Instalatie electrica pentru galvanoplastie cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mugurente
    Incepator
    • 21.sep.2009
    • 16

    Instalatie electrica pentru galvanoplastie cupru

    salutari tuturor.
    vreau sa-mi construiesc o baie de depunere de cupru. pentru asta am nevoie de partea electrica cu specificatiile urmatoare:transformator si redresor curent continuu de amperaj mare (pina la 200 de Amperi) si cu posibilitate de reglare a tensiunii la iesire intre 1 si 6 volti. cunoasteti pe cineva care poate construi asa ceva? sunt dispus sa platesc. cit trebuie. multumesc si apreciez sincer orice parere.
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    Pentru realizarea transformatorului va recomand sa luati legatura cu un atelier de bobinaj electric. Mai mult ca sigur va va fi solicitata puterea transformatorului.

    Pentru partea de redresare cautati sa realizati o punte de redresare (nu e greu de realizat gasiti scheme pe internet), eventual pentru filtrare utilizati dupa caz si un condensator. Diodele pentru un curent de 200A sunt scumpe.

    Cu stima
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • mugurente
      Incepator
      • 21.sep.2009
      • 16

      #3
      multumesc frumos pentru raspuns.tocmai asta e problema ca nu am reusit sa gasesc vreun atelier de bobinaj. tot eu am postat mesajul cu transformatorul de sudura in curent continuu (in magazin ii spune invertor, nu stiu sigur daca e corect) si ma intreb daca acest aparat poate fi adaptat avind in vedere ca are in compunere transformator si redresor.

      nici nu stiu unde sa ma adresez mai exact.
      multumesc inca o data si sper sa gasesc o solutie cit de curind.
      o zi buna

      Comentariu

      • mugurente
        Incepator
        • 21.sep.2009
        • 16

        #4
        am gresit si imi cer scuze tuturor. am deschis doua topicuri despre acelasi lucru. cum sa fac sa il inchid pe acesta? multumesc

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1441

          #5
          Pentru o tensiune de maxim 6 Volti poti rebobina secundarul unui aparat de sudura . Cat despre "dioda redresoare" poti folosi element redresor cu seleniu Sau daca nu gasesti la amperajul pe care il vrei poti lega in paralel mai multe diode redresoare .

          Comentariu

          Procesare...