Tablou Sigurante / Circuite separate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • officesquad
    Incepator
    • 12.oct.2009
    • 2

    Tablou Sigurante / Circuite separate

    Va salut pe toti!

    Am de tras instalatia noua intr-o casa cu monofazic. In total sunt 2 camere + hol intrare / hol baie-bucatarie / baie / bucatarie / garaj

    Am un tablou de la un prieten (adus din spania) care contine:
    o siguranta cu 4 intrari(mare) multi9 - c32a - 380v, un diferential siemens cu 4 intrari NFI 5SZ3 460 5B 4 POLOS si una mica multi9 K32a (10A) astea pe randul de sus
    iar pe randul de jos:
    multi9 K32a (20A), multi9 K32a (20A), merlin gerin multi9 K60N C25, merlin gerin multi9 K40N C16, multi9 K32a (15A)



    Am inteles ca pentru boiler, masina de spalat, microunde si calorifere trebuie circuite separate, fiecare cu siguranta lui. Ma puteti ajuta cu ce sigurante sa pun pentru fiecare? De asemenea trebuie circuit si siguranta separata si pentru hidrofor (750w)? Dar pentru priza din baie?

    Pentru calorifere (2000w/buc) pot sa ma duc cu un singur circuit din doza-n doza si sa cobor in fiecare incapere priza speciala? sau este necesar sa trag circuit separat pentru fiecare camera.. deci practic fiecare calorifer cu circuitul si siguranta lui?

    Mentionez ca am cablu fy 2,5 pt prize si fy 1,5 pentru lumini.

    Va multumesc foarte mult pentru timpul pierdut cu mesajul meu.

    Toata stima!
  • ggelu
    Membru marcant
    • 28.apr.2009
    • 394

    #2
    Poti folosi partial ce ai da' mai trebuie sa cumperi.
    La fiecare calorifer electric siguranta de 10 A
    La boiler una de 16A ( nu ca ar ajunge da' mai mare nu poti pune)
    La masina de spalat pe cea de 15A
    La hidrofor poti pune una de 20A in ideea ca are el protectie termica
    Pentru prize / iluminat bai iti trebuie sigurante cu protectie diferentiala.
    Mai ai nevoie de o siguranta la intrare - cred ca de 25A .
    La iluminat ti-ar trebui 10A .
    Daca vei incalzi electric nu cred sa-ti reziste bransamentul.
    Nu stiu codurile de la Siemens.

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru marcant
      • 22.mar.2007
      • 336

      #3
      Postat în original de ggelu
      Poti folosi partial ce ai da' mai trebuie sa cumperi.
      La fiecare calorifer electric siguranta de 10 A
      La boiler una de 16A ( nu ca ar ajunge da' mai mare nu poti pune)
      La masina de spalat pe cea de 15A
      La hidrofor poti pune una de 20A in ideea ca are el protectie termica
      Pentru prize / iluminat bai iti trebuie sigurante cu protectie diferentiala.
      Mai ai nevoie de o siguranta la intrare - cred ca de 25A .
      La iluminat ti-ar trebui 10A .
      Daca vei incalzi electric nu cred sa-ti reziste bransamentul.
      Nu stiu codurile de la Siemens.
      Esti sigur?hidrofor[750W]20A ?masina de spalat15A ?nu am vazut,[poate de 16A]

      Comentariu

      • ggelu
        Membru marcant
        • 28.apr.2009
        • 394

        #4
        Daca te uiti inca o data am explicat chestia cu hidroforu' - ca presupun ca are protectie integrata.
        Daca tu stii codurile mai bine este de laudat ; eu am incercat sa-i impart omului sigurantele pe care le are si pe care le-a enumerat.
        Oricum bravo pentru spiritul de observatie !

        Comentariu

        • Codex
          Membru
          • 12.mai.2006
          • 253

          #5
          Re: Tablou Sigurante / Circuite separate

          Postat în original de officesquad
          Va salut pe toti!

          Am de tras instalatia noua intr-o casa cu monofazic. In total sunt 2 camere + hol intrare / hol baie-bucatarie / baie / bucatarie / garaj

          Am un tablou de la un prieten (adus din spania) care contine:
          o siguranta cu 4 intrari(mare) multi9 - c32a - 380v, un diferential siemens cu 4 intrari NFI 5SZ3 460 5B 4 POLOS si una mica multi9 K32a (10A) astea pe randul de sus
          iar pe randul de jos:
          multi9 K32a (20A), multi9 K32a (20A), merlin gerin multi9 K60N C25, merlin gerin multi9 K40N C16, multi9 K32a (15A)



          Am inteles ca pentru boiler, masina de spalat, microunde si calorifere trebuie circuite separate, fiecare cu siguranta lui. Ma puteti ajuta cu ce sigurante sa pun pentru fiecare? De asemenea trebuie circuit si siguranta separata si pentru hidrofor (750w)? Dar pentru priza din baie?

          Pentru calorifere (2000w/buc) pot sa ma duc cu un singur circuit din doza-n doza si sa cobor in fiecare incapere priza speciala? sau este necesar sa trag circuit separat pentru fiecare camera.. deci practic fiecare calorifer cu circuitul si siguranta lui?

          Mentionez ca am cablu fy 2,5 pt prize si fy 1,5 pentru lumini.

          Va multumesc foarte mult pentru timpul pierdut cu mesajul meu.

          Toata stima!
          Stimate domn

          este de apreciat ca doriti sa va realizati singur instalatia electrica in casa dar daca nu aveti cunostinte/experienta va recomad sa luati legatura cu o persoana care este de meserie. Chiar va recomand sa realizati in prealabil un proiect de instalatii electrice (o sa va ajute nu doar la racordul pentru EON(RENEL etc) ci si la protectia dvs. la utilizarea instalatiei si chiar peste ani cand o sa doriti sa doriti sa suspendati un corp pe perete si o sa va ganditi: "Daca bat cui aici oare am sau nu circuite lelectrice ")
          Intre aparatele care le aveti in tablou observ ca aveti si aparate trifazate nu doar monofazate. La o prima vedere instalatia dvs. va fi monofazata, asa ca pentru utilizarea lor este de recomadat un proiect care sa dimensioneze corespunzator circuitele pentru a fi folosite

          Cu stima
          Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

          Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

          Electrician autorizat IIA + IIB

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #6
            Adunand puterile aparatelor pe care o sa le folositi depasiti 6 kw caz in care dvs v-ar trebui un bransament trifazic. Deoarece caloriferele respective au cca 2000 W se alimenteaza din tablou direct pe circuite separate si cu protectii separate. Deci daca aveti 4 camere = o sa aveti 4 circuite separate. Stima!
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            Procesare...