Proiectat instalatie electrica P+M

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6453

    #31
    Postat în original de alex virtual
    [...] Consumatori care necesita circuite separate :
    Cuptor Electric
    Plita electrica
    Aer Conditionat
    Masina spalat (ai uitat sa mentionezi )
    + circuit separat pentru bucatarie [...]
    Poate că ar fi util ca în această listă să apară şi frigiderul, pentru că ar fi păcat ca pentru o banală problemă pe circuitul bucătăriei să se strice mîncarea.

    Postat în original de raducu_ilie
    [...] pentru cada cu vibromasaj v-am recomandat 10 mA ptr ca inima se opreste intre 50-60 mA. Ideea este ca dvs trebuie sa iesiti viu din acea cada. mai ales daca suferiti de afectiuni cardiace etc. [...]
    Să înţeleg că decizia între 10 şi 30 mA este dată doar de starea de sănătate a persoanelor din acel imobil? Sau mai sînt şi alte motive (mai mult sau mai puţin tehnice)?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #32
      Personal, decat sa risc ceva mai bine prefer varianta de 10mA. E mai sigura.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6453

        #33
        Care ar fi dezavantajul/ele celor de 10 mA faţă de cele de 30 mA? Sensibilitatea (ce-i drept, acest dezavantaj ar putea fi un avantaj în anumite situaţii) mai mare? Sau, altfel pusă întrebarea, de ce nu se folosesc doar cele de 10 mA?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • electricman
          Membru Marcant
          • 26.iul.2009
          • 690

          #34
          Postat în original de RaduCA
          Care ar fi dezavantajul/ele celor de 10 mA faţă de cele de 30 mA? Sensibilitatea (ce-i drept, acest dezavantaj ar putea fi un avantaj în anumite situaţii) mai mare? Sau, altfel pusă întrebarea, de ce nu se folosesc doar cele de 10 mA?
          Sunt trei tipuri de diferentiale ,de mare sensibilitate(pentru jacuzzi,cada cu hidromasaj, bai publice,piscine,etc in general pentru medii foarte periculoase cu parametrii 16 A cu 10 mA,) medie sensibilitate tip G cele gen 25A cu 30mA,32A cu 30mA,etc care se folosesc pentru consumatori obisnuiti sau ca siguranta generala,de tip S cele care permit trecerea supratensiunilor tranzitorii ,de obicei sunt puse in bmp si sunt de genul 63A cu 100mA,125 A cu 300 mA.In concluzie cele de 10mA NU POT FI FOLOSITE LA CONSUMATORI CARE DEPASESC PARAMETRUL DE 16 A.Numai bine!
          Fișiere Atașate
          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #35
            Si cum de regula, o cada cu vibromasaj consuma cca 1kW va incadrati. Partea proasta e ca de multe ori cei ce le vand nu spun nimic despre protectie . Am gasit la mai multi clienti, alimentarea direct in priza. E adevarat insa ca au aparut modele cu incalzire a apei, cu dvd, etc care consuma mai mult si atunci se impune alegerea altei protectii. Stima!
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • electricman
              Membru Marcant
              • 26.iul.2009
              • 690

              #36
              Postat în original de raducu_ilie
              Si cum de regula, o cada cu vibromasaj consuma cca 1kW va incadrati. Partea proasta e ca de multe ori cei ce le vand nu spun nimic despre protectie . Am gasit la mai multi clienti, alimentarea direct in priza. E adevarat insa ca au aparut modele cu incalzire a apei, cu dvd, etc care consuma mai mult si atunci se impune alegerea altei protectii. Stima!
              Cei care nu au protectii,sunt inconstienti.Si daca stim ca P=U x I=220X 16=3520 watti ,deci cam vedem(aproximativ) ce consumator putem proteja cu diferentialul de 16 A cu 10mA .
              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

              Comentariu

              • stefanev
                Membru Marcant
                • 05.iul.2007
                • 435

