Instalatie terasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vinga64
    Incepator
    • 13.iul.2008
    • 68

    Instalatie terasa

    De curand am terminat constructia terasei si acum urmeaza sa realizez instalatia electrica problema e ca terasa e din lem iar cu instalatia electrica va trebui sa meg aplicat pe lemn .
    Cum trebuie sa procedez la pozarea cablurilor ca sa evit vreun posibil incendiu.
    1: DAca le trag prin copex metalic va rugini cu timpul..
    2: daca cumpar conductor ignifug .....(nu sunt prea sigur ca nu arde)

    CAre solutie se adopta in astfel de situati???

    Multumesc
  • komy
    Membru Marcant
    • 22.iul.2008
    • 442

    #2
    Conductoarele le puteti trage prin copex metalic cu invelis de plastic pentru a fi sigura ca nu rugineste in timp. Deasemenea eu am incredere in acele cabluri ignifuge(trebuie sa aiba teminatia in - F). Solutia o alegeti dumneavoastra.
    Numai bine.
    Imi place lumina!

    Comentariu

    • razvyyc
      Membru Marcant
      • 04.ian.2008
      • 450

      #3
      In plus neaparat folositi aparataje si echipamente electrice (doze, tablou- daca este cazul, etc) cu grad de protectie minim IP 54. Si protectie la curent diferential de maxim 300 mA.
      Eu as alege varianta cablurilor rezistente la foc, si nu varianta tuburilor metalice flexibile. Cu tuburile metalice se realizeaza foarte greu protectie IP 54. Si degeaba achizitionezi aparataje IP54 daca nu reusesti sa faci o montare corecta a acestora.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Aparataj de calitate, circuite bine dimensionate, protectie diferentiala 20mA si deja ati inlaturat multe cauze care pot duce la un incendiu. Folositi cabluri si materiale ignifuge, eventual un tratament pentru lemn care sa asigure o protectie suplimentara si o intarziere a propagarii focului.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • razvyyc
          Membru Marcant
          • 04.ian.2008
          • 450

          #5
          Postat în original de Consultant electrice
          ...protectie diferentiala 20mA ...
          Nu sunt sigur ca o sa gasiti protectie diferentiala de 20 mA. Doar de 300, 30 sau 10 mA.

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 442

            #6
            Solutii sunt multe pentru rezolvarea acestei situatii. Depinde si de dumneavoastra cat doriti sa investiti(cheltuiti). Puteit sa ne dati si mai multe detalii despre terasa pentru a detalia mai mult subiectul.

            Numai bine.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • Codex
              Membru
              • 12.mai.2006
              • 253

              #7
              Re: Instalatie terasa

              Postat în original de Vinga64
              De curand am terminat constructia terasei si acum urmeaza sa realizez instalatia electrica problema e ca terasa e din lem iar cu instalatia electrica va trebui sa meg aplicat pe lemn .
              Cum trebuie sa procedez la pozarea cablurilor ca sa evit vreun posibil incendiu.
              1: DAca le trag prin copex metalic va rugini cu timpul..
              2: daca cumpar conductor ignifug .....(nu sunt prea sigur ca nu arde)

              CAre solutie se adopta in astfel de situati???

              Multumesc
              Stimate domn,

              pentru a evita neplacerile unui eventual incendiu va recomand sa respectati urmatoarele reguli :

              1. dimensionati circuitele de pe terasa astfel incat sa nu depasiti limita de curent impusa pentru conductoare functie de consumator si sa respectati alimentarea consumatorilor prin aceleasi circuite.

              2. circuitele sa fie prevazute cu protectie diferentiala pentru a se evita un posibil scurt-circuit si implicit aparitia unor temperaturi ridicate generatoare de incendiu (nu uitati sa folositi protectia diferentiala astfel incat sa se respecte protectia selectiva pe ircuit )

              3. circuitele sa fie protejate, in conformitate cu normativul I7 in vigoare, in tuburi metalice. Chiar daca considerati ca ele vor rugini in timp le puteti proteja printr-o vopsea ignifuga si nu este problema

              4. nu montati circuitele in rosturi astfel incat in timp acestea sa se uzeze si sa produca scurt-circuite

              5. este recomandat ca o protectie suplimentara sa folositi conductoare cu protectie la "foc", marcate cu "-F". Mai concret sunt conductoare care nu intretin flacara in cazul aparitiei ei.

              6. Aparatele utilizate in circuit sa corespunda din acest punct de vedere.

              Daca respectati aceste reguli, iar instalatia va fi realizata de un electrician autorizat astfel incat sa nu apara contacte incorect realizate, nu ar trebui sa apara posibilitatea aparitiei unui incendiu.

              Sper ca v-am fost de ajutor.

