Instalatii casa P+M

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionutneagu
    Incepator
    • 19.iul.2009
    • 9

    Instalatii casa P+M

    Pentru a nu avea surprize din partea marilor mesteri, am avea nevoie de niste pareri avizate in legatura cu modul in care sa fac instalatiile elctrice.
    Am atasat schitele casei si amplasamentul prevazut pentru instalatii.
    Mentionez ca am instalat si trifazic instalat.

    Astept sugestii si idei prin care sa imbunatateasc amplasamentul actual.
    Cat si o eventuala echilibrare a instalatiilor.
    Ce a-s dori sa stiu este:
    -ce marime sa aiba tabloul?
    -cate sigurante?
    -Tipul cablului ce trebuie folosit?

    Un electrician propunea doua sigurante de 220 si doua de trifazic, de altfel mai spunea acelasi electrician ca nu am nevoie de inpamantare si ca nulul de lucru inlocuieste impamantarea, mai am nevoie sau nu de impamantare?


    Multumesc anticipat
    Fișiere Atașate
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Sinteti sigur ca acesta este planul etajului ? 4 wc-uri de serviciu si fara o baie ??? Asa ramine planul ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru marcant
      • 22.mar.2007
      • 336

      #3
      Re: Instalatii casa P+M

      Postat în original de ionutneagu
      Pentru a nu avea surprize din partea marilor mesteri, am avea nevoie de niste pareri avizate in legatura cu modul in care sa fac instalatiile elctrice.
      Am atasat schitele casei si amplasamentul prevazut pentru instalatii.
      Mentionez ca am instalat si trifazic instalat.

      Astept sugestii si idei prin care sa imbunatateasc amplasamentul actual.
      Cat si o eventuala echilibrare a instalatiilor.
      Ce a-s dori sa stiu este:
      -ce marime sa aiba tabloul?
      -cate sigurante?
      -Tipul cablului ce trebuie folosit?

      Un electrician propunea doua sigurante de 220 si doua de trifazic, de altfel mai spunea acelasi electrician ca nu am nevoie de inpamantare si ca nulul de lucru inlocuieste impamantarea, mai am nevoie sau nu de impamantare?


      Multumesc anticipat
      Ala nu este electrician care a spus ca nu ai nevoie de impamantare

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        Re: Instalatii casa P+M

        Postat în original de DanielF_67
        Postat în original de ionutneagu
        Pentru a nu avea surprize din partea marilor mesteri, am avea nevoie de niste pareri avizate in legatura cu modul in care sa fac instalatiile elctrice.
        Am atasat schitele casei si amplasamentul prevazut pentru instalatii.
        Mentionez ca am instalat si trifazic instalat.

        Astept sugestii si idei prin care sa imbunatateasc amplasamentul actual.
        Cat si o eventuala echilibrare a instalatiilor.
        Ce a-s dori sa stiu este:
        -ce marime sa aiba tabloul?
        -cate sigurante?
        -Tipul cablului ce trebuie folosit?

        Un electrician propunea doua sigurante de 220 si doua de trifazic, de altfel mai spunea acelasi electrician ca nu am nevoie de inpamantare si ca nulul de lucru inlocuieste impamantarea, mai am nevoie sau nu de impamantare?


        Multumesc anticipat
        Ala nu este electrician care a spus ca nu ai nevoie de impamantare
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • ionutneagu
          Incepator
          • 19.iul.2009
          • 9

          #5
          Vanghelie electricianul

          Desi electricianul semana frapant cu domnul Vanghelie nu numai la colorit, insa si la vorba, el era de fapt elecricianul de serviciu care venise la un deranjament (trimis de Electrica!!!).

          Mi-a si propus serviciile pentru realizarea instalatiei.

          Din aceasta cauza doresc sa acumulez cat mai multe cunostinte inainte de a intalni astfel de "Vangh."

          Multumesc pentru raspunsuri

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1441

            #6
            Parter :
            O siguranta trifazica , doua sigurante de lumina , trei sigurante pentru prize = 8
            La fel poti folosi si pentru etaj .

