Transformator lampa neon

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1302

    Transformator lampa neon

    am achizitionat de curand un corp de iluminat fluorescent antriex cu un singur tub, lung de 150 cm la 58 w ... am crezut ca mi s-a ars tubul si am luat altul dar surpriza nici cu cel nou nu se aprindea, e dus transformatorul cel alb care am vazut ca e si el destul de lung, undeva pe la 25 cm ... unde pot gasi asa ceva? ca de reparat banuiesc ca exclus
    mai bine intreaba daca nu cunosti
  • cipcirip
    Incepator
    • 10.iul.2008
    • 15

    #2
    ...

    Salut, cred ca ar fi mai ieftin sa incerci sa repari igniterul, cred ca nu este cu bobina serie; altfel nu stiu pe unde ai putea gasi ceva similar.

    Comentariu

    • Shaq
      Living Legend
      • 06.mar.2005
      • 1302

      #3
      brrr fi mai explicit ca nu stiu despre ce vb, imi bag nasul dar da-mi mai multe amanunte
      mai bine intreaba daca nu cunosti

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 702

        #4
        Se numeste adaptor electronic si contine ce contine si un bec economic.Un invertor.
        Poti comanda de la diversi comercianti.....nu dau nume,KIT neon pt scafa !
        Adaptor electronic cu mufe pt pinii tubului de neon si doar bagi in el 220V.Pt 36W costa 9 ron+TVA pt 56w nu ar trebui sa depaseasca 20 ron.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • Shaq
          Living Legend
          • 06.mar.2005
          • 1302

          #5
          multumesc pentru sfat, am sa desfac si sa vad ce e pe acolo si mai intreb sa ma indrumi exact
          mai bine intreaba daca nu cunosti

          Comentariu

          • Bill
            Membru Marcant
            • 05.dec.2006
            • 421

            #6
            Vezi ca in starterul asta electronic de regula se strapunge un condensator (de regula e ceramic).

            Comentariu

            • Shaq
              Living Legend
              • 06.mar.2005
              • 1302

              #7
              azi desfac si vad ce gasesc acolo si va spun, multam de sfaturi
              mai bine intreaba daca nu cunosti

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Poza cu ce gasesti ca sa incercam sa iti dam un sfat!
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Negulescu Corneliu
                  Membru Marcant
                  • 27.iun.2004
                  • 842

                  #9
                  Vorbeste nu Moscova ci unul care a facut efectiv inlocuire acelei structuri !
                  De regula nu se duce numai un condensator, ci se prajesc o multime de piese, chestie vizibila cu ochiul liber.
                  Se gases facil, sigur in Bucuresti, pe Maica Domnului, startere electronice diverse. Daca nu e identic tre sa ai grija la puterea vehiculata, sa fie cel putin ca a neonului si la dimensiuni, sa-l poti implanta in locul busitului.
                  Eu l-am luat cu 12 lei, acu o luna. La banii astia nu merita depanarea !
                  Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                  Comentariu

                  • Shaq
                    Living Legend
                    • 06.mar.2005
                    • 1302

                    #10
                    multumesc pentru raspunsuri, inca nu am ajuns sa fac poza pentru ca am fost plecat dar azi sigur o sa o am
                    mai bine intreaba daca nu cunosti

                    Comentariu

                    Procesare...