                #37
                Sunt de acord cu tine in privinta nr de circuite pentru iluminat, de la tablou la dozele de legatura merg tot pe 2,5 mm2 ,pentru ca normativul i7 impune standardele minime,si in caz de beneficiarul pune multe spoturi la 12 v sau afara lampi cu halogen se creeaza multe probleme.In schimb la prize cred ca va necesita mai mult de doua circuite ,daca presupunem ca va fi AC,calculator,masina de spalat,etc toate pe circuit separat.Un factor de care trebuie sa se tina seama in afara de cel al incarcarii circuitului este si cel al destinatiei lui,de exemplu centrala termica si calculatorul,sau pompa si hidroforul care nu depasesc 2kw care au un consum sub aceasta valoare dar se recomanda circuite separate.Numai bine!
                poate ca m-ai inteles gresit... am spus 2 circuite pt prize + circuitele separate pt consumatorii mari.

                Cat despre conductorul de 1,5mm ... diferenta de pret nu e atat de substantiala intre 1,5mm si 2,5mm, eu peste tot am pus 2,5mm in afara de intrerupator-doza si corp iluminat-doza. Ideea ca doar o singura data faci instalatia electrica, nu se stie niciodata ce tipuri de lampi va pune in viitor si cum vor fi exploatate. Cu cat conductorul este mai gros, cu atat caderile de tensiune sunt mai mici in raport cu lungimea. Fiecare face cum doreste, eu personal nu sunt de acord nici cu "practica" de azi cu acel copex de plastic montat pe lemn sau materiale ce se aprind usor. Oricat de tratat este, copexul metalic este net superior, insa nu mai readuc in discutie aceasta problema, fiecare face cum doreste, insa ma crucesc pe zi ce trece de "opere de arta".

                Comentariu

                • Codex
                  Membru
                  • 12.mai.2006
                  • 253

                  #38
                  Re: Proiectat instalatie electrica P+M

                  Postat în original de Isleman
                  Am ajuns ........
                  Stimate domn din cate observ in pozele care le-ati dat de pe forum, exist aun proiect deja realizat! Drept urmare tot ce se discuta aici poate fi de ajutor in a "verifica" proiectul pe care il aveti.

                  Faptul ca
                  Postat în original de Isleman
                  Total necesar : 19 Circuite Lumina , 31 Prize , 12 Intrerupatoare
                  au reiesit atatea circuite, prize, intrerupatoare nu ar trebui sa va puna un semn de intrebare. Parerea mea e ca ar fi fost un pericol sa rezulte un nr foarte mic de circuite cu un numar foarte mare de intrerupatoare prize si corpuri de iluminat. (o prima verificare!)
                  Numarul de circuite mai mare este posibil sa tina cont atat de puterea consumatorilor cat si echilibrarea consumului pe faze (faza de proiect)

                  Avand in vedere ca ati estimat ca putere consumata 8 kW si, consider eu, putere instalata de 12 kW presupun ca aveti aceasta estimare conform proiectului.

                  Avand in vedere ca este o putere instalata mai mare de 6 kW conform normativ I7 alimentarea imobilului dvs. va trebui sa fie OBLIGATORIU una trifazata.

                  Protectiile diferentiale se stabilesc functie de consumatori si functie de locul de protectie. Sa nu uitam ca o protectie diferentiala se va monta in cascada functie de protectiile anterioare acesteia.

                  In orice caz o protectie diferentiala pentru un circuit in care intervine omul, "salva vita" cum zic italienii, nu trebuie sa depaseasca 30mA.
                  Ca protectie pe circuit general aceasta poate fi de 100mA respectiv 300mA

                  Cu exceptia consumatorilor care ii aveti trifazati, conform normativ I7 ciruitele monofazate pentru prize va fi de 2.5 mm iar pentru iluminat (inclusiv coloana) de 1.5mm
                  Pentru consumatorii trifazati aceste alimentari se dimensioneaza functie de consumatori (asa cum probabil reiese din proiectul dvs.)

