Demontare- remontare contor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Peti sat
    Incepator
    • 02.iul.2008
    • 7

    Demontare- remontare contor

    nu stiti cam la ce pret se ridica sa vina cei de la Renel sa demonteze contorul de pe o casa care urmeaza a fi demolata (exista deja autorizatie de demolare) , si sa il monteze intr un alt loc (cutie organizare santier , nu ma pricep ...). Eu am auzit ceva de o suma de 15 mil care mi se pare enorm ... cu cei dela renel , si 7 milioane daca dicut cu cineva care lucreaza la ei l ar face in timpul liber .
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Ambele variante mi se par umflate. Exceptand cazul in care, dvs nu doriti ca bmp sa va fie mutat cu cablu cu tot la o distanta care depaseste necesarul actual de cablu. Daca insa, BMp-ul ramane pe proprietatea dvs atunci nu ar trebui sa fie mai mult de 50-100 lei si asta in regim de ciubuc. Puteti suna la deranjamente la distribuitorul dvs si cand vin baietii sa va intelegeti cu ei. Sa aveti dvs pregatita zona in care urmeaza sa va monteze BMP-ul. Stima!
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Nu cunosc concret regulile dar si mie mi se par mari sumele. Unde trebuie mutat, sau nu ati hotarat? Adica ce distanta este intre locul actual si unde s-ar realiza BMP-ul provizoriu?
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Peti sat
        Incepator
        • 02.iul.2008
        • 7

        #4
        Multumesc .
        Trebuie mutat cam 20 metri catre stalpul electrica , deci ajunge linistit cablul .

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1441

          #5
          Se poate da jos de pe perete de catre un electrician (fara a rupe sigiilile sau a desface intr-un fel cutia BMP-ului , care teoretic ar trebui sa fie prinsa in dibluri . Dupa acesta electricianul va face o " mica organizare de santier " . Dupa realizarea viitorului perete ce va sustine BMP-ul poti chema pe cei de la electrica . Cel putin eu asa am procedat si nu au fost probleme . Am intalnit si cuti de BMP care aveau "urechiile " de prindere pe exterior , astfel nu a a fost nevoie de deschiderea capacului cutii pentru atasarea acestuia pe perete .

          P.S. : E recomandat ca toata aceasta operatie sa se realizeze de cei de la electrica nu de un electrician obisnuit (fie el si autorizat ). Multi recurg
          la metoda de mai sus datorita neseriozitatii celor de la electrica (nu vreau sa jignesc pe nimeni ) dar si a pretului umflat .

          Comentariu

          Procesare...