Diferential de 25A

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • patcas marina
    Incepator
    • 19.iun.2009
    • 27

    Diferential de 25A

    buna ziua! mainainte am trimis un mesaj!ma scuzati! nu stiam cum se trimite mesaje si doar astazi am creat contul. mesajul era: mi-am pus un diferential moeller CKN4-25/1N/003 inaintea contorului(tuturor circuitelor) la becuri CLS4-10/1N si la prize CLS4-16/1N.si as vrea sa stiu daca e de ajuns 25A in total.sunt 2 cladiri.la care tablourile sunt identice.10A becuri,16Aprize. becuri 1,5mm , prize 2.5mm conductori.si sa-mi explicati ce ar insemna la diferentialul moeller ca este imun la curent de impuls conditionat. diferentialul moeller CKN4-25/1N/003 ce rol are,atat am testat cu mana si intradevar are protectie asupra vietii.un raspuns va rog frumos.multumesc
    patcas marina
  • dcd_office
    Membru
    • 30.mai.2008
    • 123

    #2
    Cum ati testat cu mana ?
    Vreti sa spuneti ca de la butonul de test, nu?

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 702

      #3
      Eu personal am testat cu mana o diferentiala de 30 mA.Am uitat ca am ridicat siguranta si decablam firele in doza.In momentul in care am decablat firul de faza,nu atingeam nimic si nu am simtit faza pe fir.In cateva secunde am atins peretele care era putin umed si am simtit o piscatura moment in care am auzit siguranta in tablou cazand.
      NU INCERCATI!!!!
      Desi o cazut instantaneu,nu recomand nimanui sa o incerce dinadins.
      Mai ales persoanelor care au probleme cardiace.
      Cu respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • patcas marina
        Incepator
        • 19.iun.2009
        • 27

        #4
        ms domnul ovi.eu am vazut pe acest forum raspunsuri la ceva de genu si zicea ca diferentialul decupleaza doar atunci cand face fata faza cu inpamantarea.ori fei dierct,ori printr-un consumator,ori prin om.si am pus un bec cu un fir pe faza si unul pe nulul de protectie din priza.si automat a decuplat toata instalatia electrica.dar zicea ca mare atentie ca nu decupleaza la un atunse faza cu nul.oare dece nu decupleaza!!! ca cred ca are rol si de intreruptor automat,sau declanseaza la un scurt circuit pe timp mai lung?
        patcas marina

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 702

          #5
          La scurtcircuit sau suprasarcina intre faza si nul,lucreaza ca o sig magnetotermica,la curentul dat.
          Cu respect ... Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Protectia diferentiala are rolul de a proteja contra electrocutarii in cazul unei atingeri a unui conductor aflat sub tensiune. Deasemenea intr-o instalatie veche depisteaza automat orice scurgere a curentului intre faza si conductorul de protectie (nulul de protectie) datorata vreunui defect de izolatie. Previne astfel si incendiile datorate unor astfel de fenomene. Diferentiala are doua valori una a curentului la care este calibrata pentru a decupla clasic ca orice siguranta iar cealalta valoare, este valoarea curentului diferential, care odata atins duce deasemenea la deconectarea circuitului protejat.
            In topicul de aici , la post-ul cu numarul 4 aveti o descriere a acestui tip de produs!
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            Procesare...