Prize de calitate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciureanuc
    Membru
    • 15.iun.2009
    • 178

    Prize de calitate

    Salve,

    Am vorbit cu un electrician si mi-a spus ca pentru anumite aparate electrice (aer conditionat, fier de calcat) ar trebui sa cumpar si sa montez prize de calitate.

    Ce inseamna mai exact asta?
    Cum imi dau seama ca sunt "de calitate"? (nu cred ca pretul e un factor bun, azi am luat o mica teapa cumparand prize mai scumpe si la 20 de minute am vazut ACELEASI prize la un pret mult mai mic )
    Pentru ca mai trebuie sa cumpar inca doua prize, cum sa fac sa nu ma pacalesc iar dar sa respect acest cuvant "calitate"?

    Tx!
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    In ce priveste calitatea unei prize trebuie avut in vedere urmatoarele aspecte:
    -sistemul de prindere al conductoarelor sa fie facut cu placute stanse de un surub;
    -prizele cu sistem de stangere cu lamela elastica nu au intotdeauna forta necesara pt a realiza un contact bun ,sa nu mai vorbim de suprafata de contact;
    -sistemul de contact fata de fisa sa aiba arcuri de presare;
    -nu cautati neaparat prize cu ceramica,degeaba sunt de ceramica daca contactele si sitemul de prindere e varza;
    -de regula evitati prizele care au un bloc din cupru prins cu surub pe verso cu lamela care duce la contacte,si strangerea firului se realizeaza in gaura lui cu un surub;
    -nu cumparati marfa contrafacuta;
    -INTODEAUNA sa puneti prize simple nu duble la consumatori mai mari de 1000W,pt ca de regula prizele clasice simple nu au sitemul de contacti asa de bun ca si cele simple(am desfacut cateva modele de marca din curiozitate si am constatat ca cele simple la marea majoritate au un sitem mai robust de contacti)
    -Lucrul bun e mai scump,lucrul prost te costa dublu,poate triplu poate .. viata;
    Aveti grija ce alegeti !
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • dan_dan
      Incepator
      • 14.iul.2013
      • 10

      #3
      Răspuns la: Prize de calitate

      Eu personal recomand marca SIEMENS
      Produsele respecta standardele enumerate mai sus de colegul : RaspoElectric
      Cum am ajuns sa achizitionez marca asta ? in felul urmator :
      trebuia sa schimb un intrerupator in casa , si ca tot omul am mers la cel mai apropiat magazin de bricolaj : "hornbach" in cazul meu si am achizitionat un intrerupator Legrand gama Cariva la pretul de 10 lei.
      L-am montat si mi s-a parut f bun ; faceam trecerea de la intrerupatoare de 2 lei chinezesti / turcesti la unele mai evoluate
      Apoi a trebuit schimbata si o priza , am facut acelasi drum la Hornbach si m-am uitat tot la legrand cariva - 10 lei , si im mod intamplator vad si o priza de la siemens care costa 20 ron
      faceam deja trecerea de la o priza de 2 lei la una de 10 lei deci de 5 ori mai scumpa , siemens mi-a placut dar pretul m-a pus pe ganduri ;
      Am zis sa o iau pana la urma si o priza d-asta buna , cu toate ca pretul era dublu fata de legrand
      Concluziile dupa ce am ajuns acasa si am montat ambele prize : Siemens pe primul loc , nu se poate compara cu legrand ( nici preturile)
      Am cautat apoi pe net sa gasesc siemens mai ieftin si am gasit vreo 2-3 site-uri , preturile aproximativ la fel , in jur de 15 ron ( deci mai ieftin pe net)
      Pentru cei care vor sa vada mai multe poze site-ul : vai.ro =>> http://vai.ro/shop/prize-de-calitate/prize-siemens/ , aici am gasit cele mai multe imagini cu prizele originale


      Am mai analizat si legrand valena , nu mi s-au parut peste siemens , doar la pret
      Eu personal apreciez calitatea germana
      Ultima editare de dan_dan; 14.iul.2013, 18:06.

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 572

        #4
        Răspuns la: Prize de calitate

        eu am prize si intrerupatoare legrand valena si sunt ok

        nu stiu situatia la voi dar in cazul meu pretul a fost mult mai mic decat la un magazin brico, cumparandu-le de la un depozit de materiale electrice in cutii de 10 bucati

        Comentariu

        • dan_dan
          Incepator
          • 14.iul.2013
          • 10

          #5
          Răspuns la: Prize de calitate

          SIEMENS ai vazut pana acum ? ai folosit vreo priza SIEMENS ? uite niste poze =>> http://vai.ro/shop/prize-de-calitate/prize-siemens/
          nu am spus ca legrand valena nu sunt ok , dar au un pret mai mare decat siemens ; si daca doua produse au calitati asemanatoare (siemens mi se pare superior) , de ce sa-l cumperi pe ala mai scump ?
          de curiozitate cat au costat prizele valena?
          poti sa pui niste poze cu o priza valena sau un link in care sa putem vedea cum arata ?

