De unde leg impamantarea

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • patcas ionut
    Incepator
    • 18.iun.2009
    • 43

    #16
    tabloul, conductorul de impamantare
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1363

      #17
      Postat în original de patcas ionut
      ca sa fie mai clara situatia am pus ceva poze cu tabloul electric.sunt sig hepol 2 module monopolare care va trebui inlocuite cu 2 module Moeller F+N.n-avem treaba cu modulele.am aflat bara de nuluri.care acum dimineata am montat-o in tablou.de ea e prins conductorul de masa al prizelor,in rest faza si nul sunt legate in sigurante.akm cred ca ar mai trebuii un conductor de la bara de unde am prins masa prizelor si sa-l conduc pana in pamant.atata stiu si eu!!! cred ca e bine!!! conductorul verde-galben (impamantarea) are sectiunea de 2,5mm2.la cata adancime sa bag bara de impamantare in pamant,sau cum ar trebuii la sectiunea conductorului?
      Va multumesc pentru raspunsuri
      Conductorul de impamantare (sectiunea lui ) trebuie sa fie minima cu a celor de alimentare . pentru impamantare folosesti tarusi de impamantare (2 - 3 , asta in functie de tipul de sol pe care il ai .

      Comentariu

      • patcas ionut
        Incepator
        • 18.iun.2009
        • 43

        #18
        asa e sectiunea egala cu cea a conductoarelor F si N. 2,5mm2 cupru

        Comentariu

        • komy
          Membru Marcant
          • 22.iul.2008
          • 442

          #19
          Ai un limbaj de mirc de te doare capul. Sau nu stii sa scrii in romaneste. Pe mine m-a cam obosit sa citesc si te rog sa fii mai atent la scrierea in romaneste. Pune-ti intai ordine in idei, apoi ia si scrie.

          Sincer iti recomand sa chemi pe cineva specializat, caci ce vad eu acolo nu prea e OK. Am vazut o siguranta diferentiala de 25A)care spui ca e si general) api din ea pleaca conductoare in sigurante de 32A !!!!!
          Sigurantele automate au rol de conectare si protectie. In cazul de fata partea cu protectia a cam plecat. In plus ai conductor de 2,5mm2 si sigurante de 25, 32A. Iarasi protectia oferita de sigurante dispare.
          Sfatul meu e sa chemi pe cineva care se pricepe.
          Imi place lumina!

          Comentariu

          • patcas ionut
            Incepator
            • 18.iun.2009
            • 43

            #20
            nu numai eu mai uit cate o virgula,un semn de intrebare,exclamare de pe acest forum.eu am scris si eu inteleg ce vroiam sa zic.o sa fiu atent la semnele limbii romane.

            Comentariu

            • patcas ionut
              Incepator
              • 18.iun.2009
              • 43

              #21
              inteleg d-nul Komy.tabloul oricum inca nu e complect.cele 2 sig Hepol de 32A dispar din tabloul ala.si inlocuibile vor veni 2 de la Moeller F+N.una de 10A iluminat, cealalta 16A prize.si diferentialul intrerupe doar cele de 10A si 16A de la Moeller. vreau sa zic ca toate sunt de la Moeller cand va fi complect.si la diferential si sig celelalte 2 .cea de 20A si 25A vor veni conductori mai tari. 4mm2.ma uit eu in tabel ca sa fiu sigur ce conductor trebuie pentru 25A.va fi in felul urmator:
              din contor va merge in sig automata de 25A F+N
              din siguranta de 25A la una care duce in alta cladire fara protectie diferentiala
              tot de la sig de 25A la diferentialul de 25A 30mA
              si de la diferential la cele 2 sig de 10A si 16A.care sunt in cladirea respectiva pt iluminat si prize (cu protectie diferentiala).
              acesta ar fi finalul!
              problema era cu impamantarea cum o fac,dar din cate informatii am primit,+ce am mai vazut pe forum si in alte locuri va fi ok si aia
              Va multumesc tuturor celor de pe forum care m-au ajutat

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #22
                Desi am avut probleme cu intelegerea distributiei tabloului dvs, pot spune ca de multe ori, ar trebui ca pe site-urile cu si despre electrica sa fie prezent si avertismentul: "aceste sfaturi se adreseaza doar electricienilor autorizati" sau " eventualele daune provocate de punerea in practica defectuasa a acestor informatii nu va obliga cu nimic pe autorii acestui site" si nu sa fie puse in practica de oricine. Fara sa va jignesc tin sa va atrag atentia ca ar fi in interesul dvs sa chemati pe cineva care se pricepe cu adevarat. doar daca cititi de pe un site anumite informatii nu inseamna ca puteti sa treceti direct la executia unui tablou electric, mai ales unul care o sa va faca distributia in toata cladirea dvs. Studiati in continuare si sunt sigur ca o sa reusiti sa va exprimati mai coerent.
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • patcas ionut
                  Incepator
                  • 18.iun.2009
                  • 43

