Instalatie electrica cu doze pozate in pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • DM7
    Membru
    • 13.apr.2006
    • 287

    #16
    Pentru putin si succes...

    Comentariu

    • da_n
      Living Legend
      • 10.mai.2009
      • 1228

      #17
      daca tot se aminteste de I7, tot acolo scrie si asta:
      3.3.9. Montarea pe materiale combustibile a conductelor electrice cu izolaţie normală, a cablurilor fără întârziere la propagarea flăcării, a tuburilor din materiale plastice, a aparatelor şi echipamentelor electrice cu grad de protecţie inferior IP 54, se face interpunând materiale incombustibile între acestea şi materialul combustibil sau elementele de distanţare care pot fi:
      - straturi de tencuială de min. 1 cm grosime sau plăci din materiale electroizolante incombustibile cu grosimea de min. 0,5 cm, cu o lăţime care depăşeşte cu cel puţin 3 cm pe toate laturile elementul de instalaţie electrică;
      - elemente de susţinere din materiale incombustibile (de ex. console metalice etc.) care distanţează elementele de instalaţie electrică cu cel puţin 3 cm pe toate laturile elementul combustibil.
      Măsurile pentru evitarea contactului direct cu materialul combustibil se aplică atât la montarea aparentă cât şi la montarea sub tencuială a elementelor de instalaţii electrice.
      deci nu este chiar asa interzis, doar depinde de conditii

      Comentariu

      • aless
        Membru
        • 20.iun.2005
        • 270

        #18
        Asta era si ideea pe care incercam sa o sugerez.
        Se poate dar cu anumite limitari.
        De exemplu, am folosit copex metalic, iar prinderea dozelor pe structura combustibila s-a facut in aceeasi idee descrisa mai sus de raducu_ilie, doar ca am folosit tabla pentru izolare.

        Uneori e mult mai usor sa spui NU se poate, decat sa incerci sa interpretezi corect un normativ. Alti cred ca le stiu pe toate. Se cred atat de superprofesionisti incat jignesc pe cei care incearca sa desluseasca normativul cautand solutii. Asta e de fapt ideea forumului - sa gasim impreuna solutii.
        Multa bafta!

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 690

          #19
          Postat în original de da_n
          daca tot se aminteste de I7, tot acolo scrie si asta:
          3.3.9. Montarea pe materiale combustibile a conductelor electrice cu izolaţie normală, a cablurilor fără întârziere la propagarea flăcării, a tuburilor din materiale plastice, a aparatelor şi echipamentelor electrice cu grad de protecţie inferior IP 54, se face interpunând materiale incombustibile între acestea şi materialul combustibil sau elementele de distanţare care pot fi:
          - straturi de tencuială de min. 1 cm grosime sau plăci din materiale electroizolante incombustibile cu grosimea de min. 0,5 cm, cu o lăţime care depăşeşte cu cel puţin 3 cm pe toate laturile elementul de instalaţie electrică;
          - elemente de susţinere din materiale incombustibile (de ex. console metalice etc.) care distanţează elementele de instalaţie electrică cu cel puţin 3 cm pe toate laturile elementul combustibil.
          Măsurile pentru evitarea contactului direct cu materialul combustibil se aplică atât la montarea aparentă cât şi la montarea sub tencuială a elementelor de instalaţii electrice.
          deci nu este chiar asa interzis, doar depinde de conditii
          Asa este,eu doar i-am spus celui ce a intrebat, ca solutia aleasa de el era incorecta,fiinca nu tinea cont de anumite conditii (ca cele scrise de tine),si opinia mea era pertinenta,
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2239

            #20
            S-a facut putina curatenie in mesajele dvs., nu as fi foarte mandru de stilul discutiilor insa mizez pe faptul ca v-ati racorit si putem continua discutiile intr-un mod onorabil.
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • iulyfigm
              Incepator
              • 30.iul.2007
              • 10

              #21
              Răspuns la: Instalatie electrica cu doze pozate in pod

              Buna seara,

              M-am documentat si tot nelamurit am ramas, partial.
              Eu am de refacut instalatia electrica la toata casa, am schimbat acoperisul si mi-au facut praf instalatia, tot tubul este turtit (tub bergman de acum 50 de ani).
              Intrebarea mea este, de fapt intrebarile:
              1. la exterior am pus polistiren (termosistem), dar am mai taiat anumite canale pt a trage copexul pana la intrerupatoare. Copexul este ignifugat, dar daca refac peretele copexul ala sta lipit de peretele casei (care este de lemn tencuit cu lut). Cum ar trebui sa izolez copexul sau ce masuri ar trebui sa iau, daca trebuie?

              2. Instalatia o fac deoparte si de alta a podului (acoperis in doua ape masardabil in viitor) la 1m de cosoroaba pe scanduri care sunt asezate transversal peste grinzi. Dupa ce am citit pe aici si in normative ar trebui sa pun ceva izolant intre copex si scanduri sau sa le suspend. Daca le suspend ma gandeam la niste canale din profile rigips pozitiolate la diatanta egala atat de capriori cat si de scandurile de pe grinzi. Ce varianta imi recomandati?

