Corpuri de iluminat cu LED-uri Dale Luminoase

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrei_burceag
    Incepator
    • 08.iun.2009
    • 10

    Corpuri de iluminat cu LED-uri Dale Luminoase

    Am gasit site-ul asta: daleluminoase.ro si as vrea sa imi pun si eu corpuri de iluminat de felul asta, dar nefiind din domeniu as vrea mai multe pareri despre corpurile de iluminat de tipul asta.

    Am tot umblat prin magazine si pt podea cel mai scurt in adancime pe care l-am gasit e de 6 cm, dar stau la bloc si nu pot sapa decat max 5 cm ca am ajuns la fiare (chiar am incercat chestia asta), iar dalele astea spun ca au 1 cm grosime.

    Tot vad ca se pedaleaza pe treaba asta cu LED light. Chestiunea e fiabila ? Ca am cumparat niste chinezarii mai demult si nu au rezistat decat 1 an si nici nu le-am folosit in permanenta. Acum caut ceva MADE IN ROMANIA ca sa fiu sigur de garantie.

    Voi ce parere aveti ? Sa le pun sau nu ?

    Andrei
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    Stimate domn,

    Modelul de iluminat pe care il propuneti pare destul de interesant. Nu am vazut in realitate cum ar putea sa arate un astfel de iluminat dar imi imaginez un efect asemanator cu cel creat de bradul de craciun.

    Este posibil sa fie frumos dar ca un sistem de iluminat permanent si nu unul intermitent deoarece poate deveni obositor (parerea mea).

    Ideea e super!

    Cu stima!
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • komy
      Membru Marcant
      • 22.iul.2008
      • 441

      #3
      eu zic sa le puneti... FULL OPTION
      (e cam treaba de pionierat si poate ne dati si noua niste raspunsuri )

      Numai bine!
      Imi place lumina!

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Trebuie sa va hotarati daca doriti sa luminati decorativ sau sa folositi ledurile ca iluminat principal. Am mai spus in cateva locuri: conteaza producatorul led-ului. In produsele ieftine nu exista interes pentru a se monta leduri de calitate deoarece e posibil ca un led de calitate sa depaseasca pretul total al produsului ... Vezi si aici niste solutii interesante: zexstar.com/index.php?cat=c9_Spoturi-si-Becuri-cu-LEDuri.html&XTCsid=ff2e0693a0c47f6791f4f34d49c2b0a 2
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • andrei_burceag
          Incepator
          • 08.iun.2009
          • 10

          #5
          LED Light Corpuri de iluminat cu LED-uri Dale Luminoase

          M-am uitat la becurile propuse de dvs. dar tocmai asta e problema: stau la bloc si nu pot sa sap in podea si chiar aici daleluminoase.ro e pusa o fotografie cum ca au 10mm grosime. Daca e asa ( si nu vad de ce nu ar fi din moment ce e fotografiata dala respectiva) un corp de iluminat din asta e gros cat cea mai subtire placa de gresie (8mm) + stratul de adeziv de sub ea.

          La partea cu LED-urile de la Zexstar sunt patit, am cumparat niste LED-uri albastre de 5 mm ( cu rezistentele aferente ). Cat a fost cald si frumos iluminau superb. Problema a aparut cand a venit frigul; mare parte din ele s-au stins. Chestiunea hazlie e ca le influenta temperatura si noaptea cand aveam nevoie e ele se stingeau, pt ca e mai frig, iar ziua se aprindeau.

          In fine.
          Ca sa concluzionez, azi ma duc pana la firma ca sa vad despre ce e vorba.


          Andrei

          Comentariu

          • andrei_burceag
            Incepator
            • 08.iun.2009
            • 10

            #6
            Gata am fost , am vazut , am cumparat.

            Placile adica DaleleLuminoase ilumineaza toate adica nu au nici o rama metalica m-am hotarat la albastre.


            Cand termin baia va pun si poze

            Andrei

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Asteptam cu nerabdare Cred ca o sa aveti o baie spectaculoasa !
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • ecosit
                Membru
                • 18.aug.2008
                • 158

                #8
                Buna ziuaaaaa...

