarte utile. Cu respect.

                              Comentariu

                              Procesare...