Instalatie electrica cu doze pozate in pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aless
    Membru
    • 20.iun.2005
    • 266

    Instalatie electrica cu doze pozate in pod

    Ma intereseaza daca urmatoarea situatie este OK din punct de vedere normative.
    Tavanul din grinzi de lemn placat la interior cu rigips si in pod cu OSB.
    Cablurile vor fi duse prin COPEX metalic de la fiecare aparat catre o doza unica montata in pod pe structura de rezistenta a acoperisului.
    Aceasta doza este o cutie de plastic cu intrari etanse.
    Trasarea cablurilor va incepe asadar in perete, va continua prin spatiul dintre rigips si osb si va urca apoi pana la acea doza unica. Bineinteles de la doza vor fi alte trasee spre tablou.

    Astept raspunsurile dvoastra!
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    Stimate domn
    va recomand sa utilizati doze metalice in locul celor de plastic.

    Cu stima,
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • prafsipulbere
      Membru
      • 09.mai.2008
      • 106

      #3
      sall

      poti pune doze de plastic ignifuge ca te costa mult alea metalice

      Comentariu

      • electricman
        Membru Marcant
        • 26.iul.2009
        • 691

        #4
        Re: instalatie electrica cu doze pozate in pod

        Postat în original de aless
        Ma intereseaza daca urmatoarea situatie este OK din punct de vedere normative.
        Tavanul din grinzi de lemn placat la interior cu rigips si in pod cu OSB.
        Cablurile vor fi duse prin COPEX metalic de la fiecare aparat catre o doza unica montata in pod pe structura de rezistenta a acoperisului.
        Aceasta doza este o cutie de plastic cu intrari etanse.
        Trasarea cablurilor va incepe asadar in perete, va continua prin spatiul dintre rigips si osb si va urca apoi pana la acea doza unica. Bineinteles de la doza vor fi alte trasee spre tablou.

        Astept raspunsurile dvoastra!
        Nu este in regula deloc.ce cauti cu circuitele din parter sa le duci in pod?Alege traseul prin spatiul dintre rigips si osb(prin tavan,daca nu vrei sa spargi peretii)si coboara cu toate intr-o doza unica de preferinta pusa pe hol.Instalatia electrica executata prin pod combustibil(lemn)este foarte periculoasa indiferent ca pui copex metalic,si doza metalica.Regula de baza este sa fixezi copexul si doza la distanta de materialul combustibil,de exemplu 10 cm.Alege ce ti-am spus la inceput ,ca daca ai o,problema sau o modificare de facut nu te urci i pod!Concluzia este ca ceea ce vrei sa faci nu este in regula din punct de vedere al normativului i7.Sa auzim numai de bine!
        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

        Comentariu

        • prafsipulbere
          Membru
          • 09.mai.2008
          • 106

          #5
          sall

          tineti minte cum sunt facute casele batranesti ,instalatia este facuta prin pod de lemn si este cu teava de plastic si nu sa intamplat nimica cu ele.Acuma trebui sa nu fie prin pod ca nu e trecut prin normativ

          Comentariu

          • electricman
            Membru Marcant
            • 26.iul.2009
            • 691

            #6
            Re: sall

            Postat în original de prafsipulbere
            tineti minte cum sunt facute casele batranesti ,instalatia este facuta prin pod de lemn si este cu teava de plastic si nu sa intamplat nimica cu ele.Acuma trebui sa nu fie prin pod ca nu e trecut prin normativ
            Nu normativul este problema,ci faptul ca foarte multe case au luat foc din cauza inst. electrice din pod ,solutiile corecte nu sunt un moft,dar daca cineva isi asuma riscul de a face asa ceva pe casa lui sa-i fie de bine,dar sa nu nenoroceasca pe altul,dupa sloganul-LASA BA CA MERGE ASA ,NU-I ASA DORELE?
            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Intre timp ne putem folosi si de o diferentiala, si de materiale ignifuge care sunt rezistente un timp mai indelungat, dimensionand bine circuitele mai scapam de posibilele probleme.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • aless
                Membru
                • 20.iun.2005
                • 266

                #8
                Re: instalatie electrica cu doze pozate in pod

                Concluzia este ca ceea ce vrei sa faci nu este in regula din punct de vedere al normativului i7.Sa auzim numai de bine![/quote]

                La care paragraf anume din I7 va referiti?

                Comentariu

                • aless
                  Membru
                  • 20.iun.2005
                  • 266

                  #9
                  Eu unul am 3 paragrafe in I7 care sa vorbeasca de situatia de mai sus:
                  3.3.8. Montarea în contact direct cu materiale combustibile se admite numai pentru: cabluri rezistente la foc (conform PE 107), cu izolaţie şi manta din materiale electroizolante, tuburi şi plinte metalice sau din materiale electroizolante greu combustibile de clasă CA2a (C1) şi CA2b (C2), aparate şi echipamente electrice cu grad de protecţie minim IP 54.
                  5.1.92. Trebuie evitată montarea tuburilor pe pardoseala combustibilă a podurilor. Dacă tuburile se montează totuşi pe pardoseala combustibilă a podurilor, ele trebuie să fie metalice.
                  5.1.108. Se interzice montarea dozelor şi cutiilor de derivaţie pe pardoseala podurilor. Ele se instalează în încăperile de la ultimul etaj al clădirii sau dacă aceasta nu este posibil, pe pereţii podurilor sau pe părţile laterale ale grinzilor.

