Rezistenta electrica antiinghet

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hipopas
    Incepator
    • 17.aug.2009
    • 21

    Rezistenta electrica antiinghet

    M-ar interesa unde gasesc o rezistenta electrica antiinghet, pt. un bazin de apa aflat in pod.
    Am sa-l izolez cu vata+polistiren, dar pt. mai multa siguranta vreau sa montez o rezistenta electrica care sa lucreze pe o plaja intre 5 - 10 grade Celsius.
    Ma poate ajuta cineva?
    SUNT CU OCHII PE TINE.
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    #2
    Re: Rezistenta electrica antiinghet

    [quote="hipopas"]M-ar interesa unde gasesc o rezistenta electrica antiinghet, pt. un bazin de apa aflat in pod.
    Am sa-l izolez cu vata+polistiren, dar pt. mai multa siguranta vreau sa montez o rezistenta electrica care sa lucreze pe o plaja intre 5 - 10 grade Celsius.
    Ma poate ajuta cineva?[/quote
    Uite o solutie:ia o rezistenta tip boiler,fixeaz-o in asa fel incat sa nu faca contact cu peretii bazinului ,un termostat a carui ,,limba " sa fie in apa,acesta facand comanda rezistentei(Sper ca stii sa le legi
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Se poate adapta si un "fierbator" de dimensiuni mari - am vazut unele de vreo 30cm la rusi de vanzare.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #4
        AICI gasiti ceva variante cu un consum redus pt protectie la inghet si nu numai, au si variante pt incalzire in pardoseala.Merita investitia.La termocentrala avem insotirile pt buclele de masura (debite,presiuni lichide)prevazute cu asa ceva si de cativa ani nu am avut probleme nici la -20 grade.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        Procesare...