Control tensiune electrica curent continuu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mugurente
    Incepator
    • 21.sep.2009
    • 16

    #16
    iata ce-mi recomanda persoana cu care am facut partea chimica a instalatiei. o solutie pe care o folosesc ceilalti clienti de-ai lui care fac galvanizari, si anume:
    1.autotransformator 2KW
    2.transformator de la un aparat de sudura de 150 sau 200 A
    3.punte redresoare
    4.voltmetru si ampermetru.
    sa fie o greseala undeva?

    Comentariu

    • Codex
      Membru
      • 12.mai.2006
      • 253

      #17
      Postat în original de mugurente
      iata ce-mi recomanda persoana cu care am facut partea chimica a instalatiei. o solutie pe care o folosesc ceilalti clienti de-ai lui care fac galvanizari, si anume:
      1.autotransformator 2KW
      2.transformator de la un aparat de sudura de 150 sau 200 A
      3.punte redresoare
      4.voltmetru si ampermetru.
      sa fie o greseala undeva?
      Nu vad o grseala.
      dupa aparatajul indicat, probabil ca veti utiliza autotransformatorul in primarul transformatorului pentru a regla progresiv parametrii acestuia.
      practic circuitul complet va fi autotransformator (2kVA) -> transformator (200A, 1V, 2kVA) -> punte redresoare -> aparataj de masura (ampermetru 200A, voltmetru 250V)-> instalatie galvanizare

      Cu stima
      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

      Electrician autorizat IIA + IIB

      Comentariu

      • dumitrescu
        Membru marcant
        • 14.sep.2008
        • 330

        #18
        Diodele trebuie sa fie de tensiuni mici altfel caderea de tensiune dupa trecerea prin diode va fi mare si nu veti rezolva nimic

        Comentariu

        • mugurente
          Incepator
          • 21.sep.2009
          • 16

          #19
          va multumesc pentru interventie. imi puteti recomanda un model anume de diode sau de punte redresoare ca sa le pot cauta?

          Comentariu

          • mugurente
            Incepator
            • 21.sep.2009
            • 16

            #20
            poate ca trebuia sa definesc altfel problema de la inceput.
            1.cumpar un aparat de sudura cu plaja reglabila de amperaj intre 0 si 130A
            2.atasez la iesire o punte redresoare de amperaj mare.
            e corect nu tensiunea imi trebuie variabila ci amperajul.si pentru asta folosesc reglajul aparatului de sudura.

            problema e ca aparatul are la iesire o tensiune de 24 de volti.
            cum sa fac cit mai simplu,in afara de rebobinare ca ma depaseste, sa reduc aceasta tensiune la 6 volti, sau ideal la 3.?

            Comentariu

            • mugurente
              Incepator
              • 21.sep.2009
              • 16

              #21
              ok. am inceput cautarile pe schema autotransformator 2KW-transformator 150A si redresor. pare a fi o solutie probata pina la urma. DAR.
              1.am gasit autotransformator si transformator
              2.ce fel de punte sau diode imi recomadati sa folosesc? adica ce specificatii.

              multumesc inca o data tuturor.

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1104

                #22
                Am si eu citeva variante: 1) Utilizati aparatul de sudura dar, mai faceti o infasutare secundara, peste cea din fabrica, din care scoateti tensiunea pentru electroliza; 2) Folositi invertorul electronic, va conectati cu un transformator pe ferita direct in infasurarea secundara a invertorului. Redresarea o faceti, in acest caz, cu diode speciale; 3) Folositi aparatul de sudura si in secundar folositi punte (semipunte sau tiristor si punte) comandata cu un TUJ.
                Va recomand prima varianta, pentru simplitate. Diodele trebuie sa fie de minim 200A. La aceasta varianta, investitia este minima, mai putin diodele si puteti folosi si aparatul de sudura pentru scopul initial. Daca nu gasiti diode, va pot recomanda si o varianta la indemina.
                Ar fi fost mai simplu daca ati fi gasit un bobinator care v-ar fi construit transformatorul pentru ceea ce vreti. Un transformator de maxim 2Kw ar fi fost suficient.

                Comentariu

                Procesare...