            Folosesti conductor de 1,5mm pentru lumini si 2,5 mm pentru prize .
            Sa ii dai o palma din partea mea domnului "electrician" .

            Comentariu

            • ggelu
              Membru marcant
              • 28.apr.2009
              • 394

              #7
              Da' masina de spalat rufe unde o montezi ? Ai in perspectiva si masina de spalat vase ?
              Plita / cuptorul sunt electrice ?
              Centrala ?

              Comentariu

              • ionutneagu
                Incepator
                • 19.iul.2009
                • 9

                #8
                alte instalatii

                Masina de spalat este in bucatarie langa o eventuala masina de spalat vase.
                centrala este in beci, cu hidroforul.
                Cada este cu hidromasaj.

                Comentariu

                • ggelu
                  Membru marcant
                  • 28.apr.2009
                  • 394

                  #9
                  Pentru parter ai nevoie pentru consumatorii monofazici : una ( doua ) sigurante monofazate pentru lumina ( 10 A) + cinci pentru prize ( 16A masina de spalat rufe + 16A cea de vase + 10 A rest bucatarie + 10 A rest parter ) + una de 6A cu VIGI 30 mA pentru priza baie
                  Nu retin : cada este la parter ? Daca da o sig 16 A cu VIGI 30 mA pentru ea.
                  La Etaj : 1 ( sau 2 ) pentru lumini , doua pentru prize normale ( 10A ) si una 10A cu VIGI 30 mA pentru priza bai.
                  Te poti gandi la doua tablouri ( unul principal la parter si unul la etaj) in cazul in care ai alte fantezii ( lumina comandata prin teleruptori de exemplu ...) .
                  Ar trebui facuta o impartire pe faze : masina de spalat rufe pe o faza + bucatarie , cada cu hidromasaj pe alta + prize baie ; rest prize + iluminat pe ultima.
                  Pentru tot ce inseamna prize baie , masini de spalat , alte electrocasnice mari ai nevoie de prize cu impamantare.
                  Tot ce ti-am scris este doar informativ nu ar strica sa consulti pe cineva in domeniu pentru ca este pacat sa realizezi lucrarea ( vezi ca nu este ieftina ) si apoi sa constati ca te-ar fi costat f. putin pentru anumite optiuni ( ca de ex. comenzi multuiple ale iluminatului, iluminat exterior...) iar la momentul respectiv nu ai cablu tras / pereti inchisi...
                  Nu ti-am dimensionat siguranta principala - pe aia ti-o impune bransamentul.

                  Comentariu

                  • electricman
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2009
                    • 690

                    #10
                    Re: alte instalatii

                    Postat în original de ionutneagu
                    Masina de spalat este in bucatarie langa o eventuala masina de spalat vase.
                    centrala este in beci, cu hidroforul.
                    Cada este cu hidromasaj.
                    Toate cele mentionate mai sus trebuie sa fie pe circuite separate,cu mentiunea ca pentru cada cu hidromasaj trebuie sa pui o siguranta diferentiala de 16 A cu 10mA.Pentru a avea o instalatie electrica sigura pune-ti electricianul (nu pe neamul lui vanghelie )sa faca un desen
                    cu trasee, dimensionarea circuitelor,etc,le pui pe forum si vedem daca este bine.Oricum,meseriasul trebuie sa stie clar ce are de facut,fiindca in mod normal trebuia sa aveti proiectul de interioare.Succes!
                    -TOATE PRIZELE TREBUIE SA AIBA NUL DE PROTECTIE!
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                    Comentariu

                    • ionutneagu
                      Incepator
                      • 19.iul.2009
                      • 9

                      #11
                      Am primit niste schite facute de cineva pe forum, poate este util sa va dati cu parerea.

                      Schitele atasate plus dimensionarea circuitelor.

