Schimbare tarif ENEL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florinalbu
    Incepator
    • 12.mar.2009
    • 59

    Schimbare tarif ENEL

    Buna ziua,

    Imi poate spune cineva de ce acte am nevoie pt a trece de la un tarif la altul? O sa am o crestere a nr de kwh/luna . Si care este procedura mai exact?

    Multumesc
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    Stimate domn,

    La ghiseul de informatii "ENEL" se pot obtine informatii cat mai la obiect.

    Din cunopstintele pe care le am, ar fi de ajuns doar o cerere tip de modificare a consumului lunar.

    Cu stima
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • florinalbu
      Incepator
      • 12.mar.2009
      • 59

      #3
      Da, o sa merg la ghiseul de informatii . Sa vad cat de repede pot ajunge. Credeam ca si-a mai schimbat cineva tariful la energie si imi putea spune cate ceva despre asta.Eram curios...

      Comentariu

      • Daniel.P
        Incepator
        • 02.aug.2006
        • 63

        #4

        Asa e la EON.

        Comentariu

        • florinalbu
          Incepator
          • 12.mar.2009
          • 59

          #5
          Multumesc,

          Am sunat la informatii si au zis ca trebuie sa mearga titularul de contract cu CI copie+original si noul index la ghiseu si sa faca schimbarea de tarif .
          Sper sa fie atat de simplu...

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Daca asa au zis asa ar trebui sa fie!
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • aura62
              Incepator
              • 04.mai.2007
              • 80

              #7
              Da, asa se face: o simpla cerere a titularului de contract prin care solicita modificarea, e simplu doar ca trebuie sa ai muuulta rabdare pana ajungi la ghiseu...

              Comentariu

              • Sandu_T
                Membru Marcant
                • 18.nov.2011
                • 357

                #8
                Răspuns la: Schimbare tarif ENEL

                Nu mai deschid alt topic.
                Mă gândesc să schimb abonamentul din CD-JT în CR2 cu două zone orare de tarifare, noapte - zi.
                Furnizorul meu este e.on.
                Am acest contor. http://www.aem.ro/upload/files/AEM13...84261c7ef0.pdf
                În manualul contorului este specificat:

                "Opt din tipurile de energii conform punctului a)...c) (programabile) pot fi contorizate in 4 zone orare."

                Motiv pentru care tind să cred că nu este nevoie să mi se schimbe contorul dacă optez pentru CR2.

                Am sunat la e.on la relații clienți și, pe lângă faptul că persoana cu care am discutat nu a știut să îmi spună de ce documente am nevoie pentru a susține cererea la sucursală, nici nu a știut să precizeze dacă contoarele de acest tip se schimbă.

                Orice părere e binevenită înaite să mă așez la coada de la e.on pentru a mi se spune că mai trebuie să aduc ceva.
                Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Răspuns la: Schimbare tarif ENEL

                  Contorul il schimba oricum, nu vine sa vi-l programeze pe loc, vine cu unul gata programat si se face procesul verbal de inlocuire.
                  Pentru a putea schimba tariful trebuie sa va aflati in minim una din situatiile urmatoare:

                  după 12 luni calendaristice de la ultima schimbare;
                  la apariția unor noi tipuri de tarife, chiar dacă de la ultima schimbare nu au trecut 12 luni calendaristice;
                  la desființarea tarifului aplicat consumatorului;
                  la trecerea de la orice tarif de tip monom la orice tarif de tip binom;
                  la trecerea de la tariful binom de tip C la tariful binom de tip A sau A33;
                  la trecerea de la tariful binom de tip A la tariful binom de tip A33;
                  la trecerea de la orice tip de tarif binom la tariful E1, în cazul consumatorilor de tip operator economic, pentru punctele de consum aferente sistemelor de irigații.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Sandu_T
                    Membru Marcant
                    • 18.nov.2011
                    • 357

