De unde leg impamantarea

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • patcas ionut
    Incepator
    • 18.iun.2009
    • 43

    De unde leg impamantarea

    sall,sunt nou pe forun.am mai deschis subiecte in contul lu patcas marina.am facut un tablou electric automat cu diferential si disjunctoare Moeller.nu am nicaieri legata impamantarea.in tabloul vechi cu fuzibili era prins cum trebuia pe sasiu dar de la sasiu conductor in pamant nu am nicaieri.cum fac ca sa nu am probleme cu diferentialul. lu ovi (raspo electric) ii multumesc ca am vb q el.astept parerile altora!
    niciodata nu strica mai multe pareri
  • DanielF_67
    Membru marcant
    • 22.mar.2007
    • 336

    #2
    Re: De unde leg impamantarea

    Postat în original de patcas ionut
    sall,sunt nou pe forun.am mai deschis subiecte in contul lu patcas marina.am facut un tablou electric automat cu diferential si disjunctoare Moeller.nu am nicaieri legata impamantarea.in tabloul vechi cu fuzibili era prins cum trebuia pe sasiu dar de la sasiu conductor in pamant nu am nicaieri.cum fac ca sa nu am probleme cu diferentialul. lu ovi (raspo electric) ii multumesc ca am vb q el.astept parerile altora!
    niciodata nu strica mai multe pareri
    Nu te supara ,am inteles din profilul tau ca esti elev,naspa daca mananci din litere si nu te exprimi corect ca sa intelegem si noi ceva.Care sasiu?care diferentialul lui Ovi?Parerea mea e asta nu strica niciodata mai multe pareri cum ai spus tu....

    Comentariu

    • patcas ionut
      Incepator
      • 18.iun.2009
      • 43

      #3
      nu era vorba de nici un diferential a lui ovi.ci ovi m-a sunat si mi-a dat o informatie.dar vreau mai multe pareri.e vorba de sistemul vechi de tablou cu 4 fuzibili.si de legarea impamantarii am zis.unde se leaga normal in acele tablouri.eu de la borna aia de impamantare nu aveam conductor ce duce in pamant,ca sa aibe si impamantarea un rol daca totusi au tras conductoare pana la tablou.cu diferentialul era intrebarea ca sa-mi dea mai multi informatii despre legarea impamantarii si de unde,pt ca stiu ca daca ii fac legatura N de lucru cu PE impamantarea dupa iesirea din diferential o sa stea diferentialul declansat,pt ca are contact F cu PE. impamantarea cum e mai bine sa o fac? N+PE inaintea diferentialului sau N si PE separat?dupa mine cred ca separat ar fi bine sa le fac.
      Dati cu parerea cei care se pricep. multumesc tuturor pentru raspunsuri

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1008

        #4
        Eu nu am inteles nimic...nu se mai face limba romana la scoala?
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • patcas ionut
          Incepator
          • 18.iun.2009
          • 43

          #5
          de acest tablou este vorba care l-am inlocuit cu unul cu module automate.4 sig automate Moeller si un diferential Moeller.si in tablou am fazele si nulurile.am si conductorul care vine de la impamantarea prizelor dar conductor in pamant nu am inca.si intrebarea este urmatoarea: va trebui sa imi duc conductor din tablou la o bara de impamantare sau sa leg acel conductor de pe masa prizelor la N de lucru.cum ar fi mai bine? laolalta sau separat?
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • ear1976
            Living Legend
            • 09.aug.2007
            • 1008

            #6
            Aha...ai in tablou sosire si plecare faze si nul si plecarea pe prize pentru impamantare.
            Impamantarea trebuie sa fie separata de nulul de lucru.
            ratzele se trag din camioane