                  #23
                  stati linistit d-nul Raducu Ilie.totul o sa fie ok si facut de mine.o sa pun o poza pe forum cand va fi complect.cei de la uzina cu autorizatia lor pentru bani nu au venit sa-mi instaleze instalatia electrica intr-o cladire nou construita.a zis clar ca ei nu se mai ocupa cu asa ceva,pe ei nu ii intereseaza cu cine iti faci instalatia,ei vin doar in caz ca te conectezi la retea la o cladire noua.daca esti conectac ne-au zis sa ne descurcam.asa ca nu stiu ce sa zic.cine a facut instalatia i-a fost frica sa se suie pe consola,si care se pricepea.eram de vreo 12-13 ani si atunci nu stiam eu ca eram copil dar o sa vedeti dupa ce o sa fie complect.pun poze cu tot ce am vacut.
                  Va multumesc

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #24
                    Dle Patcas, eu nu inteleg cine v-a spus dvs ca pe cei de la distribuitorul de energie electrica nu il intereseaza cine va face instalatia. Ma mira ca v-au dat avizul de racordare si ca au fost de acord sa va branseze fara sa prezentati documentele corespunzatoare. Departe de mine intentia de a va dezarma in incercarea dvs de a va construi singur instalatia electrica. dar ar trebui sa stiti ca uneori nu este suficient sa legati niste conductoare sau sa montati un tablou pentru ca lucrarea respectiva sa fie functionala. Revin la ce spuneam: ar trebui ca inante de va conecta la retea sa chemati totusi pe cineva care este in domeniu si care sa verifice ce ati facut dvs. In rest, bafta!
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • DanielF_67
                      Membru marcant
                      • 22.mar.2007
                      • 336

                      #25
                      Postat în original de patcas ionut
                      nu numai eu mai uit cate o virgula,un semn de intrebare,exclamare de pe acest forum.eu am scris si eu inteleg ce vroiam sa zic.o sa fiu atent la semnele limbii romane.
                      Bine Ionut,ai si de la mine un vot,poate castigi telefonul si-ti trece supararea,asteptam poze cu toata instalatia casei si ai promis ca schimbi sigurantele HEPOL

                      Comentariu

                      • patcas ionut
                        Incepator
                        • 18.iun.2009
                        • 43

                        #26
                        d-nul raducu.eu am fost bransat la retea.bransamentul de pe stalp in cladire cu toata instalatia e facuta de ei.cu conductor de 4mm2 de aluminiu.cum au facut-o ei in anii cand au instalat-o.pe ei ii intereseaza doar bransarea de la retea la o constructie noua.si ma gandesc ca o face cu BMPM.contor pe stalp sau atasat pe perete.nu ca in anii aceia.eu am fost bransat cu toata instalatia si am facut o cladire noua si la acea cladire ei au zis ca nu ii intereseaza ca cum si cu cine ne facem instalatia in cladire.si au venit intr-o zi si am aprins niste becuri,dupaia am bagat in prize ceva sa consume,si au vazut ca sunt legate la contor si au plecat.nici macar nu s-au uitat ca ce bransament a pus cel care a facut instalatia,ca sincer nu ii intereseaza.si in acel timp cand au verificat mi-au schimbat si contorul vechi rau ca consuma si singur cu unul de tip:2CM4UD si au pus sigile la firida si peste tot.dupa un timp mi-a bubuit siguranta de la firida si aveam sigilul,am sunat la ei si cu aprobarea lor au zis sa desigilez fara probleme ca sa-mi inlocuiesc fuzibilu ca ei nu se deplaseaza.asta era! daca esti bransat la stalp ei nu vin sa-ti faca nimic,doar daca nu esti bransat nici cum

                        Comentariu

                        • patcas ionut
                          Incepator
                          • 18.iun.2009
                          • 43

                          #27
                          da d-nul daniel.o sa fie si pozele.si sigurantele alea zboara de numai din tabloul ala.conductori mai tari pe cei 25A,o sa fie pozele.va salut

                          Comentariu

                          • patcas ionut
                            Incepator
                            • 18.iun.2009
                            • 43

                            #28
                            d-nul raducu eu doar inlocuiesc conductorii de aluminiu cu cupru si tabloul care a fost cu acest automat.nu am eu nimic cu bransatul la stalp,pt ca este bransat de ei.electrica

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              #29
                              Bafta! In rest, Dumnezeu sa fie cu dvs!
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              • patcas ionut
                                Incepator
                                • 18.iun.2009
                                • 43

                                #30
                                Ms d-nul Raducu! te salut!

                                Comentariu

                                Procesare...