Prize de calitate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • dan_dan
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    Eu personal recomand marca SIEMENS
    Produsele respecta standardele enumerate mai sus de colegul : RaspoElectric
    Cum am ajuns sa achizitionez marca asta ? in felul urmator :
    trebuia sa schimb un intrerupator in casa , si ca tot omul am mers la cel mai apropiat magazin de bricolaj : "hornbach" in cazul meu si am achizitionat un intrerupator Legrand gama Cariva la pretul de 10 lei.
    L-am montat si mi s-a parut f bun ; faceam trecerea de la intrerupatoare de 2 lei chinezesti / turcesti la unele mai evoluate
    Apoi a trebuit schimbata si o priza , am facut acelasi drum la Hornbach si m-am uitat tot la legrand cariva - 10 lei , si im mod intamplator vad si o priza de la siemens care costa 20 ron
    faceam deja trecerea de la o priza de 2 lei la una de 10 lei deci de 5 ori mai scumpa , siemens mi-a placut dar pretul m-a pus pe ganduri ;
    Am zis sa o iau pana la urma si o priza d-asta buna , cu toate ca pretul era dublu fata de legrand
    Concluziile dupa ce am ajuns acasa si am montat ambele prize : Siemens pe primul loc , nu se poate compara cu legrand ( nici preturile)
    Am cautat apoi pe net sa gasesc siemens mai ieftin si am gasit vreo 2-3 site-uri , preturile aproximativ la fel , in jur de 15 ron ( deci mai ieftin pe net)
    Pentru cei care vor sa vada mai multe poze site-ul : vai.ro =>> http://vai.ro/shop/prize-de-calitate/prize-siemens/ , aici am gasit cele mai multe imagini cu prizele originale


    Am mai analizat si legrand valena , nu mi s-au parut peste siemens , doar la pret
    Eu personal apreciez calitatea germana
    Ultima editare de dan_dan; 14.iul.2013, 18:06.

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    In ce priveste calitatea unei prize trebuie avut in vedere urmatoarele aspecte:
    -sistemul de prindere al conductoarelor sa fie facut cu placute stanse de un surub;
    -prizele cu sistem de stangere cu lamela elastica nu au intotdeauna forta necesara pt a realiza un contact bun ,sa nu mai vorbim de suprafata de contact;
    -sistemul de contact fata de fisa sa aiba arcuri de presare;
    -nu cautati neaparat prize cu ceramica,degeaba sunt de ceramica daca contactele si sitemul de prindere e varza;
    -de regula evitati prizele care au un bloc din cupru prins cu surub pe verso cu lamela care duce la contacte,si strangerea firului se realizeaza in gaura lui cu un surub;
    -nu cumparati marfa contrafacuta;
    -INTODEAUNA sa puneti prize simple nu duble la consumatori mai mari de 1000W,pt ca de regula prizele clasice simple nu au sitemul de contacti asa de bun ca si cele simple(am desfacut cateva modele de marca din curiozitate si am constatat ca cele simple la marea majoritate au un sitem mai robust de contacti)
    -Lucrul bun e mai scump,lucrul prost te costa dublu,poate triplu poate .. viata;
    Aveti grija ce alegeti !
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • ciureanuc
    a creat un topic Prize de calitate

    Prize de calitate

    Salve,

    Am vorbit cu un electrician si mi-a spus ca pentru anumite aparate electrice (aer conditionat, fier de calcat) ar trebui sa cumpar si sa montez prize de calitate.

    Ce inseamna mai exact asta?
    Cum imi dau seama ca sunt "de calitate"? (nu cred ca pretul e un factor bun, azi am luat o mica teapa cumparand prize mai scumpe si la 20 de minute am vazut ACELEASI prize la un pret mult mai mic )
    Pentru ca mai trebuie sa cumpar inca doua prize, cum sa fac sa nu ma pacalesc iar dar sa respect acest cuvant "calitate"?

    Tx!
Procesare...