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1363

              #7
              Postat în original de patcas ionut
              nu era vorba de nici un diferential a lui ovi.ci ovi m-a sunat si mi-a dat o informatie.dar vreau mai multe pareri.e vorba de sistemul vechi de tablou cu 4 fuzibili.si de legarea impamantarii am zis.unde se leaga normal in acele tablouri.eu de la borna aia de impamantare nu aveam conductor ce duce in pamant,ca sa aibe si impamantarea un rol daca totusi au tras conductoare pana la tablou.cu diferentialul era intrebarea ca sa-mi dea mai multi informatii despre legarea impamantarii si de unde,pt ca stiu ca daca ii fac legatura N de lucru cu PE impamantarea dupa iesirea din diferential o sa stea diferentialul declansat,pt ca are contact F cu PE. impamantarea cum e mai bine sa o fac? N+PE inaintea diferentialului sau N si PE separat?dupa mine cred ca separat ar fi bine sa le fac.
              Dati cu parerea cei care se pricep. multumesc tuturor pentru raspunsuri

              Impamantarea nu are treaba cu nulul de lucru si nici cu diferentialul .

              uite aici cate ceva despre impamantare
              virtualelectric.ro/links/links/impamantare.php

              si despre tablouri

              virtualelectric.ro/links/links/tablourile_ele.php

              Te salut

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                #8
                Ai si circuite noi aduse la vechiul tablou ? Daca nu de ce ai 5 sigurante ?

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #9
                  Postat în original de alex virtual
                  Ai si circuite noi aduse la vechiul tablou ? Daca nu de ce ai 5 sigurante ?

                  Comentariu

                  • patcas ionut
                    Incepator
                    • 18.iun.2009
                    • 43

                    #10
                    ati vazut ca se intelegea? va multumesc pt raspuns.asa ma gandeam si eu.o sa-mi fac o bara de impamantare,o sa o bag in pamant si de la ea aduc fire in tablou si ii fac legatura cu conductoarele de impamantare ale prizelor.asa este bine cred! ei am legat conductorul de pe masa prizelor pe polul N a diferentialului de sus si dupa cateva ore ce nu a mai functionat frigiderul nu-l mai putea cupla ca declansa la mine in mana.pana ce nu am deslegat masa prizelor de pe N de lucru nu am avut incotro.

                    Comentariu

                    • patcas ionut
                      Incepator
                      • 18.iun.2009
                      • 43

                      #11
                      sall Alex! da sunt circuite noi in tablou si o sa le pun de cupru si pe circuite.sunt 10A iluminat ,16A prize ,20A si 25A in alte locuri.am vazut exemplele de tablouri dar eu nu am bareta de impamantare.in tablou se afla doar un conductor de inpamantare.si zic ca e bine daca leg acel conductor cu unul care duce in pamant!

                      Comentariu

                      • patcas ionut
                        Incepator
                        • 18.iun.2009
                        • 43

                        #12
                        si diferentialul ca am uitat sa-ti zic e pus inaintea circuitelor de priza si iluminat. cu diferentialul se poate intrerupe ambele si cea de 4 sig.

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          #13
                          Deci la tine, diferentialul este si un fel de general, nu?
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • patcas ionut
                            Incepator
                            • 18.iun.2009
                            • 43

                            #14
                            sall raducu! da e si un fel de general,doar ca nu e general in BMPM ci e imediat dupa iesirile din contor si din el se imparte la prize.iluminat si in alte cladiri.

                            Comentariu

                            • patcas ionut
                              Incepator
                              • 18.iun.2009
                              • 43

                              #15
                              ca sa fie mai clara situatia am pus ceva poze cu tabloul electric.sunt sig hepol 2 module monopolare care va trebui inlocuite cu 2 module Moeller F+N.n-avem treaba cu modulele.am aflat bara de nuluri.care acum dimineata am montat-o in tablou.de ea e prins conductorul de masa al prizelor,in rest faza si nul sunt legate in sigurante.akm cred ca ar mai trebuii un conductor de la bara de unde am prins masa prizelor si sa-l conduc pana in pamant.atata stiu si eu!!! cred ca e bine!!! conductorul verde-galben (impamantarea) are sectiunea de 2,5mm2.la cata adancime sa bag bara de impamantare in pamant,sau cum ar trebuii la sectiunea conductorului?
                              Va multumesc pentru raspunsuri
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...