Variator pe cabluri de lumina transparente?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    Variator pe cabluri de lumina transparente?

    buna ziua!am si eu de montat la cineva niste variatoare dar in loc de bec cu incandescentza sunt cablurii de lumina transparenta(gen de craciun) si sincer nu stiu daca da un randament bun si cat o sa dureze pt ca nu am montat variator pe cabluri de lumina pana acum.Momentan le aprinde din siguranta automata un alt mod de aprinde care ar pute fi!?Locatia este o sala de jocurii de noroc cablurile sunt cam 10bucati pe diferite colturi.Dvs ce parere avetzi pot pune cablurile acele pe variatoare,si daca merge un variator de 400w are fi bun pe cele 10cabluri?Va multumesc pt raspunsurile acordate.Va salut
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    cabluri transparente va referiti la cablu optic sau la acele cordoane luminoase care impodobesc muchiile caselor de sarbatori?

    Cu stima
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • Habib
      Membru
      • 23.mai.2007
      • 195

      #3
      cel care inpodobesc muchiile caselor de sarbatori....in general nu numai casele se inpodobesc am vazut dar si bazie de iarna da o lumina mai puternica pe ei...Ce zicetzi pot sa pun asa ceva pe variator!?

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1440

        #4
        Postat în original de Habib
        cel care inpodobesc muchiile caselor de sarbatori....in general nu numai casele se inpodobesc am vazut dar si bazie de iarna da o lumina mai puternica pe ei...Ce zicetzi pot sa pun asa ceva pe variator!?
        Daca foloseste becuri incandescente da .

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Acele furtune luminoase au de regula special pentru ele variatoare si anumite automate care aprind si sting lumina in diverse moduri. Puteti instala acel montaj in tavanul de rigips si comutatorul respectiv sa il aduceti langa intrerupatorul din camera respectiva.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • DM7
            Membru
            • 13.apr.2006
            • 287

            #6
            Re: Variator pe cabluri de lumina transparente?

            Postat în original de Habib
            buna ziua!am si eu de montat la cineva niste variatoare dar in loc de bec cu incandescentza sunt cablurii de lumina transparenta(gen de craciun) si sincer nu stiu daca da un randament bun si cat o sa dureze pt ca nu am montat variator pe cabluri de lumina pana acum.Momentan le aprinde din siguranta automata un alt mod de aprinde care ar pute fi!?Locatia este o sala de jocurii de noroc cablurile sunt cam 10bucati pe diferite colturi.Dvs ce parere avetzi pot pune cablurile acele pe variatoare,si daca merge un variator de 400w are fi bun pe cele 10cabluri?Va multumesc pt raspunsurile acordate.Va salut
            Acele "cabluri de lumina" au o anumita putere(consum)/metru. Nu mai retin, parca 15 W / m. Daca aveti posibilitatea cautati inscriptiile de pe ele si acolo veti gasi scris. Atunci masurati cati metri liniari sunt de toti, si aflati putera totala consumata. Daca puterea totala este sub 400 W atunci le puteti trece prin acel variator pe toate. Daca insa nu, atunci le veti monta mai multe variatoare pe grupe. De ex. grupe = colturi. Eficienta luminozitati va fi OK. Cat despre cat o sa dureze, asta depinde de fiabilitatea variatorului. Cat despre inserarea unui intrerupator, o modaliate ar fi ca sa ii montati langa siguranta un teleruptor (TR) si refaceti legaturile legand TR aval de sig. Iar acest TR il veti comanda de la distanta printr-un intrerupator pulsant. Sau un releu cu un intrerupator
            Sper sa va fie de folos

            Comentariu

            • Habib
              Membru
              • 23.mai.2007
              • 195

              #7
              va multumesc pt rasp acordate...Nu mai am cum sa ma uit pe ele pt ca sunt deja montate eu treb sa montez variatorul sau variatoarele sa vad cati metri sunt si cu ajutorul lui DM7 o sa aflu puterea totala consumata....

              Comentariu

              Procesare...