Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #31
    Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

    A fost de curand expozitia IEAS la Bucuresti, erau cateva firme care expuneau solutii paratraznet, mai putine ca in alti ani insa cred ca ar fi fost incantati sa prezinte tehnologia oricarui doritor, client final etc.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • florin1108
      Membru
      • 04.apr.2012
      • 241

      #32
      Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

      Acum caut sa vad daca piesa de captare identica cu cea din imaginea de mai sus dar cu 7 tije filetate acopera o raza de 10m,asta ca sa nu mai pun cate o tija in fiecare capat al coamei.

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 691

        #33
        Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

        Postat în original de florin1108
        Acum caut sa vad daca piesa de captare identica cu cea din imaginea de mai sus dar cu 7 tije filetate acopera o raza de 10m,asta ca sa nu mai pun cate o tija in fiecare capat al coamei.
        Acea piesa de captare clasica nu va putea acoperi tot acoperisul.
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • florin1108
          Membru
          • 04.apr.2012
          • 241

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

          Atunci voi pune doua tije de captare pe capetele coamei si le leg pe fiecare la impamantare.

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 691

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

            Postat în original de florin1108
            Atunci voi pune doua tije de captare pe capetele coamei si le leg pe fiecare la impamantare.
            De aia nu am mai scris mult timp pe acest topic...pareri fara nici un temei.
            Daca vrei sa faci un lucru ca lumea,cel putin instalatia de captare,pune un desen cu,casa, acoperisul si dimensiunile lor si vei avea o opinie avizata.
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • florin1108
              Membru
              • 04.apr.2012
              • 241

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de sup

              Uite poza cu acoperisul. Coama are 10m iar o apa are 5,30m. Pe latura cu terasa si pe cealalta latura paralela am batut in pamant cate 6 tevi zincate a cate 2m bucata legate intre ele cu platbanda,asta pt impamantare.


              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	14.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	341,3 KB 
ID:	604996

              Comentariu

              • electricman
                Membru Marcant
                • 26.iul.2009
                • 691

                #37
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarca

                Postat în original de florin1108
                Uite poza cu acoperisul. Coama are 10m iar o apa are 5,30m. Pe latura cu terasa si pe cealalta latura paralela am batut in pamant cate 6 tevi zincate a cate 2m bucata legate intre ele cu platbanda,asta pt impamantare.
                [ATTACH=CONFIG]68916[/ATTACH]
                Leaga prizele intre ele.
                La fel trebuie sa faci si pe cealalta parte a acoperisullui,ca in desen(reteaua,pe care o legi de conductorul de pe coama) iar coborarile(spre priza de pamant) pe diagonala
                Fișiere Atașate
                Ultima editare de electricman; 24.sep.2012, 19:03.
                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                Comentariu

                • florin1108
                  Membru
                  • 04.apr.2012
                  • 241

                  #38
                  Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                  Multumesc pt schema. Problema este alta si anume ca nu stiu cu ce sa prind tija aceea de 2m pe coama. Am cautat diverse modalitati insa nu am gasit nimic,deocamdata.

                  Comentariu

                  • electricman
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2009
                    • 691

                    #39
                    Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                    Ti-am facut un desen rapid cu acest sistem pe care-l facem noi pt acest tip de situatii.In concluzie iei bucata de platbanda,o mulezi cat mai bine pe coama,faci semne unde trebuie pt gauri pentru ca autofiletantele(sau tijele) sa intre in grinda si sa fixeze bine suportul.Dupa aceea faci suportul ca in desen,si ai grija sa izolezi bine.
                    Fișiere Atașate
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                    Comentariu

                    • florin1108
                      Membru
                      • 04.apr.2012
                      • 241

                      #40
                      Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                      Multumesc mult.

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 691

                        #41
                        Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                        Ai grija ca intre suport si coama sa bagi o bucata de cauciuc(indicat un covoras electroizolant) iar peste suport tot o bucata de cauciuc sau carton bituminos,din ala care se lipeste cu butelia.Ideea este ca suportul sa nu faca contact direct cu acoperisul.
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          #42
                          Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                          Dupa cate stiu suportii sunt din teflon si cauciucul de care amintiti e pus practic degeaba.
                          Am vrut sa pun un atasament cu o poza de montaj dar vad ca n-a acceptat.
                          O zi buna

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 691

                            #43
                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                            Postat în original de GeorgeTrisina
                            Dupa cate stiu
                            Citeste cu atentie dspre ce suport este vorba,unul metalic.
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              #44
                              Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                              Da, am vazut. Eu am vrut sa postez un desen al unor suporti cu prindere de coama care erau din teflon.
                              Mi-a refuzat upload si nu stiu de ce. probabil ca nu vrea pdf.
                              In fine pana la urma nu asta conteaza. Asa o fi cum zici tu.

                              Comentariu

                              • electricman
                                Membru Marcant
                                • 26.iul.2009
                                • 691

                                #45
                                Răspuns la: Răspuns la: Instalatii de paratrasnet si descarcatoare de supratensiuni

                                Postat în original de GeorgeTrisina
                                Da, am vazut. Eu am vrut sa postez un desen al unor suporti cu prindere de coama care erau din teflon.
                                Mi-a refuzat upload si nu stiu de ce. probabil ca nu vrea pdf.
                                .
                                Merge si pdf-ul,probabil e prea mare,arhiveaza sau transforma in alt format,sau pune un link.
                                Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                                Comentariu

                                Procesare...