Dimensiune conductor cuptor si plita

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Delmar
    Incepator
    • 22.feb.2009
    • 15

    Dimensiune conductor cuptor si plita

    Buna seara, sunt la faza de finalizare a executiei unei instalatie electrice la o constructie noua iar pana in acest moment electricianul care realizeaza lucrarea (si alte persoane pe care le-am intrebat) nu au putut sa-mi spuna ce conductor (dimensiunea acestuia) trebuie montat pentru a alimenta o plita pe inductie si un cuptor electric. Asta poate si din cauza ca nu am cumparat inca aceste aparate sa cunoasca puterea acestora, dar din cate am citit puterea maxima a plitei de inductie poate sa ajunga panga la 6 kw si a cuptorului de 2 kw. Sper ca poate cineva sa ma lamureasca in legatura cu acesta problema.
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    Sunt plite cu inductie care se alimenteaza monofazic,bifazic si trifazic.Daca nu a-ti achizitionat inca plita,si nu stiti inca ce anume veti gasi,folositi un circuil 3L+N+PE si va acoperi oricare din variante.In functie de lungimea traseului electric va recomand sa folositi conductor Myf(FY) sau MYYM(CYYF) minim 5X4 mmp,iar pentru cuptor circuit separat conductor minim 2,5 mmp.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • iuliutz
      Membru Marcant
      • 11.nov.2007
      • 453

      #3
      puteti pune linistit fy 6 litat. Cu acesta nu o sa aveti probleme
      la cuptorul electric mi-am pus fy6
      "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
      Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #4
        Daca e FY nu e litat.
        FY conductor cupru masiv
        Myf conductor cupru multifilar(litat)
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1226

          #5
          Postat în original de RaspoElectric
          ... folositi un circuil 3L+N+PE si va acoperi oricare din variante
          asta in cazul in care colegul forumist are (are de gand in viitor sa instaleze) curent trifazic

          Comentariu

          • Delmar
            Incepator
            • 22.feb.2009
            • 15

            #6
            Multumesc pentru atentie. Am omis sa precizez ca o sa instalez curent trifazic si asta tocmai din cauza plitei pe inductie si a cuptorului. (din calculele mele a rezultat o putere maxima instalata de 14 kw si un consum mediu de 10 kw iar cei de la electrica au spus ca la asa putere nu se poate instala curent mono ci doar trifazic). In cazul in care voi achizitiona o plita/cuptor care se alimenteaza trifazic, un conductor de 5x6mmp este suficient? In cazul in care plita/cuptorul se alimenteaza monfazic se poate utiliza o faza din acest conductor 5x6mmp? Mentionez ca acest conductor va fi tras separat de instalatia electica din casa (am tencuit pe interior, am turnat sapa, tavane gips-carton) si va fi ingropat in pamant, va trece prin pivnita si va iesi in bucatarie. Lungimea va fi de circa 30 m.
            Salutari.

            Comentariu

            • Delmar
              Incepator
              • 22.feb.2009
              • 15

              #7
              Multumesc pentru atentie. Am omis sa precizez ca o sa instalez curent trifazic si asta tocmai din cauza plitei pe inductie si a cuptorului. (din calculele mele a rezultat o putere maxima instalata de 14 kw si un consum mediu de 10 kw iar cei de la electrica au spus ca la asa putere nu se poate instala curent mono ci doar trifazic). In cazul in care voi achizitiona o plita/cuptor care se alimenteaza trifazic, un conductor de 5x6mmp este suficient? In cazul in care plita/cuptorul se alimenteaza monfazic se poate utiliza o faza din acest conductor 5x6mmp? Mentionez ca acest conductor va fi tras separat de instalatia electica din casa (am tencuit pe interior, am turnat sapa, tavane gips-carton) si va fi ingropat in pamant, va trece prin pivnita si va iesi in bucatarie. Lungimea va fi de circa 30 m.
              Salutari.

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #8
                in cazul asta poti face cum a spus colegul forumist RaspoElectric, chiar daca pui conductor mai gros

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #9
                  In cazul in care o sa folositi cyaby sau myym 5x6 atunci daca mergeti pe varianta trifazata acesta ar fi suficient. daca ramane acelasi cablu si plita e monofazata atunci folositi cate doua perechi pentru faza si nul si al cincilea fir utilizati-l la impamantare.
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  Procesare...