                  Postat în original de raducu_ilie
                  [...] pentru cada cu vibromasaj v-am recomandat 10 mA ptr ca inima se opreste intre 50-60 mA. Ideea este ca dvs trebuie sa iesiti viu din acea cada. mai ales daca suferiti de afectiuni cardiace etc. [...]
                  Aduc la cunostinta ca producatorul cazilor cu hidromasaj prevede in cartea tehnica protectia diferentiala necesara a fi utilizata pe circuitul de alimentare a cazii! desigur protectia diferentiala cea mai sensibila (10mA, nu cred ca este mai mica) va protejeaza mai bine.

                  Mai mult uitati-va in proiect sa vedeti structura tabloului electric sa verificati protectiile diferentiale instalate pe circuite si daca protectia cirucitelor tine cont sau nu de instalarea in vila dvs. de sobe.

                  ca pret de realizare (doar manopera) pentru instalatie in general din cunostintele mele pretul minmi acceptat (unitar) este de 100 RON pentru loc de priza sau lampa (pret ce include intrgul traseu de la tablou la consumator circuit doze inrerupatoare etc.) Tabloul electric instalat aproximativ 200-250 RON.

                  Chiar sunt curios daca se vehiculeaza si alte preturi pentru manopera.

                  Cu stima
                  Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                  Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                  Electrician autorizat IIA + IIB

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1440

                    #39
                    Cam mare pretul (in opinia mea) . 50-70 ron de loc cred ca e suficient .


                    @Codex
                    Cate circuite ai pune la o astfel de constructie ?


                    Va salut .

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6453

                      #40
                      Re: Proiectat instalatie electrica P+M

                      Postat în original de Codex
                      [...] ca pret de realizare (doar manopera) pentru instalatie in general din cunostintele mele pretul minmi acceptat (unitar) este de 100 RON pentru loc de priza sau lampa (pret ce include intrgul traseu de la tablou la consumator circuit doze inrerupatoare etc.) Tabloul electric instalat aproximativ 200-250 RON.
                      Chiar sunt curios daca se vehiculeaza si alte preturi pentru manopera. Cu stima
                      Pot să vă spun că, în Bucureşti, se lucrează şi la preţul de 35 ron pe "aparat".
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Codex
                        Membru
                        • 12.mai.2006
                        • 253

                        #41
                        dupa cum a precizat d-l Isleman ar avea urmatorii consumatori:

                        Cuptor Electric (1 circuit de forta)

                        Plita electrica (1 circuit de forta)

                        Frigider
                        Congelator
                        Cuptor Microunde 1000 W (1 circuit impreuna cu frigider si congelator)

                        Robot Bucatarie (dupa putere si daca este utilizat in mod constant ... cred ca un circuit separat)

                        Fier calcat
                        TV LCD 106 CM
                        Amplificator + Boxe
                        Playstation
                        3 x Tv pentru dormitoare +Birou
                        Computer + Monitor pt birou
                        (functie de arenjarea lor cam 2 circuite)

                        Aer Conditionat (1 circuit de purete)


                        Posibil cada cu vibromasaj (1 circuit de putere. De altfel sunt unii producatorii care nici nu accepta montarea lor pe circuite comune)

                        deci cam 8 circuite doar pentru circuitele de putere. Dar asta este o estimare vizuala. dintr-o proiectare amanuntita pot reiesi in clar cate circuite sunt necesare

                        pentru iluminat:

                        parter - aproximativ 2 circuite
                        plan etaj 2 circuite si posibil un al treilea ce va prelua si o parte din parter (depinde de puterea pentru iluminat instalata)

                        iluminat 5 circuite

                        daca se ia in calcul si un circuit de iluminat de siguranta (nu stiu daca este sau nu prevazut in proiectul dansului)

                        8 putere + 6 iluminat = 14 circuite.

                        Daca domnul Isleman a afirmat ca are 19 circuite ... probabil ca in proiect s-au prevazut circuite de forta si pentru alti consumatori unici pe circuit precum masina de spalat (care nu a fost amintita intre consumatorii de mai sus)

                        Sper ca estimarea mea, bazata doar pe doua imagini este una corecta.
                        Daca sunt obiectii sau corectii as fi fericit sa le primesc.

