Firida 1,5

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valsash80
    Incepator
    • 03.iun.2009
    • 2

    Firida 1,5

    AM tot cauta in forum o situatie similara cu a mea dar nu am gasit asa ca voi trece la subiect. Schimb circuitul electric la un apartament de 2 camere, circuitul vechi fiind din aluminiu+cupru aveam destul de frecvent probleme.
    Problema mea este ca firele care imi intra in tabloul de sigurante de la tabloul ELectrica (contor si siguranta generala) sunt de 1,5 mm!!!!!! Din spusele colegilor care sunt electricieni autorizati as avea nevoie de min 4 mm. Am intrebat administratorul blocului si mi-a zis ca lucrarea a fost facuta de ELectrica acum 4 ani. Cei de la Electrica sustin ca de la bornele de iesire din contor nu mai este treaba lor. (contorul este in casa scarii iar tabloul meu de siguranta in apartament la 4 metrii de contor).
    Ce pot face? Solutia de moment pare a fi sa-i chem pe cei de la Electrica sa desigileze tabloul sa pot trage firele noi si sa resigileze. Dar daca lucrarea a fost prost facuta de cei de la Electrica nu ei ar trebui sa rezolve situatia, pe cheltuiala si deranjul lor? Pot depune o reclamatie undeva?
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Daca am trai intr-o tara normala..v-as sfatui sa faceti o reclamatie si daca nu este solutionata corespunzator sa va angajati un avocat si sa va rezolvati problema. Din nefericire, noi traim in Romania si aici se rezolva altfel. De cele mai multe ori. Una din rezolvarile cele mai simple este sa anuntati un defect oarecare la dispeceratul distribuitorului dvs de electricitate si cand vor sosi sa va intelegeti cu ei. Iesiti mult mai ieftin si fara nervi. Binenteles ca aveti la dispozitie si metoda legala in care sa le cereti sa va inlocuiasca respectiva alimentare dar ei vor gasi intotdeauna o chichita legal prin care lucrarea sa fie suportata de dvs la preturile fixate de ei.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • komy
      Membru Marcant
      • 22.iul.2008
      • 441

      #3
      de unde stiti ca sunt de 1,5?
      (conductoarele la care va referiti sunt 1,5 mm sau 1,5 mm2?)
      Imi place lumina!

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1228

        #4
        Re: Firida 1,5

        Postat în original de valsash80
        AM tot cauta in forum o situatie similara cu a mea dar nu am gasit asa ca voi trece la subiect. Schimb circuitul electric la un apartament de 2 camere, circuitul vechi fiind din aluminiu+cupru aveam destul de frecvent probleme.
        Problema mea este ca firele care imi intra in tabloul de sigurante de la tabloul ELectrica (contor si siguranta generala) sunt de 1,5 mm!!!!!! Din spusele colegilor care sunt electricieni autorizati as avea nevoie de min 4 mm. Am intrebat administratorul blocului si mi-a zis ca lucrarea a fost facuta de ELectrica acum 4 ani. Cei de la Electrica sustin ca de la bornele de iesire din contor nu mai este treaba lor. (contorul este in casa scarii iar tabloul meu de siguranta in apartament la 4 metrii de contor).
        Ce pot face? Solutia de moment pare a fi sa-i chem pe cei de la Electrica sa desigileze tabloul sa pot trage firele noi si sa resigileze. Dar daca lucrarea a fost prost facuta de cei de la Electrica nu ei ar trebui sa rezolve situatia, pe cheltuiala si deranjul lor? Pot depune o reclamatie undeva?
        daca n-ai avut probleme cu ele lasa-le asa, fa partea ta cum trebuie, conform cu normativele si puterea contractata si daca chiar vrei sa-i chemi cred ca o sa fie mai scumpa deplasarea ca si schimbatul a 8 metri de sarma

        Comentariu

        • valsash80
          Incepator
          • 03.iun.2009
          • 2

          #5
          Multumesc pentru sfaturi.
          Intr-adevar pentru 8 metrii de cablu nu merita sa o iau pe drumul lung, cred ca si cei de la Electrica sunt convinsi de asta. Din pacate nu sunt resurse, nervi si energie suficienta pentru a le da peste nas domnilor cu monopol. Sper sa vina si randul lor si sa avem o alternativa macar.
          Pt Komy sunt de 1.5 mm - fire normale pentru circuit intrerupatoare, lumina
          Sunt firele care intra in tabloul meu de la siguranta principala care e de 32 A de altfel.

          Cred ca pana la urma ma voi descurca cum se face pe la noi: o cunostinta are pe cineva la Electrica, ma recomanda, imi rezolv treaba, platesc si problema rezolvata fara mari batai de cap.

          Sanatate si spor la bani!

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #6
            Postat în original de valsash80
            Pt Komy sunt de 1.5 mm - fire normale pentru circuit intrerupatoare, lumina
            Sunt firele care intra in tabloul meu de la siguranta principala care e de 32 A de altfel.
            E bloc nou sau este renovat (recablat)?

            Oricum ar fi, sa pui siguranta de 32A (general) si fire de alimentare de 1.5mm2 e deja caz penal. Banuiesc ca e asa peste tot in bloc.

            Daca e asa, eu va sugerez sa vorbiti cu un avocat din bloc si sa ii dati in gat. De ce? Simplu, va poate lua foc tabloul, Dvs sau oricarui om care are mai multi consumatori.

            Daca au facut economie si au pus fire de 1.5mm2 (ceea ce nu se pune, nici pe vremea lui Ceausescu n-am vazut asa ceva), atunci trebuia sa va puna si sigurante de 16A (generalul). Ca sa nu luati foc.
            Valorile astea nu le scot din burta, intrebati orice electrician.

            Cel putin intalniti-va cu oameni avizati sa vedeti pericolul. Eu as chema un avocat. Merita puscaria nenorocitul care a lucrat asa ceva.

            Daca e numai la Dvs siguranta de 32A atunci inseamna ca, cumva, a fost schimbata. Reveniti la una de 16A. Dupa ce puneti fire mai groase atunci reveniti.

            Comentariu

            Procesare...