Surse de energie alternativa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Lord
    Membru
    • 15.mai.2006
    • 168

    #31
    Postat în original de liviu2004
    Adica pe cont propriu nu se poate? De ce trebuie sa dau bani la o firma?
    Liviu asteptam cu mare drag sa aflam ce ai facut si pe mine ma intereseaza asa ceva si eu am observat ca la colegi din UE aceste sisteme sunt cu 50% mai ieftine si ma bate gandul sa comand unu si doresc sa il pun sus pe terasa blocului si asa nu deranjeaza pe nimeni. Deja fac spume la gura cu lumina , ca exemplu am observat ca in italia sunt mai ieftine ..

    Comentariu

    • Dumitru popa
      Membru marcant
      • 28.aug.2006
      • 407

      #32
      Banuiesc ca aceste produse sunt subventionate si nu stiu daca se pot cumpara la pretul acela sau care e regimul lor de vanzare

      Comentariu

      • Lord
        Membru
        • 15.mai.2006
        • 168

        #33
        Postat în original de Dumitru popa
        Banuiesc ca aceste produse sunt subventionate si nu stiu daca se pot cumpara la pretul acela sau care e regimul lor de vanzare
        Ha pai o sa cumpar din UK .. acolo am gasit cea mai buna oferta si in italia iar .. deci eu vreau neaparat sa imi iau un sistem de asta .. sa il implementez pentru locuinta ..

        Comentariu

        • Lord
          Membru
          • 15.mai.2006
          • 168

          #34
          Mi se pare anormal daca bulgari le subventioneaza .. la noi guvernul de ce nu ia masuri sa ne ajute sa implementam asa ceva ... le este greu sa faca o lege pentru noi consumatori si in acelasi timp si un impact pozitiv pentru mediu

          Comentariu

          • furgim
            Incepator
            • 15.oct.2006
            • 62

            #35
            Exista in Romania contoare de curent bidirectionale?
            Adica daca am panouri solare pe casa, sa mearga contorul invers cind nu consum curent

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #36
              Nu e suficient sa ai contor.
              Mai trebuie si avize,a corduri bla, bla....
              Cred ca deocamdata sunt doar povesti sau legislatie facuta sa existe, fara aplicabilitate la nivel de persoana fizica.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Lord
                Membru
                • 15.mai.2006
                • 168

                #37
                Postat în original de VYS
                Nu e suficient sa ai contor.
                Mai trebuie si avize,a corduri bla, bla....
                Cred ca deocamdata sunt doar povesti sau legislatie facuta sa existe, fara aplicabilitate la nivel de persoana fizica.
                Atunci este nasol si momentan daca nu sunt subventionate nu este rentabil ..

                Comentariu

                • furgim
                  Incepator
                  • 15.oct.2006
                  • 62

                  #38
                  De avize, acorduri ma ocup, ca am timp. Ma intereseaza daca se poate? Daca a facut cineva asa ceva in Romania?

                  Comentariu

                  • liviu2004
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2007
                    • 508

                    #39

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12229

                      #40
                      Interesant , sa vedem ce va fi , caci ce scrie acolo , in articol , sint numai timpenii si precis va iesi o lege facuta cu dosul !
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • liviu2004
                        Membru marcant
                        • 03.ian.2007
                        • 508

                        #41
                        Independenta energetica la o casa de lemn:


                        Incet, incet, se misca lucrurile si la noi.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6453

                          #42
                          Postat în original de liviu2004
                          Independenta energetica la o casa de lemn: [...] Incet, incet, se misca lucrurile si la noi.
                          Din pacate, articolul este comercial (poate chiar tendentios) si "de umplutura".
                          Nu-l recomand persoanelor al caror timp este pretios.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13008

                            #43
                            Răspuns la: Surse de energie alternativa

                            Postat în original de Mircea G
                            Interesant , sa vedem ce va fi , caci ce scrie acolo , in articol , sint numai timpenii si precis va iesi o lege facuta cu dosul !
                            Ce va fi, este ... felicitari romanilor! Dupa cum ati vazut, daca investiti intr-un parc eolian, fotovoltaic sau puneti de o hidrocentrala va puteti bucura de un pret de peste 100 Euro/MWh si acest lucru va permite recuperarea rapida a investitiei pe spatele consumatorilor. Doar de ceva vreme platit pe langa energie cateva taxe, una de cogenerare, accizele si mai nou certificatele verzi pentru energia la fel de "verde". Si parca nu ar fi suficient, dupa ce platim pentru producatorii verzi, acestia afecteaza si restul sectorului energetic, afectand afacerile celorlalti.
                            Am mai pus-o de un mare profit pentru prietenii nostrii din vest, afectam sectorul neprivatizat al energeticii romanesti si suntem cool! Doar ne permitem ce altii nu au facut niciodata in Europa, simplu, lor le pasa de echilibre si poate putin de ai lor.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru Marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 747

                              #44
                              Răspuns la: Surse de energie alternativa

                              Postat în original de Mircea G
                              Interesant , sa vedem ce va fi , caci ce scrie acolo , in articol , sint numai timpenii si precis va iesi o lege facuta cu dosul !
                              Dn. Mircea te invidiez pt premonitia care ai avut-o.
                              Chiar cu dosul a iesit legea. Auzi dumneata "taxa de cogenerare".
                              In loc sa fie energia mai ieftina pt aportul energetic adus de aceste eoliene, noi platim in plus. Mai bine nu mai montau aceste eoliene.
                              De fapt ce sa mai comentez.... traim in Romania si asta spune tot.

                              Comentariu

                              Procesare...