Poze cu instalatia electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • teoliki
    Incepator
    • 28.oct.2008
    • 84

    Poze cu instalatia electrica

    Dupa multe incercari am reusit sa trimit pozele astea si astept parerile d- voastra... cu stima
    Fișiere Atașate
    sos...
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Nu vreau sa fiu primul care arunca piatra dar cum nimeni nu se inghesuie...
    Ce nu imi place: faptul ca acele trasee de copex sunt haotic raspandite pe suprafata scheletului de sustinere a rigipsului; ca puteau fi grupate si legate de tijele de fixare macar folosindu-se bride de plastic;etc etc. Nu vreau sa fiu inteles gresit, fiecare electrican a folosit macar odata copex. Sau cel putin 99 % din noi. Dar..am invatat in timp ca daca nu este fixat corespunzator nu poti schimba conductoarele din el; ca sunt anumite zone in care e bine sa fie evitat, ca e foarte vulnerabil la socuri fizice si lista ar putea continua. Dupa mine ar fi ideal daca electricianul dvs ar avea o schita a ceea ce vrea sa faca si daca stie unde si cum a pus fiecare traseu, daca o sa foloseasca diferentiale, atunci ok. si ce am vazut in ultima poza: nu aveti acel copex bagat in zidarie? O sa incarcati destul de mult.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru marcant
      • 22.mar.2007
      • 336

      #3
      Postat în original de raducu_ilie
      Nu vreau sa fiu primul care arunca piatra dar cum nimeni nu se inghesuie...
      Ce nu imi place: faptul ca acele trasee de copex sunt haotic raspandite pe suprafata scheletului de sustinere a rigipsului; ca puteau fi grupate si legate de tijele de fixare macar folosindu-se bride de plastic;etc etc. Nu vreau sa fiu inteles gresit, fiecare electrican a folosit macar odata copex. Sau cel putin 99 % din noi. Dar..am invatat in timp ca daca nu este fixat corespunzator nu poti schimba conductoarele din el; ca sunt anumite zone in care e bine sa fie evitat, ca e foarte vulnerabil la socuri fizice si lista ar putea continua. Dupa mine ar fi ideal daca electricianul dvs ar avea o schita a ceea ce vrea sa faca si daca stie unde si cum a pus fiecare traseu, daca o sa foloseasca diferentiale, atunci ok. si ce am vazut in ultima poza: nu aveti acel copex bagat in zidarie? O sa incarcati destul de mult.
      Ai dreptate,dar se poate si mai rau...

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1050

        #4
        Daaa...mai rau se poate intotdeauna...de ce sa nu se poata si mai bine?
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru marcant
          • 22.mar.2007
          • 336

          #5
          Postat în original de ear1976
          Daaa...mai rau se poate intotdeauna...de ce sa nu se poata si mai bine?
          Normal ca se poate mai bine ,dar ce era sa spun ca e varza instalatia ?ma abtin

          Comentariu

          • ear1976
            Living Legend
            • 09.aug.2007
            • 1050

            #6
            pai...criticile sunt de ajutor, mai ales daca se spune clar si ce nu este in regula. in felul asta cei care inca nu au facut stiu la ce sa fie atenti, cei care au deja instalatia poate mai pot remedia ceva
            ratzele se trag din camioane

            Comentariu

            • DanielF_67
              Membru marcant
              • 22.mar.2007
              • 336

              #7
              Postat în original de ear1976
              pai...criticile sunt de ajutor, mai ales daca se spune clar si ce nu este in regula. in felul asta cei care inca nu au facut stiu la ce sa fie atenti, cei care au deja instalatia poate mai pot remedia ceva
              Da dar unii se supara ,de ex dl KOMY la faza cu tabloul de sigurante,asa ca nu mai criticam

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                #8
                Cel mai important e sa fie bine dimensionate circuitele si sa beneficieze de protectiile aferente.Nu ca nu ar conta si partea de aspect a infrastructurii,dar in functionare chiar nu se regaseste.Tine de standardul de lucru al electricianului care le`o facut.Putea fi putin mai....."cosmetizate" copexurile.Noah.Ca sa nu tac si io . Oricum,cand va fi gata va arata bine.
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1050

                  #9
                  nu cred ca s-a suparat foarte tare...pe de alta parte, critica de dragul criticii nu are nici un rost, de aceea am spus ca trebuie enuntat ce nu este in regula..eventual sugerate solutii...asta se cheama critica constructiva

                  in completare la ce a spus raducu:
                  1, toate tuburile stau pe muchiile taietoare ale profilelor pentru rigips. nu este ceva foarte grav, tinand cont ca nu este un mediu supus vibratiilor permanente, dar e de preferat a se evita pe cat posibil.

                  2. prin dispunerea haotica a instalatiilor se ingreuneaza interventiile in cazul unui defect...in plus exista riscul de a se afecta cablurile in cazul in care se instaleaza diverse "chestii" prin holsuruburi...de ex plafoniere..

                  3. mai este si estetica...chiar daca nu este o instalatie aparenta, te "loveste" la ochi

                  in fine...daca circuitele sunt dimensionate corect, nu este nimic grav, doar ca ...parca s-a lucrat cu furca.
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 707

                    #10
                    Postat în original de ear1976
                    .eventual sugerate solutii...asta se cheama critica constructiva
                    de acord .... Si aici era loc de mai bine
                    Cu respect ... Ovi
                    Fișiere Atașate
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • ear1976
                      Living Legend
                      • 09.aug.2007
                      • 1050

                      #11
                      @Ovi

                      E o hala industriala sau un spatiu pentru birouri?
                      ratzele se trag din camioane

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 707

                        #12
                        O cladire de birouri la care am avut neplacerea de a avea grinzi despartitoare din beton late de 30 cm si pline de grinzi metalice.Daca aveam traseu drept pe deasupra tavanului,mergeam cu traseele printr-un jgheab.Dar tavanul venea la 15 cm se planseu.De`abia am reusit sa bag in tavanull casetat corpurile FIRI cu sistem lamelar 4x18 W.O sa descarc pozele de la tavanul finit si o sa le postez maine.
                        Cu respect ... Ovi
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • ear1976
                          Living Legend
                          • 09.aug.2007
                          • 1050

                          #13
                          Sunt si situatii in care nu ai prea mult de ales...oricum cablurile sunt grupate pe niste trasee clare. Asteptam si celelalte poze
                          ratzele se trag din camioane

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 707

                            #14
                            Postat în original de ear1976
                            Sunt si situatii in care nu ai prea mult de ales...oricum cablurile sunt grupate pe niste trasee clare. Asteptam si celelalte poze
                            Am atasat la dosarul instalatiei interioare un proces verbal cu cotele la care sunt pozate tuburile(cote fata de peretii laterali ai incaperilor),precum si un PV de predare a lucrarilor ce devin ascunse,si fotografiile cu amplasamentul tuburilor in pardoseala.Asa ca daca ii vine vreodata ideea de a da o gaura in pardoseala,sa consulte dosarul instalatiei electrice prima data.
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 707

                              #15
                              In completarea pozelor...
                              Cu respect ... Ovi
                              Fișiere Atașate
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              Procesare...