Energie "wireless"

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    Energie "wireless"

    Stimati forumisti,

    uitati un articol care ... imi schimba putin perspectiva alimentarilor cu electricitate.

    Intr-un an de zile s-ar putea sa nu mai avem nevoie de fire ca sa ne alimentam telefoanele, laptopurile sau alte aparate electronice. De aceasta parere este Eric Giler, CEO la WiTricity, compania care a reusit sa alimeteze becurile aflate la o distanta de cativa metri de o priza cu electricitate "fara fir", scrie CNN.


    principiul functionarii presupun a fi unul asemanator functionarii transformatoarelor electrice.

    Dupa lecturarea articolului, sunt de parere ca este o idee fara viitor. (este doar parerea mea!)

    Cu stima,
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB
  • DM7
    Membru
    • 13.apr.2006
    • 287

    #2

    Comentariu

    • Codex
      Membru
      • 12.mai.2006
      • 253

      #3
      Postat în original de DM7
      http://www.ted.com/talks/eric_giler_demos_wireless_electricity.html


      totusi consider ca mai raman inca multe aspecte non-comerciale care "atenteaza" de sanatatea omului.

      cu stima!
      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

      Electrician autorizat IIA + IIB

      Comentariu

      • Bill
        Membru Marcant
        • 05.dec.2006
        • 421

        #4
        Pe principiul asta sunt si cheile auto cu transponder.
        Acum, pt distante mai mari e nevoie de putere mai mare a emitatorului.
        Consum mai mare deci si pierderi inutile, sau daca se directioneaza unda in vreun fel pt a elimina pierderile. Se mai pune si problema radiatiilor in cazul acesta. La transponderul cheii auto e 1cm distanta fata de emitator. Pt. cativa metri va fi nevoie de ceva putere.
        Sunt convins ca va prinde ideea asta. Pt. puteri transferate mici si la distante mici. De ex. incarcarea unui telefon, asezi telefonul pe dispozitivul respectiv, si nu mai introduci mufe.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          La masina transmiti o informatie, ca sa folosesti energia transmisa wireless mai greu la nivelul actual al tehnologiei. Am vazut mai demult o emisiune la Discovery unde se incerca sa se foloseasca aceasta idee intre doua dealuri, se emitea un semnal puternic nu mai tin minte in ce unde si se incerca la o anumita distanta sa fie captata si masurata energia care ar fi putut fi folosita...lucru care nu prea le-a iesit cum sperau.

          Momentan cred ca cel mai uzual se foloseste inductia pentru reincarcarea acumulatorilor din diverse aparate utilizate in baie care necesita sa fie ermetice gen periute de dinti electrice, aparate de ras etc.
          Fișiere Atașate
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Bill
            Membru Marcant
            • 05.dec.2006
            • 421

            #6
            Si la masina este acelasi principiu (se transmite wireless energie, care este captata si redresata pt a alimenta schema electrica care la randul ei transmite informatia - cheia de care vorbesc nu are baterie, baterie este doar pe cheia cu telecomanda pt inchidere/deschidere usi).
            Spicuiesc dintr-un pdf ce explica circuitul PCF7936AS:
            "The transponder power supply and system clock is
            derived from the magnetic component of the RF field
            generated by the basestation."

            Sa transmiti totusi energie la distante rezonabile wireless in primul rand aceasta ar trebui sa fie focalizata catre receptor, pt. a avea un randament bun.

            Nu stiam de astfel de periute de dinti care foloseste inductia pt reincarcarea acumulatorilor. Interesant.
            Dar nu cred ca va prinde la aparate de consum redus. Tehnologia bateriilor este asa de bine pusa la punct de nici nu iti vine sa crezi.
            Nu stiu cat tine o baterie la o periuta de dinti electrica pt ca nu am, dar am in schimb un aparat de ras cu baterie, acel Gilette Mach3 parca, il am de aproape 3(trei) ani, si mai tine si acum bateria si lamele mai taie. E adevarat ca ma barbieresc cam de doua ori pe saptamana si nu am barba tare.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1440

              #7
              Am realizat acum cateva minute un clip video in care folosind asa zisa energie "wireless" am aprins un led la aproximativ 8-10 cm fata de asa zisa sursa de energie . Sper sa nu radeti de mine , am avut emoti .


              click pe
              "energie wirelwss" pentru a descarca filmuletul .

              Comentariu

              • Bill
                Membru Marcant
                • 05.dec.2006
                • 421

                #8
                Ai reusit sa transferi vreo 50mW la un moment dat cand s-a aprins mai tare ledul.
                Nu am sonor la serviciu asa ca nu am auzit si mesajul. Ce frecventa aveai la emitatorul respectiv?
                Dupa cum se vedea, era vorba de o antena pe ferita la emisie, la fel si la receptie. Era un fel de circuit acordat. Sau poate chiar ar fi mers pe principiul unui transformator, dar mie greu sa cred ca un transformator ar merge cu un intrefier asa de mare (chiar pe ferita).
                Dupa cum se stie in preajma unor antene de emisie de putere mare se poate aprinde un bec.
                Sti ce ar fi curios? Mai fa inca unu sau doua circuite de receptie cu leduri si pune-le in apropiere, sa vedem daca scade intensitatea luminoasa cand mai apropii un nou circuit (adica extragi mai multa putere)

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1440

                  #9
                  ai dreptate in legatura cu antena si cu becul si chiar pe asta se bazeaza energia wireless . daca apropii mai multe leduri se aprind toate la fel pentru ca energia se distribuie in toate partile si nu are o anumita directie . In cazul de fata as putea aprinde si un bec de lanterna insa nu am avut la indemana asa ceva . Daca fortez putin emitatorul pot aprinde chiar si becuri auto insa distanta intre antene e mult mai scurta .

                  Anenele pot merge si fara ferita insa distanta dintre acestea va fi mult mai scurta pentru a aprinde ledul .
                  Emiatorul foloseste frecventa foarte inalta din cate iti poti da seama din constructia bobinelor . Cand am facut experimentul functiona pe aprox 120 Mhz .

                  Comentariu

                  • draku
                    Membru Marcant
                    • 12.mar.2007
                    • 342

                    #10
                    cand eram in armata, asa se "acordau" antenele pe statiile de unde scurte R1300 cand se schimbau frecventele
                    un bec cu neon se apropia cam la vreo 8-10 cm de iesirea din statie unde se lega antena (statia avea cam 40 W) si cand lumina era la intensitate maxima se considera "acordata"

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1440

                      #11
                      Si se acordau bine in acest fel ?

                      Comentariu

                      • draku
                        Membru Marcant
                        • 12.mar.2007
                        • 342

                        #12
                        din cate imi aduc aminte se acordau, pt ca luminozitatea maxima a becului corespundea cu valoarea cea mai mare a indicatorului de acord.
                        dar se prefera aceasta metoda

                        Comentariu

                        • Bill
                          Membru Marcant
                          • 05.dec.2006
                          • 421

                          #13
                          da, asa era.
                          Era nevoie de acordul emitatorului, pt un maxim de putere in antena, altfel puterea era mai scazuta bineinteles.

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1440

                            #14
                            Da dar exista si unde stationare cat si alte elemente care pot arata negativ puterea radiata in antena . Ma rog in loc de nimic e bun si asa , destul am vorbit "Offtopic " . Va salut .

                            Comentariu

                            Procesare...