Instalatie electrica pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • anacubasa
    Incepator
    • 07.aug.2007
    • 2

    Instalatie electrica pod

    Buna ziua,

    Locuiesc intr-o casa veche, jumatate construita din barna iar cealalta jumatate din caramida. Anul acesta am inaltat podul pentru a obtine un spatiu mai mare de depozitare. Problema este urmatoarea: instalatia electrica este intinsa pe tot podul, prinsa de grinzi, iar eu as dori sa pun scandura pe toata suprafata lui (iar pe dedesubt sa izolez cu vata de 10), dar nu stiu ce sa fac cu instalatia electrica.
    Aveti vreo idee ce pot face in aceasta situatie?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    In ce stare este instalatia? In ce an a fost executata? Tuburile prin care sunt trase conductoarele sunt metalice?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 690

      #3
      Re: Instalatie electrica pod

      Postat în original de anacubasa
      Buna ziua,

      Problema este urmatoarea: instalatia electrica este intinsa pe tot podul, prinsa de grinzi, iar eu as dori sa pun scandura pe toata suprafata lui (iar pe dedesubt sa izolez cu vata de 10), dar nu stiu ce sa fac cu instalatia electrica.
      Aveti vreo idee ce pot face in aceasta situatie?


      Ati putea alege intre refacerea instalatiei electrice si pozarea ei intr-un mod in care sa nu prezinte nici un risc(tot in podeaua mansardei)sau (recomandat)refacerea instalatiei si pozarea ei pe peretii de caramida.Oricum ar fi chemati un electrician din localitatea dumneavoastra care sa isi asume raspunderea pentru solutia aleasa.Numai bine!
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • anacubasa
        Incepator
        • 07.aug.2007
        • 2

        #4
        Intrucat casa este a sotului, nu stiu exact cand a fost facuta aceasta instalatie, dar ma interesez.
        Firele sunt trase prin tuburi metalice prinse pe partea superioara a grinzilor, acolo unde ar veni batuta scandura. Eu ma gandeam sa inlocuim tuburile vechi si sa le pozam pe laterala grinzilor. Dar nu stiu daca este bine, avand in vedere ca spatiul dintre grinzi, va fi umplut cu vata.
        Am sa rog un electrician local sa vina sa se uite si sa-mi dea o solutie.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Pastrati respectivele tuburi si ridicati instalatia la nivelul dorit de dvs. Este o solutie sigura. Binenteles acest lucru sa fie facut de catre un electrician.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • ionutdriver
            Membru
            • 04.oct.2009
            • 116

            #6
            Prin peretii de ghips carton izolati pe interior cu vata minerala, ce fel de tuburi trebuie sa folosesc? Din metal sau se pot pune si din plastic?

            Comentariu

            • ionutdriver
              Membru
              • 04.oct.2009
              • 116

              #7
              Prin peretii de ghips carton izolati pe interior cu vata minerala, ce fel de tuburi trebuie sa folosesc? Din metal sau se pot pune si din plastic?

              Comentariu

              • iuliutz
                Membru Marcant
                • 11.nov.2007
                • 457

                #8
                nu stiu ce zice legea, insa eu am pus din plastic, deoare stau la bloc si nu cred ca ao sa imi roada soarecii instalatia.
                "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
                Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

                Comentariu

                • Codex
                  Membru
                  • 12.mai.2006
                  • 253

                  #9
                  Postat în original de driver®
                  Prin peretii de ghips carton izolati pe interior cu vata minerala, ce fel de tuburi trebuie sa folosesc? Din metal sau se pot pune si din plastic?
                  daca gipscartonul si vata sunt ignifuge - plastic -, in caz contrar conform normativ I7 tuburi metalice
                  Totusi indiferent cum ar fi eu as opta pentru tuburi metalice. Sunt mai trainice si mai sigure.

                  Cu stima
                  Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                  Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                  Electrician autorizat IIA + IIB

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #10
                    De cand lucrez in bransa, nu am vazut vreodata o instalatie executata in rigips cu tuburi metalice. Poate o exista, dar eu nu am vazut. Tuburile de plastic, (tuburile Bergman) sunt suficiente. Vedeti ca profilele de rigips au in ele practicate niste decupaje pe unde puteti sa treceti instalatia dvs. Stima.
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12229

                      #11
                      Mai exista ....
                      Fișiere Atașate
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #12
                        Dle Mircea asta este o instalatie facuta de dvs. E un inceput. Pentru mine este singura vazuta in toti anii mei de activitate ca si electrician. In rest, exista doar cu tuburi PVC sau cu copex de plastic. Ca sa faci o instalatie cum ati facut dvs, la un bloc de 4 etaje cu birouri in sistemul descris de dvs si luand in calcul ca metrul de copex metalic este de cca 2 lei la 20 mm diametru...va puneti in cap beneficiarul. Rigipsul nu este inflamabil si de cele mai multe ori vata izolatoare este si ea neiflamabila. Tuburile de PVC sunt p solutie mai mult decat satisfacatoare. In rest, o lucrare buna, exceptand faptul ca respectivul copex ar fi trebuit pozat pe ceva care sa il indeparteze cu cca 3 cm de suprafata pe care este pozat. Asta se aplica binenteles la suparafetele inflamabile, adica lemn. In rest, este ok. Stima.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12229

                          #13
                          Aveti dreptate, este greu sa lamuresti pe cineva sa faca un lucru mai scump si poate chiar mai bun ....
                          Ca varianta , pt mansarde , macar sa se foloseasca circuite bine dimensionate , pe tuburi separate si tot este bine , se mai elimina din posibilele evenimente neplacute !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 690

                            #14
                            Postat în original de Mircea G
                            Aveti dreptate, este greu sa lamuresti pe cineva sa faca un lucru mai scump si poate chiar mai bun ....
                            Ca varianta , pt mansarde , macar sa se foloseasca circuite bine dimensionate , pe tuburi separate si tot este bine , se mai elimina din posibilele evenimente neplacute !
                            Pot sa va spun cu siguranta ca si copexul ignifug poate fi folosit,ca si teava de plastic cu caracteristici ignifuge.Copexul metalic nu tine neaparat de protectie ignifuga,cat de protectie la la socuri mecanice(instalatii in electrice in executie grea sau semigrea,si pozarea lui direct pe suprafata combustibila e discutabila)
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • razvyyc
                              Membru Marcant
                              • 04.ian.2008
                              • 449

                              #15
                              Postat în original de raducu_ilie
                              Dle Mircea asta este o instalatie facuta de dvs. ... In rest, o lucrare buna, exceptand faptul ca respectivul copex ar fi trebuit pozat pe ceva care sa il indeparteze cu cca 3 cm de suprafata pe care este pozat. Asta se aplica binenteles la suparafetele inflamabile, adica lemn. In rest, este ok. Stima.
                              Este admisa montarea tuburilor metalice in contact direct cu materialele combustibile, in acest caz nefiind nevoie de departare fata de aceasta.
                              Asa cum spunea si dl. raducu_ilie - risti sa pierzi lucrarea daca supraevaluezi instalatia de utilizare. Eu unul mai nou o execut astfel incat sa respecte cerintele MINIME de securitate stabilite de normativele in vigoare. Si las la latitudinea beneficiarului alegerea altei solutii mai costisitoare dupa ce ii prezint avantajele aduse de implementarea altei solutii.
                              Iar in acest caz folosirea tubului metalic reprezinta o protectie in plus. Se putea folosi foarte bine un tub din material greu combustibil fara incalcarea normativelor.

                              Comentariu

                              Procesare...