yobit eobot freewallet bgogo digifinex wp fastest cache wp super cache
Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Bloc de Masura si Protectie (BMP)

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Luminati-ma va rog !

Postat în original de nicu78 Vezi post
    Da, intradevar ceva interesant , eu cred ca trebuie sa fie o protectie , cind este o crestere de tensiune , sau pentru a nu fura curent , pentru-ca totusi scrie alarma.
    La mine au pus numai siguranta diferentiala si linga, ceva electronic , iam intrebat pe cei de la enel , cind au venit sa imi schimbe siguranta ...si nu au stiut nici ei , cei aia.
    La interior nu au nici o treaba cei de la enel , poti sa faci linistit .
    Asta numai daca ai pile la furnizor.
    Se cere: Declaratie de executant autorizat ANRE, buletine de incercare coloane electrice si declaratii de conformitate asupra calitatii materialelor.
    Astea mi s-au cerut mie pt o casa in Eforie Sud.

Lasă un comentariu:

• bogdanfnf`
    a răspuns
    Răspuns la: Bloc de Masura si Protectie (BMP)

Va multumesc pentru raspunsuri !

Am vrut sa cumapar o siguranta la supratensiune , de la Legrand cu afisaj digital , pentru a o monta in tablou la interior . Acum am scapat de cheltuiala

Lasă un comentariu:

• Cherubino
    a răspuns

DPSMN- Dispozitiv de Protectie la Supratensiune si pentru Monitorizarea Nulului.

Lasă un comentariu:

• RaduCA
    a răspuns

Postat în original de bogdanfnf` Vezi post
    [...] inca una langa care nu stiu ce este!! [...]
    Protecţie la supratensiune si monitorizare nul.

Postat în original de nicu78 Vezi post
    [...] pentru a nu fura curent [...]
    Diferenţiala de 300 mA din BMPT face şi acest lucru.

Lasă un comentariu:

• nicu78
    a răspuns

Da, intradevar ceva interesant , eu cred ca trebuie sa fie o protectie , cind este o crestere de tensiune , sau pentru a nu fura curent , pentru-ca totusi scrie alarma.
    La mine au pus numai siguranta diferentiala si linga, ceva electronic , iam intrebat pe cei de la enel , cind au venit sa imi schimbe siguranta ...si nu au stiut nici ei , cei aia.
    La interior nu au nici o treaba cei de la enel , poti sa faci linistit .

Lasă un comentariu:

• bogdanfnf`
    a răspuns
    Luminati-ma va rog !

In BMP cei care au facut racordul la stalt au montat o siguranta diferentiala si inca una langa care nu stiu ce este !!

Mai am o intrebare , instalatia electrica la interior o voi face personal si vreau sa stiu daca cei de la enel , cand voi face contractul pentru furnizarea energiei si montarea contorului , imi vor cere vreun document ceva , care sa ateste ca instalatia la interior a fost facuta de o firma sau electrician autorizat !?

Ma ajutati va rog cu ceva detalii ?

Multumesc
    Fișiere atașate
    Ultima editare de bogdanfnf`; 25.ian.2013, 17:58. Motiv: pentru a nu posta de doua ori

Lasă un comentariu:

• electricman
    a răspuns
    Postat în original de hicx
    Corect.

Dar eu merg pe principiul ca unde merge suta, de ce sa dau mia
    Asa este!

Lasă un comentariu:

• hicx
    a răspuns
    Corect.

Dar eu merg pe principiul ca unde merge suta, de ce sa dau mia

Lasă un comentariu:

• electricman
    a răspuns
    Postat în original de Consultant electrice
    Intrebi si de "colegu" de la electrica cat si la o firma autorizata. Acum depinde de unde procura "colegul" BMP-ul.
    Sistem made in romania,cititorul de contoar vorbeste cu colegul,acesta face demersurile necesare(legale),si de aici totul merge struna,clientul plateste tsxa legala + spaga elect ricianului enel,acesta ii pune un bmp cu un nou contoar,ii da bonul de miscare,toata lumea fericita,mai putin noi ,firmele din domeniu.A rezistat romania la ocupatia turceasca,germana,rusa ,dar la normele in vigoare si la spaga!Dar parerea generala este ca birocratia creeaza asta.
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Consultant electrice
    a răspuns
    Intrebi si de "colegu" de la electrica cat si la o firma autorizata. Acum depinde de unde procura "colegul" BMP-ul.

Lasă un comentariu:

• electricman
    a răspuns
    merci frumos
    care din variante e cea mai ieftina?
    Mai ieftina si rapida, a treia

Lasă un comentariu:

• hicx
    a răspuns
    merci frumos
    care din variante e cea mai ieftina?

Lasă un comentariu:

• electricman
    a răspuns
    casa este racordata la curent. Vreau sa mut contor din interior casa in exterior,sa pun un bmp, dupa care sa ma leg la noul racord de curent pregatit inainte sa finalizez casa.
    Acum am inteles!Ai doua cai:1)Te duci la electrica si faci cerere in acest sens,sau2) te duci la o firma autorizata Ar fi si a treia metoda,cand vie cel(cea) ce iti citeste contorul spune-i de problema,si are el un coleg care poate rezolva problema mai rapid.bafta

Lasă un comentariu:

• hicx
    a răspuns
    casa este racordata la curent. Vreau sa mut contor din interior casa in exterior,sa pun un bmp, dupa care sa ma leg la noul racord de curent pregatit inainte sa finalizez casa.

Lasă un comentariu:

• electricman
    a răspuns
    nimeni nu mai stie nimic despre cum pot rezolva aceasta problema????
    Da si tu niste date mai concrete,ce vrei sa faci,vrei sa-ti bagi curent ,ai deja tras, si vrei sa inlocuiesti firida veche cu un bmp,care este problema?

Lasă un comentariu:

Procesare...
X
sigla BRAT