Prize de calitate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    Postat în original de Consultant electrice
    ......... Daca tin 5 ani cat e durata medie de functionare daca nu ma insel este ce trebuie
    Daca 5 ani tin cele de firma , si prizele turcesti montate de mine in bucatarie , rezista de 13 ani fara probleme , si la steker suko si la incarcatoare de telefon , ramine o singura concluzie ....

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    De ce s-ar desface daca sunt stranse la cuplul corect de la inceput? Vibratii nu sunt, iar metalul lucreaza sa zicem daca se incalzesc si se racesc, lucru care nu trebuie sa se intample la dimensionarea corecta. Daca tin 5 ani cat e durata medie de functionare daca nu ma insel este ce trebuie

    Lasă un comentariu:


  • gmtiby
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    Postat în original de spik1
    Daca spun ca , la o perioada de timp, trebuie stranse suruburile de la contactele electrice...gresesc ?!
    Nu gresiti, eu am patit acest lucru la sigurante... desi sunt doar Merlin Gerin, le-am mai strans de vreo 2 ori de cand au fost montate... (cam 4 ani). Nu va imaginati ca stand la curte mai ales, nu am avut altceva de facut decat sa verific contactele de la sigurante, dar mai avand mici/mari modificari de facut la instalatia electrica, am verificat si acest lucru.

    Toate cele bune !

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    Daca spun ca , la o perioada de timp, trebuie stranse suruburile de la contactele electrice...gresesc ?!

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    La prize e mai sigur cu surub, insa la intreruptoare am folosit de mai multe ori sistemul cu cleme cu arc si am lucrat rapid si fara probleme. La instalatiile mai vechi trebuie indreptat conductorul sa fie capatul dezizolat perfect drept si sa nu aiba oxid format pe el pentru un contact cat mai bun.

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    Postat în original de Mircea G
    Aici este problema ! Eu din ce-am vazut , nu ma pot pronunta asupra unei marci anume . Poate sint eu mai "obosit ", dar nu ma pot impaca cu sistemul de legatura la conductori , prin infigere , cu cleme vai de ele , care pot ceda ...
    Urmeaza sa-mi caut pt mine personal niste prize suko de calitate , si daca gasesc ceva , va spun . Sigur nu va fi echipament modular .
    Multumesc.
    Asteptam vesti

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    Postat în original de Mircea G
    ......
    dar nu ma pot impaca cu sistemul de legatura la conductori , prin infigere , cu cleme vai de ele , care pot ceda ...
    ....... .
    Ouuuh daaaa ... Subscriu
    Asa cum ii zicala aia culinara..."Nu-i pasare ca porcul" asa ii zic si io una noua:"Nu-i arc ca si surubul".
    Cu respect .. Ovi
    Ultima editare de RaspoElectric; 16.iul.2013, 22:49. Motiv: Completare

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    Postat în original de fanero
    Si ce marca ne recomandati?
    Aici este problema ! Eu din ce-am vazut , nu ma pot pronunta asupra unei marci anume . Poate sint eu mai "obosit ", dar nu ma pot impaca cu sistemul de legatura la conductori , prin infigere , cu cleme vai de ele , care pot ceda ...
    Urmeaza sa-mi caut pt mine personal niste prize suko de calitate , si daca gasesc ceva , va spun . Sigur nu va fi echipament modular .

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    Postat în original de Mircea G
    O priza de calitate trebuie " sa stie " sa functioneze cu orice stecher , chiar daca utilizatorul este afon .
    Si ce marca ne recomandati?

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    Eu nu ma refer la produsele din Obor , desi de multe ori acolo gasim lucruri mai bune decit pe piata !
    O priza de calitate trebuie " sa stie " sa functioneze cu orice stecher , chiar daca utilizatorul este afon . Ei bine , astea moderne , nu stiu asa ceva , deci in viziunea mea sint de doi bani .

    Lasă un comentariu:


  • Ranettius
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    Eu folosesc cu succes gama modulara TEM, mai ieftina ca Legrand sau Siemens. Si de regula o priza buna nu te scapa de belele, ca multi baga in ea un prelungitor din Obor, ca deh, in blocurile vechi era doar cate o priza in camera... si punctul slab devine chiar prelungitorul ala care pare OK, ca e plastic frumos, insa pe dinauntru e varza...

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Prize de calitate

    Postat în original de spik1
    Lasati-o balta ...prize ca pe vremuri , cu resort, ebonita, alama de calitate , etc, nu mai exista..!
    Ce calitate, a contactului, dau acele lamele simple ?!
    Calitate zero , doar asigurarea locuintei te scapa . Problema este ca in zilele nostre , stekerele au grosimi atit de diferite ale picioruselor incit ori joaca in priza , ori intra batute si apoi le scoti cu priza , doza si tencuiala .

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    Lasati-o balta ...prize ca pe vremuri , cu resort, ebonita, alama de calitate , etc, nu mai exista..!
    Ce calitate, a contactului, dau acele lamele simple ?!
    Ultima editare de spik1; 15.iul.2013, 20:46.

    Lasă un comentariu:


  • dan_dan
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    SIEMENS ai vazut pana acum ? ai folosit vreo priza SIEMENS ? uite niste poze =>> http://vai.ro/shop/prize-de-calitate/prize-siemens/
    nu am spus ca legrand valena nu sunt ok , dar au un pret mai mare decat siemens ; si daca doua produse au calitati asemanatoare (siemens mi se pare superior) , de ce sa-l cumperi pe ala mai scump ?
    de curiozitate cat au costat prizele valena?
    poti sa pui niste poze cu o priza valena sau un link in care sa putem vedea cum arata ?

    Lasă un comentariu:


  • uceniculgica
    a răspuns
    Răspuns la: Prize de calitate

    eu am prize si intrerupatoare legrand valena si sunt ok

    nu stiu situatia la voi dar in cazul meu pretul a fost mult mai mic decat la un magazin brico, cumparandu-le de la un depozit de materiale electrice in cutii de 10 bucati

    Lasă un comentariu:

Procesare...