Spoturi pe arcada exterioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristii
    Incepator
    • 25.sep.2009
    • 1

    Spoturi pe arcada exterioara

    Buna ziua,

    As vrea sa stiu daca se pot monta spoturi pe arcada de la intrare in casa, tin sa precizez ca este pus termosistemul, iar in acest caz sunt nevoit sa dau jos termoizolatia de la arcada? Si va rog daca puteti sa-mi dati niste sfaturi in acest sens...

    Multumesc.
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    De dat jos nu o sa o dati jos numai ca o sa fiti nevoit sa faceti cateva mici modificari la ea. Spoturile sa fie de exterior, si sa le montati folosind o bucata de teava de PVC apropiata ca si diametru de diametrul exterior al spotului. Puteti proba acest lucru la magazinele de specialitate incercand cu un spot pe diferite diametre. Dupa ce ati gasit teava corecta, o taiati la dimensiunea necesara si lasati in plus inca 2-3 cm pentru fire. Intre ele va trebui fie sa veniti cu un pat cablu prins pe termosistem (solutii de prindere al acestuia exista), fie sa faceti niste canale intre spoturi prin care sa introduceti cablul de alimentare necesar. Ati putea folosi Cyyf sau Myym. Ramane la alegerea dvs. Stima!
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Re: Spoturi pe arcada exterioara

      Postat în original de cristii
      Buna ziua,

      As vrea sa stiu daca se pot monta spoturi pe arcada de la intrare in casa, tin sa precizez ca este pus termosistemul, iar in acest caz sunt nevoit sa dau jos termoizolatia de la arcada? Si va rog daca puteti sa-mi dati niste sfaturi in acest sens...

      Multumesc.
      Nu cred ca le puteti monta fara sa distrugeti ceva pe acolo...si mai trebuie tras si curent ... + ca spoturile clasice se incing + ca au un consum ridicat = mai bine cautati alta varianta in care sa puteti folosi becuri economice sau ( daca va tine ) becuri cu leduri ...
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #4
        Cand am explicat cum am facut eu, banuiesc ca se subintelege ca trebuiesc facute cateva mici reparatii dupa. Binenteles ca nu se ajunge la refacerea totala a termosistemului.
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Cea mai grea parte e cu trasul firelor daca nu va convine sa fie aparente. Ori folositi spot-uri de puteri f mici 10-15W ori folositi solutii LED ca sa degaje cat mai putina caldura sa nu existe probleme.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...