Inaltime recomandata LCD

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sevratika
    Incepator
    • 16.iun.2009
    • 12

    Inaltime recomandata LCD

    Exista cumva vreo formula de calcul a inaltimii la care trebuie montat suportul pe perete al LCD-ul diagonala 94? Sau un sfat? Mentionez ca distanta de la care se va privi este relativ mica, aprox. 2.5-3,5 metri.
    Multumesc!
  • gabix
    Membru
    • 10.sep.2007
    • 185

    #2
    Daca nu ma insel eu linia intre ochi si centrul ecranului ar trebui sa fie orizontala, iar distanta de la ochi la ecran ar trebui sa fie minim 6 diagonale.
    Altfel cred ca este obositor pt. muschii cefei.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12203

      #3
      Re: Inaltime recomandata LCD

      Postat în original de sevratika
      Exista cumva vreo formula de calcul a inaltimii la care trebuie montat suportul pe perete al LCD-ul diagonala 94? Sau un sfat? Mentionez ca distanta de la care se va privi este relativ mica, aprox. 2.5-3,5 metri.
      Multumesc!
      Prea mare diagonala pentru distanta pe care o aveti ! Era la oferta ?????
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • sevratika
        Incepator
        • 16.iun.2009
        • 12

        #4
        Era la oferta, intr-adevar, dar chiar daca nu era, tot diagonala aia as fi luat-o.
        pe mine ma intereseaza inaltimeala care trebuie montat, , pt ca distanta, am citit pe site-urile de specialitate ca trebui sa fie intre 2 - 5 X diagonala. Deci e bine.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Ecranul trebuie sa fie amplasat in asa fel incat pozitia de vizionare sa nu necesite efortul unor grupe de muschi care va duce la oboseala. Este mare intradevar diagonala. Cel mai corect este sa va asezati in locul din care veti urmari televizorul si sa stabiliti privind inainte unde este linia de mijloc atat pe verticala cat si pe orizontala; in punctul acela ar trebui sa fie centrul imaginii LCD-ului.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...