              Cu stima
              Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

              Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

              Electrician autorizat IIA + IIB

              Comentariu

              • razvyyc
                Membru Marcant
                • 04.ian.2008
                • 450

                #8
                Re: Instalatie terasa

                Postat în original de Codex
                .......
                3. circuitele sa fie protejate, in conformitate cu normativul I7 in vigoare, in tuburi metalice. Chiar daca considerati ca ele vor rugini in timp le puteti proteja printr-o vopsea ignifuga si nu este problema
                La fel cum si komy propunea, normativul I7 da si alte alternative, nu numai tubul metalic. Pot fi utilizate si cablurile rezistente la foc, ori tuburile flexibile ignifuge. Depinde de situatie.
                Postat în original de Codex
                5. este recomandat ca o protectie suplimentara sa folositi conductoare cu protectie la "foc", marcate cu "-F". Mai concret sunt conductoare care nu intretin flacara in cazul aparitiei ei.
                Eu nu am gasit pana acum conductoare ignifuge sau cu intarziere la propagarea flacarii. Aceste caracteristici le gasiti doar la cabluri.

                Comentariu

                • Codex
                  Membru
                  • 12.mai.2006
                  • 253

                  #9
                  Re: Instalatie terasa

                  Postat în original de razvyyc
                  Postat în original de Codex
                  .......
                  3. circuitele sa fie protejate, in conformitate cu normativul I7 in vigoare, in tuburi metalice. Chiar daca considerati ca ele vor rugini in timp le puteti proteja printr-o vopsea ignifuga si nu este problema
                  La fel cum si komy propunea, normativul I7 da si alte alternative, nu numai tubul metalic. Pot fi utilizate si cablurile rezistente la foc, ori tuburile flexibile ignifuge. Depinde de situatie.
                  Postat în original de Codex
                  5. este recomandat ca o protectie suplimentara sa folositi conductoare cu protectie la "foc", marcate cu "-F". Mai concret sunt conductoare care nu intretin flacara in cazul aparitiei ei.
                  Eu nu am gasit pana acum conductoare ignifuge sau cu intarziere la propagarea flacarii. Aceste caracteristici le gasiti doar la cabluri.
                  Stimate domn,

                  cu tot respectul,

                  conform I7,
                  "5.1.92. Trebuie evitată montarea tuburilor pe pardoseala combustibilă a podurilor. Dacă tuburile se montează totuşi pe pardoseala combustibilă a podurilor, ele trebuie să fie metalice. "

                  Avand in vedere ca este vorba despre o mansarda cu structura de lemn, deci combustibila, va rog sa indicati care sunt alte alternative pentru aceasta situatie, conform I7, tinand cont ca s-a impus conditia de a proiecta instalatia fara a exista pericol de incendiu.

                  Cu privire la partea cu conductoare si cabluri greseala a fost de exprimare. Intentia a fost de a face referire pentru cabluri rezistente la foc.

                  Cu stima.
                  Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                  Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                  Electrician autorizat IIA + IIB

                  Comentariu

                  • razvyyc
                    Membru Marcant
                    • 04.ian.2008
                    • 450

                    #10
                    Re: Instalatie terasa

                    Postat în original de Codex
                    [
                    Avand in vedere ca este vorba despre o mansarda cu structura de lemn,
                    Nu doresc sa intru in polemica cu dvs., dar cititi mai bine cum suna topicul. Nu este vorba de MANSARDA. Este vorba despre o terasa din lemn, unde proprietarul doreste sa mearga aparent. Iar solutia restrictiva din I7 se refera la pardoselele combustibile ale podurilor. . Cautati definitia cuvantului ''pardosea'' si veti afla cu siguranta alternativele, daca nu cumva nu le stiti deja (doarece vad ca cunoasteti destul de bine I7).

                    Comentariu

                    • Codex
                      Membru
                      • 12.mai.2006
                      • 253

                      #11
                      Stimate domn Vinga64

                      va recomand sa luati in calcul un electrician autorizat. La fata locului el este cel mai in masura sa execute instalatia electrica - luand in calcul ca terasa este realizata din lemn (cazul ideal ar fi sa aveti deja un proiect tehnic - atunci toate aceste incertitudini ar fi fost deja rezolvate).

                      Parerea (Sfatul) meu sau al domnului razvyyc sau al oricarui alt forumist nu prezinta nici o responsabilitate reala in executia instalatiei electrice.

                      in cazul aparitiei unui incendiu raspunzator este cel care a (proiectat) executat instalatia

                      Cu stima
                      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                      Electrician autorizat IIA + IIB

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #12
                        Poate ca ar trebui ca macar pe forumul de electrica sa existe un anunt de genul " urmarea sfaturilor din aceasta subsectie a forumului nu implica cu nimic forumul sau userii respectivi". Ca la fratii americani..cred ca aia ar face orice sa ajunga la tribunal . Aveti dreptate dle Codex. Eu de aceia precizez de fiecare data ca solutia aleasa de cel ce citeste este cea care conteaza.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • Codex
                          Membru
                          • 12.mai.2006
                          • 253

                          #13
                          Postat în original de raducu_ilie
                          Poate ca ar trebui ca macar pe forumul de electrica sa existe un anunt de genul " urmarea sfaturilor din aceasta subsectie a forumului nu implica cu nimic forumul sau userii respectivi". Ca la fratii americani..cred ca aia ar face orice sa ajunga la tribunal . Aveti dreptate dle Codex. Eu de aceia precizez de fiecare data ca solutia aleasa de cel ce citeste este cea care conteaza.
                          Stima!
                          Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                          Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                          Electrician autorizat IIA + IIB

                          Comentariu

                          Procesare...