                      C1 - aproximativ 864W - siguranta diferentiala 30 mA, 6A - conductor pentru circuit Cu 1.5 mm - faza T
                      C2 - aproximativ 1080W - siguranta diferentiala 30 mA, 6A - conductor pentru circuit Cu 1.5 mm - faza S
                      C3 - aproximativ 2000W - siguranta diferentiala 30 mA, 16A - conductor pentru circuit Cu 2.5 mm - faza R
                      C4 - aproximativ 2500W - siguranta diferentiala 30 mA, 16A - conductor pentru circuit Cu 2.5 mm - faza T
                      C5 - aproximativ 1500W - siguranta diferentiala 30 mA, 10A - conductor pentru circuit Cu 2.5 mm - faza R
                      C6 - aproximativ 2000W - siguranta diferentiala 30 mA, 16A - conductor pentru circuit Cu 2.5 mm - faza S

                      Multumesc
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #12
                        Pai si dvs ce faceti acuma, il verificati pe cel care si-a pierdut timpul, facandu-le? Nu e prea corect, nu credeti? Oricum ceea ce este aici pe forum este orientativ. Electricianul autorizat care o sa va execute instalatia este cel care decide ce si cum. Tot el poarta si raspunderea legala pentru eventualele pagube. O zi buna!
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • electricman
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2009
                          • 690

                          #13
                          Postat în original de ionutneagu
                          Am primit niste schite facute de cineva pe forum, poate este util sa va dati cu parerea.

                          Schitele atasate plus dimensionarea circuitelor.

                          C1 - aproximativ 864W - siguranta diferentiala 30 mA, 6A - conductor pentru circuit Cu 1.5 mm - faza T
                          C2 - aproximativ 1080W - siguranta diferentiala 30 mA, 6A - conductor pentru circuit Cu 1.5 mm - faza S
                          C3 - aproximativ 2000W - siguranta diferentiala 30 mA, 16A - conductor pentru circuit Cu 2.5 mm - faza R
                          C4 - aproximativ 2500W - siguranta diferentiala 30 mA, 16A - conductor pentru circuit Cu 2.5 mm - faza T
                          C5 - aproximativ 1500W - siguranta diferentiala 30 mA, 10A - conductor pentru circuit Cu 2.5 mm - faza R
                          C6 - aproximativ 2000W - siguranta diferentiala 30 mA, 16A - conductor pentru circuit Cu 2.5 mm - faza S

                          Multumesc
                          Banuiesc ca dumneavoastra i-ati spus cam ce consumatori aveti in casa,de a putut sa calculeze incarcatura fiecarui circuit.Din punct de vedere al dimensionarii sigurantelor(care este corecta) eu unul as fi mers pe marirea cu o treapta ,la fel si la conductor,in plus o siguranta trifazata ca intrerupator general(nu e obligatoriu,dar este practic).Circuite separate pt prizele care alimenteaza calculatoarele ,dozele(centralizatoare) de legatura le-as monta numai pe holuri(estetic si practic).In concluzie ,schema facuta este buna ,instalatia electrica este fiabila,moderna,cel care a facut-o stie meserie.Sa nu creada ceilalti forumisti ca o laud degeaba,nu e facuta de mine
                          Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            #14
                            Dle electricman, eu sunt de acord cu dvs ca dozele arata uneori inestetic. Dar cum realizati lucrul acesta la o camera care are 3 prize? Exceptand tavanele de rigips ..la celelalte e destul de greu. Si ma refer la posibilitatea de a inlocui traseele in cazul unei avarii. Daca depasesti 3 coturi de 90 de grade deja ai o problema. De la 4 incolo..zeita Fortuna trebuie sa traga de ele. In rest, sunt de acord cu dvs. O siguranta generala alaturi de cele principale pentru parter si etaj, toate trei trifazate. De aici incolo, tine de cum se va face distributia. Stima!
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • electricman
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2009
                              • 690

                              #15
                              Postat în original de raducu_ilie
                              Dle electricman, eu sunt de acord cu dvs ca dozele arata uneori inestetic. Dar cum realizati lucrul acesta la o camera care are 3 prize? Exceptand tavanele de rigips ..la celelalte e destul de greu. Si ma refer la posibilitatea de a inlocui traseele in cazul unei avarii. Daca depasesti 3 coturi de 90 de grade deja ai o problema.


                              Normal ca nu depasesti 3 coturi,dar solutia este de principiu si numai daca constati la fata locului ca este posibila o aplici
                              Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                              Comentariu

                              Procesare...