De unde leg impamantarea

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • patcas ionut
    Incepator
    • 18.iun.2009
    • 43

    #46
    la ce viteza va referiti,d-nul Ovi?

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      #47
      Viteza raspunsului.M-am grabit si am incurcat ordinea "nisip vs folie protectoare"
      Cu respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • patcas ionut
        Incepator
        • 18.iun.2009
        • 43

        #48
        am inteles acuma Ovi.ms mult

        Comentariu

        • DM7
          Membru
          • 13.apr.2006
          • 290

          #49
          Ptr Ionut
          Iti recomand ca inaintea intrarii in cladire sa iti lasi o rezerva de cablu. De 1 metru de exemplu. O vei face spira in pamant. Nu se stie niciodata. Sau daca e putin mai lung nu il taia exact la dimensiune. Iti recomand sa iti faci rezerva asa cum am mai amintit.
          Iti doresc succes...

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            #50
            Postat în original de RaspoElectric
            Viteza raspunsului.M-am grabit si am incurcat ordinea "nisip vs folie protectoare"
            Cu respect ... Ovi
            Eram ferm convins ca a fost din graba, dar am precizat asta pentru a nu intelege gresit persoana care o sa si execute lucrarea. Si ambii am uitat de rezerva de cablu, completare facuta de DM7.

            Comentariu

            • patcas ionut
              Incepator
              • 18.iun.2009
              • 43

              #51
              rezerva de cablu,cum fac cu ea.il las mai lung si il fac colac in pod sau sa-l fac colac si astupat in pamant.sau care ar fi metoda? va multumesc

              Comentariu

              • patcas ionut
                Incepator
                • 18.iun.2009
                • 43

                #52
                acea spira o pot face in pamant,sau se poate face si in podul cladirii de unde fac conexiunile la conductorii ce duc la circuitele din interiorul cladirii? cum e regulamentar? spira in pamant? sau e bine si cum ziceam eu

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 707

                  #53
                  POD?
                  Ionut,fa-ti pe peretele exterior sau in interior al anexei sau casei o doza.De ce nu te duci cu coloana pana la tabloul de distributie?Evita legaturile in podul casei.........Risc de incendiu.Daca nu ai prea multe circuite in anexa fa-ti o doza pe perete(preferabil interior),de unde pleci mai departe.
                  Cu respect ... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • patcas ionut
                    Incepator
                    • 18.iun.2009
                    • 43

                    #54
                    ma gandeam si eu ca nu este asa sigur cu legaturi.am poza cu intrarea in cladire.3 fire. faza,nul si impamantare. acea gaura e cam de 25 - 30 cm de lunga si merge tot drept pana in tabloul de distrebutie din interiorul cladirii.dar pana la acea gaura sunt cam 6metri pana la bransament.daca il duc pe sus.ar veni daca as face de la tabloul principal pana la celalalt direct numai cu CYABY 3x6mmp cam 20metri de bransament.sa il fac tot in una ca sa fiu mai sigur cu toate?pt cladirea la care duc bransamentul e simplu ca il bag prin tubul ce se vede in imagine,iar dincolo se va sparge 50cm un canal in perete.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    Procesare...