                    #10
                    Răspuns la: Schimbare tarif ENEL

                    Postat în original de Consultant electrice
                    Contorul il schimba oricum, nu vine sa vi-l programeze pe loc, vine cu unul gata programat si se face procesul verbal de inlocuire.
                    Pentru a putea schimba tariful trebuie sa va aflati in minim una din situatiile urmatoare:

                    după 12 luni calendaristice de la ultima schimbare;
                    la apariția unor noi tipuri de tarife, chiar dacă de la ultima schimbare nu au trecut 12 luni calendaristice;
                    la desființarea tarifului aplicat consumatorului;
                    la trecerea de la orice tarif de tip monom la orice tarif de tip binom;
                    la trecerea de la tariful binom de tip C la tariful binom de tip A sau A33;
                    la trecerea de la tariful binom de tip A la tariful binom de tip A33;
                    la trecerea de la orice tip de tarif binom la tariful E1, în cazul consumatorilor de tip operator economic, pentru punctele de consum aferente sistemelor de irigații.
                    Am priceput. Mulțumesc,
                    Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2390

                      #11
                      Răspuns la: Schimbare tarif ENEL

                      Postat în original de Sandu_T
                      Mă gândesc să schimb abonamentul din CD-JT în CR2 cu două zone orare de tarifare, noapte - zi.
                      Pentru ca mai aveti timp pana vine iarna, eu v-as recomanda sa realizati un calcul al consumului de zi si de noapte la ora actuala si un calcul estimativ al centralei electrice pe timpul noptii pentru a vedea daca acest tarif diferentiat este intr-adevar potrivit pentru dumneavostra.

                      Ca si pret final al kwh, cel de "zi" cu TVA si toate taxele incluse ajunge undeva la 0.887 ron
                      Cel de "noapte" are un pret in jur de 0.327 ron/kwh
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • Sandu_T
                        Membru Marcant
                        • 18.nov.2011
                        • 357

                        #12
                        Răspuns la: Schimbare tarif ENEL

                        Postat în original de cheluakame
                        Pentru ca mai aveti timp pana vine iarna, eu v-as recomanda sa realizati un calcul al consumului de zi si de noapte la ora actuala si un calcul estimativ al centralei electrice pe timpul noptii pentru a vedea daca acest tarif diferentiat este intr-adevar potrivit pentru dumneavostra.

                        Ca si pret final al kwh, cel de "zi" cu TVA si toate taxele incluse ajunge undeva la 0.887 ron
                        Cel de "noapte" are un pret in jur de 0.327 ron/kwh
                        Am ales CR2. Din ce am înțeles de la ei, contorul nu se schimbă dacă nu e pe inducție și este programabil pe zone orare (cazul meu).

                        Pe care îl alegeți?
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Calculator_Tarif_eon_CR2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	72,0 KB 
ID:	612063 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Calculator_Tarif_eon_CR.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	62,1 KB 
ID:	612062 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Calculator_Tarif_eon_CD.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	60,4 KB 
ID:	612061
                        Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2390

                          #13
                          La 3800 kwh consum de noapte, considerand ca va functiona doar centrala inseamna un necesar termic de ~10 kw, ceea ce mi se pare mult mult pentru casa dumneavostra de 85 mp cu tripane si termoziolatie de 30 cm la tavan (ce-i drept nu stiu ce termoizolatie aveti pe pereti si la pardosela, ori, unde este situata casa).

                          In topicul "Consum centrala electrica" spuneati ca pentru a ridica apa din instalatie de la 25*C la 80*C ati consumat 3 kwh (volum total calculat de agent termic calculat de mine ar fi ~40 litri) . Asta ar insemna ca instalatia dumneavoastra contine cam 5, maxim 6 radiatoare daca nu gresesc.

                          Ca fapt divers, la 4100 kwh consumati pe CTP 6 kw, fara sa mai duceti grija consumului diferentiat:
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	CTP 6 kw.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	44,0 KB 
ID:	612066

                          Nu mai pot modifica, acum am vazut ca aveti trecut consumul de 3800 kwh pe 62 zile, ceea ce ar reduce conumul/necesarul la 5 kwh.
                          Ultima editare de Consultant electrice; 29.aug.2013, 10:46.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          Procesare...