                        Cat priveste pretul manoperii si mie mi se pare ridicat dar este unul practicat (ce este corect nu constant)

                        Cu stima
                        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                        Electrician autorizat IIA + IIB

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          #42
                          In ceea ce priveste pretul.. 50 - 70 lei in zona mea (Gorj ). In acest pret intra proiectul, manopera ( trasat, taiat, pozat, legat, verificat, montat corpuri si aparate, etc). La tablou, 3 - 5 euro pe siguranta monofazat bipolara si cca 5 - 7 euro pe siguranta trifazata.
                          Cat priveste proiectul...ala e generat de program in urma a ceea ce face arhitectul cu dispunerea aparatelor si a corpurilor. Prizele de langa geamuri sunt exemple "bune". Ca sa nu amintesc de regula de documentatiile tehnice care incep cu ..." se foloseste conductor AFY pentru intreaga instalatie , montajul sau fiind in tencuiala....".
                          Stima tuturor!
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • Isleman
                            Incepator
                            • 14.sep.2009
                            • 24

                            #43
                            Re: Proiectat instalatie electrica P+M

                            Postat în original de Codex
                            1. Stimate domn din cate observ in pozele care le-ati dat de pe forum, exist a un proiect deja realizat! Drept urmare tot ce se discuta aici poate fi de ajutor in a "verifica" proiectul pe care il aveti.


                            2. Avand in vedere ca ati estimat ca putere consumata 8 kW si, consider eu, putere instalata de 12 kW presupun ca aveti aceasta estimare conform proiectului.

                            3. ca pret de realizare (doar manopera) pentru instalatie in general din cunostintele mele pretul minmi acceptat (unitar) este de 100 RON pentru loc de priza sau lampa (pret ce include intrgul traseu de la tablou la consumator circuit doze inrerupatoare etc.) Tabloul electric instalat aproximativ 200-250 RON.

                            C
                            1. Proiectul pentru partea electrica nu este inca executat. Casa am terminat-o la rosu prin 2005 dar cum am avut altele de realizat , intre timp nu am mai progresat. Schitele le-am facut eu in Chief Architect si am introdus prizele/comutatoarele/luminile acolo unde am crezut ca sunt necesare.

                            2. Cei 8 KW i-am adus in discutie doar ca un exemplu dar nu stiu exact inca ce consum o sa am. Nici nu stiu daca are sens sa declar o putere mare mai ales ca mai mult ca sigur in prima faza nu o sa locuiesc acolo,poate max o luna pe an. Am inteles ca totusi costurile pentru trifazic sunt mai ridicate ( bransament, instalatie etc).

                            3. Am pus cateva intrebari si se pare ca in zona Buzau preturile sunt in jur de 40 ron pe loc de priza sau de lampa.Sa fiu sincer si mie mi s-au parut cam piperate preturile la 100 de ron .

                            Multumesc mult pt sugestii

                            Comentariu

                            • Isleman
                              Incepator
                              • 14.sep.2009
                              • 24

                              #44
                              Postat în original de Codex
                              dupa cum a precizat d-l Isleman ar avea urmatorii consumatori:

                              1.Cuptor Electric (1 circuit de forta)
                              Plita electrica (1 circuit de forta)



                              2.Daca domnul Isleman a afirmat ca are 19 circuite ... probabil ca in proiect s-au prevazut circuite de forta si pentru alti consumatori unici pe circuit precum masina de spalat (care nu a fost amintita intre consumatorii de mai sus)
                              1. Ma intrebam daca plita si cuptorul nu se pot include pe acelasi circuit de forta . Cel putin aici unde stau acum in UK chiar mi-am schimbat plita cu una vitroceramica si am constatat ca si cuptorul este legat pe acelasi circuit.

                              2.Poate exprimarea mea nu a fost cea mai fericita .In postarea mea initiala eu m-am referit la 19 circuite de lumina dar de fapt ma refeream la conexiuni fizice catre punctele de luminat.Acum inteleg ca de fapt pe un circuit se pot monta mai multe prize etc.

                              Comentariu

                              Procesare...