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2271

            #6
            Răspuns la: Prize de calitate

            Lasati-o balta ...prize ca pe vremuri , cu resort, ebonita, alama de calitate , etc, nu mai exista..!
            Ce calitate, a contactului, dau acele lamele simple ?!
            Ultima editare de spik1; 15.iul.2013, 20:46.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Prize de calitate

              Postat în original de spik1
              Lasati-o balta ...prize ca pe vremuri , cu resort, ebonita, alama de calitate , etc, nu mai exista..!
              Ce calitate, a contactului, dau acele lamele simple ?!
              Calitate zero , doar asigurarea locuintei te scapa . Problema este ca in zilele nostre , stekerele au grosimi atit de diferite ale picioruselor incit ori joaca in priza , ori intra batute si apoi le scoti cu priza , doza si tencuiala .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Ranettius
                Membru Marcant
                • 18.oct.2005
                • 592

                #8
                Răspuns la: Prize de calitate

                Eu folosesc cu succes gama modulara TEM, mai ieftina ca Legrand sau Siemens. Si de regula o priza buna nu te scapa de belele, ca multi baga in ea un prelungitor din Obor, ca deh, in blocurile vechi era doar cate o priza in camera... si punctul slab devine chiar prelungitorul ala care pare OK, ca e plastic frumos, insa pe dinauntru e varza...

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Răspuns la: Prize de calitate

                  Eu nu ma refer la produsele din Obor , desi de multe ori acolo gasim lucruri mai bune decit pe piata !
                  O priza de calitate trebuie " sa stie " sa functioneze cu orice stecher , chiar daca utilizatorul este afon . Ei bine , astea moderne , nu stiu asa ceva , deci in viziunea mea sint de doi bani .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2107

                    #10
                    Răspuns la: Prize de calitate

                    Postat în original de Mircea G
                    O priza de calitate trebuie " sa stie " sa functioneze cu orice stecher , chiar daca utilizatorul este afon .
                    Si ce marca ne recomandati?

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Răspuns la: Prize de calitate

                      Postat în original de fanero
                      Si ce marca ne recomandati?
                      Aici este problema ! Eu din ce-am vazut , nu ma pot pronunta asupra unei marci anume . Poate sint eu mai "obosit ", dar nu ma pot impaca cu sistemul de legatura la conductori , prin infigere , cu cleme vai de ele , care pot ceda ...
                      Urmeaza sa-mi caut pt mine personal niste prize suko de calitate , si daca gasesc ceva , va spun . Sigur nu va fi echipament modular .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 707

                        #12
                        Răspuns la: Prize de calitate

                        Postat în original de Mircea G
                        ......
                        dar nu ma pot impaca cu sistemul de legatura la conductori , prin infigere , cu cleme vai de ele , care pot ceda ...
                        ....... .
                        Ouuuh daaaa ... Subscriu
                        Asa cum ii zicala aia culinara..."Nu-i pasare ca porcul" asa ii zic si io una noua:"Nu-i arc ca si surubul".
                        Cu respect .. Ovi
                        Ultima editare de RaspoElectric; 16.iul.2013, 22:49. Motiv: Completare
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2107

                          #13
                          Răspuns la: Prize de calitate

                          Postat în original de Mircea G
                          Aici este problema ! Eu din ce-am vazut , nu ma pot pronunta asupra unei marci anume . Poate sint eu mai "obosit ", dar nu ma pot impaca cu sistemul de legatura la conductori , prin infigere , cu cleme vai de ele , care pot ceda ...
                          Urmeaza sa-mi caut pt mine personal niste prize suko de calitate , si daca gasesc ceva , va spun . Sigur nu va fi echipament modular .
                          Multumesc.
                          Asteptam vesti

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Răspuns la: Prize de calitate

                            La prize e mai sigur cu surub, insa la intreruptoare am folosit de mai multe ori sistemul cu cleme cu arc si am lucrat rapid si fara probleme. La instalatiile mai vechi trebuie indreptat conductorul sa fie capatul dezizolat perfect drept si sa nu aiba oxid format pe el pentru un contact cat mai bun.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • spik1
                              Living Legend
                              • 20.apr.2012
                              • 2271

                              #15
                              Răspuns la: Prize de calitate

                              Daca spun ca , la o perioada de timp, trebuie stranse suruburile de la contactele electrice...gresesc ?!

                              Comentariu

                              Procesare...