                  Niciunul nu interzice, doar recomanda.
                  Deci se poate.

                  Comentariu

                  • electricman
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2009
                    • 691

                    #10
                    Postat în original de aless
                    Eu unul am 3 paragrafe in I7 care sa vorbeasca de situatia de mai sus:
                    3.3.8. Montarea în contact direct cu materiale combustibile se admite numai pentru: cabluri rezistente la foc (conform PE 107), cu izolaţie şi manta din materiale electroizolante, tuburi şi plinte metalice sau din materiale electroizolante greu combustibile de clasă CA2a (C1) şi CA2b (C2), aparate şi echipamente electrice cu grad de protecţie minim IP 54.
                    5.1.92. Trebuie evitată montarea tuburilor pe pardoseala combustibilă a podurilor. Dacă tuburile se montează totuşi pe pardoseala combustibilă a podurilor, ele trebuie să fie metalice.
                    5.1.108. Se interzice montarea dozelor şi cutiilor de derivaţie pe pardoseala podurilor. Ele se instalează în încăperile de la ultimul etaj al clădirii sau dacă aceasta nu este posibil, pe pereţii podurilor sau pe părţile laterale ale grinzilor.

                    Niciunul nu interzice, doar recomanda.
                    Deci se poate.
                    SE INTERZICE CREZI TU CA ESTE RECOMANDARE?NU CRED CA ESTI IN DOMENIU,DAR ITI RECOMAND SA ITI FACI ACASA TIE CUM TE TAIE CAPUL!
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                    Comentariu

                    • aless
                      Membru
                      • 20.iun.2005
                      • 266

                      #11
                      Postat în original de electricman
                      SE INTERZICE CREZI TU CA ESTE RECOMANDARE?NU CRED CA ESTI IN DOMENIU,DAR ITI RECOMAND SA ITI FACI ACASA TIE CUM TE TAIE CAPUL!
                      Dl. Om Electric, nu stiu la cine te referi cand faci aluzie la lipsa obrazului. Probabil la tine, pentru ca altul sa scrie cu majuscule in acest topic nu am gasit.
                      Daca citeai cu atentie paragraful 5.1.108 vedeai ca se interzice montarea dozelor pe pardoseala, dar se accepta montarea acestora pe peretii podurilor...
                      Ai dreptate, nu sunt din domeniu. De aceea am apelat la un electrician autorizat pentru aceasta lucrare.

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #12
                        La toate dozele amplasate in pod am preferat montajul pe grinzile de lemn folosindu-ma de bucati de tigla amplasate intre doza si lemn. Prinderea am facut-o cu holtsuruburi lungi de 55 mm. Nu am avut probleme niciodata. Tuburile Bergman prefer sa le montez suspendat folosindu-ma de sarma de legat si pastrand o distanta intre ele si grinzi de cca 30 de cm.
                        LE: nu o sa inteleg de ce nu se poate ca pe acest forum sa avem parte doar de schimburi de idei. Fiecare e liber sa spuna ce crede..restul depinde cel care citeste. Stima tuturor.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • Cezar Miu
                          Membru
                          • 20.sep.2006
                          • 116

                          #13
                          Buna dimineata tuturor!
                          Vin si eu cu o intrebare : vreua sa pun doze (de aparat si de legatura) in pereti din OSB/rigips, cablurile fiind mascate in interiorul peretelui prin tub gofrat metalic (copex). In comert se gasesc niste carote(burghie din tabla) cu diametrul de 68 mm, pentru "doze standard" . Dar aceste doze sunt fie de 60mm, fie de 66, fie de 70 ...
                          Stie cineva cum pot impaca si capra si varza?
                          Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
                          Vreau sa stiu !

                          Comentariu

                          • DM7
                            Membru
                            • 13.apr.2006
                            • 290

                            #14
                            Da intr-adevar, cele standard sunt de 68. Insa sunt si de alte dimensiuni. Cum puteti impaca si capra si varza? Va cumparati un set de carote. De la piata caci sunt mai ieftine (daca nu le folositi in scopuri profi) De obicei in set exista si dimensiunile necesare. Pe ambalajul lor scrie dimensiunile carotelor.. Eu cand am nedumeriri cu dimensiunile dozelor si folosirea carotei, fac gauri in deseuri de rigips cu carota care cred ca se potriveste si verific. Daca e OK incep sa gauresc peretii, daca nu incerc alta carota samd.

                            Comentariu

                            • Cezar Miu
                              Membru
                              • 20.sep.2006
                              • 116

                              #15
                              Multumesc pantru rapiditate. Am sa caut, sa vad ce gasesc
                              Vreau sa stiu !

                              Comentariu

                              Procesare...