                Am o intrebare. Vreau sa cumpar niste spoturi cu led-uri. Sunt spoturi cu led-uri de putere gen 1x1W sau 1x3W etc, dar mai sunt si acelea low budget cu 10 led-uri de putere mica. Intrebare intrebatoare. Cat de tare se infierbanta un spot de acest gen? Corpul spotului metalic ar trebui sa preia aceasta caldura si sa ajute sa o disipe clar. Consumul fiind foarte mic, nu ar trebui sa se incalzeasca forte tare.. dar se incalzeste.

                ideea este urmatoare. Am de montat niste spoturi in gipscarton, doar ca in spatele placii nu am spatiu de ventilatie, se afla doar vata minerala si bariera de vapori, pe care va trebui sa o strapung. Stiu ca vata minerala nu este ignifuga, insa trebuie sa ii asigur spotului un spatiu de ventilatie, un fel de doza, something... Idei?

                Comentariu

                • andrei_burceag
                  Incepator
                  • 08.iun.2009
                  • 10

                  #9
                  LED Light Corpuri de iluminat cu LED-uri Dale Luminoase

                  Am studiat problema asta mai demult.

                  Primele spoturi de care vorbesti: 1x1W si x3W le-am vazut in vitrina la un magazin de componente electronice pe Maica Domnului ( in Buc ), iar caldura produsa de ele e similara cu cea a unui bec adica spotul te frige le degete.

                  Spoturile cu multe led-uri unele langa altele si care se incing nu conteaza ca au sau nu ventilatie sunt supraalimentate: ledul acele este conceput sa ramana rece, iar daca se incalzesc ... consecintele sunt clare.


                  Niste minispoturi cu LED-uri am vazut la o firma de la care am cumparat vezi mai sus. Am pus mana si pe minispoturile astea si nu se incalzeau de loc. Stai sa vad unde sunt. Uite aici Sparky Fortzoso Spoturi: corpurideiluminat.daleluminoase.ro/spoturi_sparky_fortzoso.php

                  Andrei

                  Comentariu

                  • ecosit
                    Membru
                    • 18.aug.2008
                    • 158

                    #10
                    Postat în original de ecosit.ro
                    ...

                    Stiu ca vata minerala ESTE ignifuga, insa trebuie sa ii asigur spotului un spatiu de ventilatie, un fel de doza, something... Idei?
                    Am gresit mai sus, m-am corectat.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Spoturile LED fac clar mai putina caldura comparativ cu un spot clasic! Frig la mana insa deja peste o temperatura percepi senzatia de arsura si nu mai poti "calcula" cat de tare frig adica deja peste 50-60 grade nu iti mai poti da seama daca suprafata are 90 grade sau daca are 60 grade.

                      Link-ul dat de dvs prezinta niste solutii cu sursa separata mai greu de implementat si sunt convins ca nu fac lumina cat un spot de 3W LED.
                      Dealtfel se si specifica "Pentru spoturi am limitat electronic fluxul luminos emis, deoarece lumina emisa de spot este foarte puternica incat nu mai vezi pe unde pasesti." In cazul dvs. montandu-le in plafon aveti nevoie sa faca lumina! Spoturile LED cu cate 18-20 led-uri de 5 mm sunt mai slabe, consuma si mai putin si nu se incalzesc. Puteti cumpara unul de proba si daca va satisface necesarul de lumina puteti sa le folositi cu incredere fara ventilatie!
                      Daca fac totusi prea putina lumina exista si calea de mijloc cu spoturi smd multichip care lumineaza mai puternic insa nu degaja caldura mai deloc. V-am atasat o poza cu un astfel de spot!



                      Avantajul la spoturile led cu alimentare la retea este ca le puteti monta in orice lampa clasica!
                      Fișiere Atașate
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • andrei_burceag
                        Incepator
                        • 08.iun.2009
                        • 10

                        #12
                        De acord la chestiunea cu proba. Cand am cumparat primul spot cu leduri, am cumparat unul de proba, dar era pe 24 V , am cumparat si unul la 220V si e chior rau de tot (pe asta inca il mai am ca nu am avut ce face cu el).


                        Andrei

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Ce tip de spot, de cine e produs de unde l-ati achizitionat ca sa ne facem o idee!
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          Procesare...