              Multumesc anticipat!

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #22
                Răspuns la: Instalatie electrica cu doze pozate in pod

                Folositi copex metalic si ati scapat de grija sau un copex pvc calitativ care nu intretine flacara. Cel mai important este sa aveti legaturi bine facute in doze, cositorite si izolate, iar instalatia sa fie dimensionata peste necesarul dvs.in ideea de a nu o supraincalzi si a nu ajunge in situatii "fierbinti". Izolatia conductorilor poate fi deasemenea cu rezistenta la temperaturi mari si fara posibilitate de intretinere a flacarii.

                Nu inteleg totusi in care faza a constructiei sunteti. Ati izolat deja cu polistiren si copexul este tras prin canale pe peretele casei?
                Instalatia o faceti cu copex metalic daca este pe structura de lemn pozata.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • iulyfigm
                  Incepator
                  • 30.iul.2007
                  • 10

                  #23
                  Răspuns la: Instalatie electrica cu doze pozate in pod

                  Postat în original de Consultant electrice

                  Nu inteleg totusi in care faza a constructiei sunteti. Ati izolat deja cu polistiren si copexul este tras prin canale pe peretele casei?
                  Instalatia o faceti cu copex metalic daca este pe structura de lemn pozata.
                  Casa este deja izolata si pt copex am taiat polistirenul de sus de la pod in jos pt intrerupatoare.
                  Copexul este de la http://www.astrahanprod.ro/page2.html (nu siu cum sa ascund linkul), nu stiu cat este de bun dar scrie pe el ignifugat. Si in pod tot de asta am pus.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #24
                    Răspuns la: Instalatie electrica cu doze pozate in pod

                    Acum am inteles. Da, chiar si in descriere se lauda ca poate fi montat acel copex si pe lemn.

                    Referitor la instalatia din pod distrusa din cauza ca s-a calcat pe ea, o solutie ar fi ca in poza, respectiv flancarea tuburilor vechi cu doua sipci de lemn:
                    Fișiere Atașate
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • iulyfigm
                      Incepator
                      • 30.iul.2007
                      • 10

                      #25
                      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica cu doze pozate in pod

                      Asa a fost dar in spiritul muncii tot s-a distrus, prin urmare trebuie refacuta. Oricum tot are 50 de ani si cred ca e depasita, fizic vorbind.
                      Deci in profile de rigips suspendate ar fi ok?
                      Ma gandeam ca si pe cele de pe peretele izolat sa le pun tot in canal de profil rigips.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1685

                        #26
                        Răspuns la: Instalatie electrica cu doze pozate in pod

                        Puteti monta copexul ignifug si direct pe structura combustibila, cu exceptia pardoselii podurilor, unde este obligatoriu sa fie metalic. Pentru a fi adecvat pentru aceasta montare, copexul ignifug respectiv trebuie sa satisfaca proba cu fir incandescent la 960 grade (in fisa tehnica a produsului ar trebui sa gasiti aceste informatii).
                        Pe de alta parte, pentru a avea o siguranta marita in exploatarea instalatiei electrice, v-as recomanda sa utilizati cabluri cu rezistenta marita la foc de tip CYY-F introduse in copex. Reduceti la minimum numarul dozelor de derivatie si incercati sa cositoriti conexiunile in doze, este cea mai sigura metoda. Aveti grija la alegerea disjunctoarelor: 10 A la circuite de prize si 6 A la circuite de iluminat.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • iulyfigm
                          Incepator
                          • 30.iul.2007
                          • 10

                          #27
                          Răspuns la: Instalatie electrica cu doze pozate in pod

                          Multumesc pentru raspuns.
                          In pod voi merge cu acelasi copex, dar suspendat in canal de metal (profil rigips). Nu am ideie cum voi prinde dozele!
                          Referitor la proba de foc, l-am introdus in centrala si doar isi schimba forma, dar nu intretine focul.

                          Comentariu

                          • iulyfigm
                            Incepator
                            • 30.iul.2007
                            • 10

                            #28
                            Răspuns la: Instalatie electrica cu doze pozate in pod

                            Tot m-am gandit zilele acestea si mi-a venit ideia de a folosi in pod pe grinzi rigips roz antifoc pe care sa trag tronsonul de copex, si cred ca ar fi bine, ce parere aveti?
                            Multumesc!

                            Comentariu

                            • ghimarcat
                              Membru Marcant
                              • 19.feb.2006
                              • 412

                              #29
                              Răspuns la: Instalatie electrica cu doze pozate in pod

                              O parte din instalatia electrica de la casa trece prin pod. In pod nu exista nicio doza de derivatie, ci doar traseele conductorilor.
                              Acesti conductori sunt bagati in copex ignifug si copexul este pus in profile CD pozate pe pardoseala. Este in regula? Mentionez ca circuitele sunt dimensionate corespunzator.

                              Comentariu

                              • ghimarcat
                                Membru Marcant
                                • 19.feb.2006
                                • 412

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica cu doze pozate in pod

                                Domnul de la electrice ar putea sa ma lamureasca?

                                Comentariu

                                Procesare...